Аудитор – професія, оточена ореолом таємниці та відповідальності. Якими знаннями та навичками володіють спеціалісти, які працюють зі складними фінансовими звітами? З якими викликами доводиться мати справу у цій професії? Зазирнули за лаштунки аудиту та поспілкуватися з досвідченим фахівцем.

Дмитро Капцан

Дмитро Капцанстарший менеджер аудиторської практики «EY в Україні»

– Які навички та кваліфікації ви вважаєте найважливішими для успішної кар’єри у сфері аудиту?

– Це питання складніше, ніж може здаватися спочатку, оскільки відповідь буде змінюватися залежно від того, на якому етапі кар’єри перебуває людина. Для молодших колег, які тільки починають свій шлях в аудиті та сфері професійних послуг, важливо мати гарну базу теоретичних знань з економіки та аналітичні навички. Не дарма ми перевіряємо це на вхідних інтерв’ю з кандидатами.

Щоб бути гарним аудитором, потрібно розуміти бухгалтерський облік, знати вимоги міжнародних стандартів фінансової звітності. Потрібно знати, розуміти, відчувати. Звісно, університет дає нам базу, але важливим є постійний розвиток знань – це в основі культури EY. На мою думку, це підхід для успішної кар’єри будь-де. Тому для професійного розвитку важливо здобувати такі знання – для цього потрібно своєчасно проходити і внутрішні тренінги, і отримувати сертифікацію, зокрема, АССА. Це жага до знань та професійного зростання. Чому це важливо? Тому що так ви формуєте основу для критичного мислення як професіонала.

Окрім технічної складової, вміння взаємодіяти з людьми та емоційний інтелект є факторами розвитку вашої кар’єри.

Наша робота, незалежно від посади, вимагає постійної взаємодії всередині команди, з клієнтами, іншими колегами тощо. Те, як ви вибудовуєте комунікацію, доводите свою думку, дискутуєте, отримуєте інформацію, даєте зворотний зв’язок – все це впливає на ваш професійний розвиток.

Для більш досвідчених спеціалістів додатково до попередніх навичок все більш вагомим ставатиме тайм-менеджмент, вміння пріоритизувати власні завдання та завдання команди. Якщо коротко, то потрібно бути проактивними та брати відповідальність за свою кар’єру з самого початку.

– Розкажіть про сезонність роботи аудитора. Як впоратись зі змінами в обсязі роботи в різні періоди року?

– В аудиті є сезонність навантаження, але з роками вона все більше змінюється. Дійсно, протягом січня-травня ми маємо більше випусків звітів аудитора через відповідні законодавчі вимоги до звітування українських компаній. Проте через воєнний стан відповідні строки можуть подовжуватися, а це означає, що і наше навантаження розподіляється на триваліший період.

Як справлятися з надмірним навантаженням? Робити все ефективно та правильно з першого разу, але на практиці все виявляється складніше. У нас є формальні практики, розроблені EY глобально. Перш за все, це Milestone program та вимога більшу пропорцію часу команди розподіляти на осінній період, щоб виконати більше роботи ще до закінчення фінансового року. Тут потрібна участь усієї команди, аби зрозуміти, що саме ми можемо ефективно виконати на попередньому етапі аудитів.

Milestone program – дуже ефективна ініціатива, яка вимагає, щоб ми своєчасно та заздалегідь розробили стратегію аудиту, а також завершили попередні процедури, такі як тестування контролів.

Чому ефективна? Тому що ми виконали роботу зі стратегії аудиту та частину інших процедур і задокументували їх. Тому можемо не думати про те, що це треба буде завершити під час busy season. І що важливо – це допомагає забезпечити високу якість аудиту, яка є нашим пріоритетом як компанії та основним очікуванням від нас з боку суспільного інтересу.

Окрім формальних практик, це особистий досвід, як справлятися зі стресом та навантаженням. Тут можна навести кілька прикладів:

Розуміти зміст та обсяг роботи, яку потрібно виконати

Думаю, що в молодих спеціалістів стрес може виникати через нерозуміння того, що саме і в якому обсязі потрібно зробити. На допомогу прийдуть більш досвідчені колеги, які поділяться своїм досвідом та знаннями. Тут знову згадується постійне своєчасне навчання та складання іспитів АССА, які допомагають підвищити професійний рівень. Для тих аудиторів, які тільки починають свій шлях з АССА, раджу серед перших іспитів розглянути саме Financial reporting та Audit and assurance. Це прикладні іспити для нашої професії: якщо ви не знаєте чогось з методології, маючи загальне розуміння, швидше за все, прийдете до правильної відповіді, якщо готувалися до цих іспитів.

Планувати свій робочий час

Коли встановлюєте часові обмеження для завдань, ви контролюєте свій час, а отже – і навантаження. Важливо ставити амбітні та жорсткі часові обмеження на проміжні задачі. Ви, звісно, не зможете передбачити всі нюанси, які виникатимуть. Але, як показує практика, якщо ви амбітно поставите цілі (тобто раніше конкретного дедлайну), то, швидше за все, вчасно виконаєте роботу. А це означає, що звільните себе від непотрібної понаднормової роботи у майбутньому.

Планувати дозвілля та відпочинок

Наявність планів на вечір часто може бути гарним стимулом виконати роботу швидше, щоб точно їх реалізувати. Важливо в період busy season відпочивати на вихідних, адже втомленість дуже швидко накопичується, але не так швидко зникає. І, звісно, потрібно планувати відпустку протягом року, щоб ви могли набратися сил.

Розуміти можливості команди

В аудиті вже після перших двох-трьох років, як правило, ви вперше спробуєте себе у ролі керівника команди. І тут потрібно розуміти не тільки власні можливості, але й професійний рівень колег, щоб правильно розподілити завдання. Якщо ви не знатимете достатньо про професійні вміння та особливості комунікації членів команди, це призведе до затримок із виконанням завдання та проблем з якістю. В результаті отримаєте стрес та понаднормову роботу у майбутньому. Тому важливо зрозуміти це на початку роботи над проєктом та сприяти його успішному завершенню.

Давати зворотний зв’язок

Важливо давати зворотний зв’язок або озвучувати ваші ідеї та побажання щодо покращення організації роботи команди. І це має відбуватися не тільки, коли вам ставлять конкретне питання, але й з власної ініціативи. Зворотний зв’язок може допомогти почути відповідь чи пораду, яка вирішить якусь проблему швидше та ефективніше, ніж ви цього очікували.

– Що допомагає вам регулювати навантаження та управляти стресом?

– У період пікового навантаження особливо важливо організувати свій час та розставити завдання за пріоритетами. Варто пам’ятати, що це марафон, а не спринт, тому потрібно чітко розуміти вимоги і строки та розраховувати свої сили. Ось чому я намагаюсь знаходити те, що допоможе протягом дня відновлювати сили. Це може бути зміна обстановки. Наприклад, інколи корисно просто пройтися (самому або з колегою). Під час прогулянки з колегою ви може обговорити потенційні варіанти для рішення завдань/дізнатися статус його виконання.

Якщо ви працюєте віддалено, корисно інколи бувати в офісі: особисте спілкування з командою та присутність у робочому середовищі нададуть вам додаткових сил та енергії.

Також я регулярно займаюся спортом – даю мозку змогу відпочивати від робочих завдань. Зміна розумової діяльності на фізичну дозволяє переключитися та підтримувати здоров’я.

– Окрім сезонності, з якими викликами у своїй роботі ви стикаєтеся та як їх вирішуєте?

– Насправді сезонність не є основним викликом. Справжній виклик, з яким, мабуть, має справу кожен у сфері професійних послуг – це бути спеціалістом у різних сферах. Ми працюємо з клієнтами з різних галузей, тому маємо знати не тільки актуальні вимоги до фінансової звітності та аудиту, але й розуміти, що відбувається у різних галузях діяльності клієнтів, конкретні тренди, проблеми та виклики, тенденції в економіці загалом.

Тримати руку на пульсі важливо, щоб спілкуватися з клієнтом на одному рівні. Для аудитора розуміння такої специфіки є обов’язковим, щоб визначити ризики та планувати роботу. Тому раджу колегам приділяти увагу професійному навчанню та розвитку – саме ви за нього відповідальні, саме ці інвестиції принесуть вам користь.

Читайте ще: Як змінити кар’єру в будь-якому віці? 9 важливих кроків