Олена Іванчикова,
HR- та кар’єрний консультант

Ви можете роками занурюватися в кар’єру з головою, тому що бачите куди рухатися далі і маєте мотивацію. Ви виконуєте цілі і складні проекти. В результаті, нарешті, отримуєте довгоочікувану позицію. І, здавалося б, усе – мета досягнута. Але ні, все починається спочатку – ви не зменшуєте обертів, щоб довести і собі, і своєму керівникові, що отримана позиція була правильно вам довірена.

Спочатку все цікаве, тому що нове. Але згодом ви можете дістатися «точки неповернення», і постане питання: «Як, і це все?»

Зазвичай це відбувається, коли все зрозуміло. Граблі залишилися позаду і показники виконуються з легкістю. Новизни більше немає. Ви піднімаєте голову і бачите там стелю – кар’єрну, в яку, власне, ви і вперлися.

Кар’єрна криза, привіт!

Ви, звичайно ж, не чекали на кризу так швидко (на неї ніхто ніколи не чекає так швидко). 

Що робити, коли така криза раптово трапилася на вашому шляху? І як уберегти себе від її наслідків?

По-перше: завжди прислухайтеся до своїх відчуттів

Ніколи не ігноруйте емоції. Перший сигнал, що вказує на кар’єрну кризу, – це вигорання. Передумови є різними. Вам можуть набриднути щоденні завдання, які вже не заряджають. Вам можуть не “відгукуватися” ті завдання, які надходять від керівника. Ви можете перегоріти щодо звичного функціоналу і перестати залучатися в нові проекти. І якщо ігнорувати це, можна дуже швидко зануритися в спустошений стан.

Що робити, якщо руки вже опускаються і нічого не хочеться робити? Треба відпочити! Візьміть відпустку і перезавантажтеся. І бажано без робочих чатів і завдань. Часто після якісного відпочинку сили знову приходять, а робота набуває сенсу.

По-друге: проаналізуйте свою кар’єру і складіть кар’єрний план

Погляньте на кар’єру як на шлях. Який маршрут ви обираєте для себе? Як ви хочете розвиватися: вертикально або горизонтально? А може, ви виберете зиґзаґоподібну кар’єру і змінете сферу діяльності? І який би вибір ви не зробили, варто обговорити це з керівником. Сказати, що щоденний функціонал вже не приносить вам того задоволення, яке було раніше. Сказати, що ви лояльний співробітник, тому не хочете залишати компанію. Але змінити “декорації” для вас вкрай важливо. І які тут можуть бути варіанти?

  • Керівник може запропонувати вам вертикальний розвиток, і тоді варто обговорити з ним можливі варіанти такого розвитку і скласти кар’єрний план.
  • Керівник може розширити зону вашої відповідальності і додати блок, за який раніше ви не відповідали. Це зможе істотно урізноманітнити робочі будні і стати відмінними “ліками” від кар’єрної кризи. Поспостерігайте за колегами і визначте для себе ті функції, які здаються вам цікавими. Виділіть можливі шляхи свого розвитку і обговоріть це з босом. Скажіть, що готові брати на себе частину обов’язків. Можливо, це буде початком нового кар’єрного витка.
  • Керівник може розглянути варіант зміни вашої сфери діяльності всередині компанії, якщо ви підготуєте ваше бачення щодо цього переходу. Тому перш ніж заводити розмову з керівником, проаналізуйте організаційну структуру компанії і виділіть для себе найцікавіші напрямки. Можливо, зараз ви працюєте в HR, але вам шалено подобається слухати доповіді співробітників відділу маркетингу. Або ви захоплюєтеся тим, що робить графічний дизайнер, і хотіли б створювати круті логотипи і брендбук. Розпишіть для себе можливі сфери, сформулюйте внутрішню мотивацію, дайте відповідь на питання – «Чому я хочу працювати саме в цьому напрямку?». А згодом поділіться своїми думками з керівником. Профорієнтація – найдієвіший засіб при кар’єрній кризі. А якщо ви любите компанію, в якій працюєте, то профорієнтація всередині компанії – це найкраще для вас рішення.

По-третє: змінити роботодавця

Ви можете зіткнутися з кар’єрною стелею та однотипністю функціоналу в одній компанії, але знайти цікаві проекти і завдання в іншій. Тому, якщо ваш роботодавець знизує плечима і не може гарантувати нових викликів і кар’єрного зростання, слід шукати нового.

Одна з моїх клієнток працювала HR-менеджером, перебувала в стані повного вигорання. У поточній компанії вона вела лише напрямок рекрутингу, який був для неї досить однотипним і рутинним. Іноді вона заповнювала документи при прийомі на роботу, замінюючи бухгалтера. І все! На цьому її відповідальність закінчувалася. А разом з відповідальністю і залученість. Вона схилялася до зміни сфери діяльності, розуміючи, що управління персоналом виявилося нудним. Я переконала її не поспішати з висновками і спробувати себе в цій  ролі, але в іншій компанії. І вуаля – тепер вона отримує задоволення від своїх робочих днів. Вона керує процесами навчання і розвитку, відповідає за тімбілдинг: проводить тренінги, пише програми навчання, організовує корпоративи та інші заходи для колективу. Її погляд на кар’єру дуже змінився. Вона вже не планує змінювати сферу. Навпаки: хоче розвиватися горизонтально і вивчити всі доступні їй напрямки HR, а потім зростати вертикально до керівника.

По-четверте: змінити сферу діяльності

Як зрозуміти, що пора міняти професію, що кар’єрна стеля – дійсно фініш?

Відповідь проста: якщо в поточній сфері діяльності вас більше нічого не приваблює:

  • Якщо руки опускають щодня, незалежно від того, чим ви займаєтеся – проводите інтерв’ю або тренінг.
  • Якщо ви давно не відвідували цільових заходів. І не тому, що їх немає, а тому, що вас це більше не захоплює.
  • Якщо вам не цікавлять нові джерела знань про вашу професію (наприклад, які цікаві книги на цю тему вийшли). 
  • Якщо ви брали участь у кожному процесі на вашій позиції і все це вас не приваблює.
  • Якщо ви не хочете вертикального розвитку в професії і протестували всі горизонтальні ролі.
  • Якщо кожен робочий день дається “з боєм”.

Тоді варто подумати про зміну сфери діяльності. Але це вже зовсім інша історія…