У карантинні часи в кандидатів змінилися пріоритети та ставлення до роботи, тому рекрутерам важливо переглянути хід співбесіди та запитання, які вони ставлять. Це допоможе впевнитися в тому, що компанія може запропонувати кандидатам те, на що вони розраховують. Пропонуємо питання, які допоможуть оцінити те, що кандидати шукають в часи змін, а також те, чи можуть вони виправдати їхні очікування.

1. Що протягом останнього року-півроку змінило ваше ставлення до роботи?

Відповідь на питання сприятиме розумінню того, що мотивує кандидатів шукати нову роботу в карантинний період. Наприклад, для когось це можливість втілити в життя давню мрію – працювати на певній посаді. Або ж віддалена робота – чудова можливість для навчання та розвитку. Вислухавши відповіді, ви продемонструєте, що підтримуєте кандидатів та їхні сміливі кроки. А також це допоможе вам зорієнтуватися, що вони очікують від роботи та що їм потрібно для успіху.

2. Що для вас є важливим на новій роботі?

Намагайтеся провести співбесіду на позитиві, менше запитуйте про колишнього роботодавця, краще зробіть акцент на майбутній роботі/посаді. Так співробітник менше нервуватиме, адже причина звільнення від попереднього роботодавця може викликати в нього негатив та замість того, щоб розповісти важливі деталі, необхідні на новій посаді, він виправдовуватиметься.

Будьте уважними, навіть не запитуючи про колишнього роботодавця у відповіді на це запитання можете дізнатися причину звільнення. А також, що для кандидата важливо, над чим вам потрібно працювати, щоб кандидат (а в перспективі – співробітник) залишився в компанії.

3. Ідеальні умови праці – які вони?

У карантинні часи для кандидатів дуже важливо, щоб роботодавець надавав можливість працювати віддалено. Тому у вакансії зазначте та на співбесіді обов’язково це озвучте. Уникайте несподіванок, не витрачайте ні свій час, ні кандидата.

Відповідь кандидата на питання допоможе рекрутеру оцінити, який формат роботи більше підходить йому: віддалений, в офісі, гібридний. А також дізнатися, чому саме вони обирають такий формат, так ви знатимете, що йому потрібно для продуктивної роботи.

4. Чи переживали ви вигорання на роботі?

Це питання теж актуальне в карантинний період. Стрес, тривога, різкий перехід на віддалену роботу, навантаження, втомлюваність передують вигоранню. А це є однією з причин звільнення.

Відповідь кандидата на питання допоможе зрозуміти його вразливі сторони, а також тут можете почути про помилки колишнього роботодавця, яких потрібно уникати вам. Що можете зробити ви: зазначити, що ви робили задля того, щоб попередити вигорання співробітників, як підтримували їх та що планує робити. Але важливо не налякати вигоранням, адже кандидат може подумати, що це на майбутній посаді неминуче.

5. Як ви комунікували з колегами під час віддаленої роботи?

Це важливо, якщо посада, на яку розглядаєте кандидата, віддалена або гібридна (офіс/віддалено). Відзначте, що комунікації між працівниками/керівництвом для вашої компанії дуже важливі, тому те, як співробітник себе почуває, – на першому місці. Попросіть кандидата розповісти/пригадати, як відбувався різкий перехід на віддалену роботу у попереднього роботодавця. Можливо, він допомагав колегам, яким було складно опанувати технічні моменти, або ж сам чекав на допомогу. Так дізнаєтеся і про навички роботи в програмах, і про комунікації, і про готовність до підтримки колег у форс-мажорних ситуаціях.

6. Роботодавець, що підтримує – який він?

Чудовий спосіб зрозуміти, чи відповідають очікування кандидата від компанії реальній картинці. Це не означає, що очікування на 100% мають збігатися з портретом роботодавця. Але важливо дізнатися, які риси керівника точно не підходять кандидату. І чим раніше це буде відомо, тим краще.

Якщо розбіжностей небагато, є сенс розмовляти та домовлятися, адже ідеальних ні роботодавців, ні кандидатів не існує. Запевніть кандидата, що готові працювати над створенням комфортного робочого середовища.

7. Як ви зазвичай проводите час після роботи?

Відповідь допоможе зрозуміти, чи достатньо працівник відпочиває та проводить час із сім’єю. Можливо, на попередній роботі він часто затримувався допізна та мало відпочивав, що, звісно, впливало на продуктивність та якість роботи. Так знатимете, що кандитату важливо вчасно прийти з роботи додому.

Продемонструйте, що ваша компанія дбає про work-life balance. У ній доброзичлива атмосфера в колективі, є можливість професійно рости, своєчасно надаються відпустки, підтримується ЗСЖ.