Розказуємо, як подолати творчі блоки, генерувати нові ідеї та розкрити силу уяви, щоб підняти креативні навички на новий рівень.

Творчість може допомогти досягти успіху та задоволення в усіх аспектах життя, від побутових справ до кар’єрного шляху. Але як змусити ваш мозок працювати творчо? Та чому так важливо розвивати навички креативного мислення?

У цьому матеріалі — все про креативність і творче мислення як на робочому місці, так і поза ним зі статті How to improve creativity. Продовжуйте читати, щоб отримати прості поради щодо того, як додати у своє життя більше креативності, та дізнатися, чому це так цінно для вашої кар’єри та не тільки.

Що таке креативність?

Креативність — це те, що відбувається, коли ваша уява — ідеї, що вирують у вашому мозку — переходять у якусь відчутну форму, яка існує у світі. Коли ви щось створюєте або проявляєте творчий підхід, з’являється щось нове, чого раніше не існувало.

На робочому місці креативність може сформуватися як ідея, яку ви висловлюєте, рішення, яке ви пропонуєте, або можливість, яку ви знаходите.

Що таке креативне мислення?

Мислити креативно — це придумати щось нове. Кінцева мета цього процесу полягає в тому, щоб створити план або знайти рішення, які не є очевидними, а потім продовжувати просуватися ще далі.

Творче мислення вимагає від вас практики, вдосконалення й експериментів з ідеями. Це те, що ви робите щодня, можливо, не усвідомлюючи цього.

Тож, «креативна» частина — це генерація унікальних ідей, пошук оригінальних рішень або розв’язання проблем по-новому. Частина «мислення» передбачає взяти ці ідеї чи рішення та продумати їх, розглядаючи з різних кутів і точок зору.

3 прості способи підвищити креативність

Як змусити свій творчий мозок почати генерувати ідеї? Творчість — це не точна наука. Для кожного з нас працюють різні тактики. Пропонуємо розглянути 3 прості речі, які ви можете почати робити вже зараз, щоб пробудити свій внутрішній творчий потенціал.

  • Приділяйте час собі. Як фізичні вправи чи здорове харчування, творчість може бути чимось, що ви можете додати як ритуал у свій розпорядок дня. Знаходьте час кожного дня чи хоча б тижня, щоб займатися творчою діяльністю, яка вам подобається. Дайте своєму мозку можливість насолоджуватися та досліджувати творчий простір, що допоможе зміцнити його, коли вам знадобиться «увімкнути» креативність в інших сферах життя.
  • Спробуйте щось нове. Щоб придумати свіжі ідеї, нам потрібно наражатися на свіжі враження. Дослідження доводять, що урізноманітнення нашого досвіду може покращити нашу креативність. Це може бути так само просто, як вибрати інший маршрут додому або прочитати книгу на незнайому для вас тему. Вихід зі звичного шляху поза рутиною може підтримати вашу творчість.
  • Тренуйтеся. Доведено, що рух тіла стимулює наш розум. Проста прогулянка або їзда на велосипеді можуть розкрити ідеї та надихнути вас на творче мислення. А проходження курсу з творчої теми, яка вас цікавить, є чудовим способом додати творчу практику у ваше повсякденне життя. Уся справа полягає в тому, щоб знайти те, що кидає вам виклик і надихає, але водночас неодмінно подобається.

Креативне мислення на робочому місці: роль і статистика

Творче мислення відіграє важливу роль на будь-якій посаді. Компанії потребують людей, які можуть знаходити, тестувати та реалізовувати нові рішення — від розв’язання неминучих рутинних проблем і до генерування оригінальних ідей, які допомагають залучити нових клієнтів або виділитися серед конкурентів.

Сьогодні є багато доказів того, що компанії цінують креативність — експерти виявляють тісний зв’язок між креативністю та фінансовими показниками. Згідно з дослідженням Lytho 2022 року, 89% фахівців вважають, що творча робота важлива для досягнення бізнес-цілей. А результати дослідження State of Create від Adobe підтверджують це — 86% респондентів вважають, що творчість робить вас кращим лідером.

Adobe зазначає, що люди, які працюють на посадах, де вони можуть бути креативними, повідомляють про вищу самооцінку та загалом частіше описують себе як «інноваційних, впевнених, здатних розв’язувати проблеми та щасливих». Окрім підвищення рівня загальної задоволеності працівників роботою, дослідження Adobe показало, що спеціалісти, які займають творчі посади, мають на 17% вищий дохід порівняно з середнім співробітником.

Що означає творче мислення на роботі?

Є безліч способів, за допомогою яких креативне мислення впроваджується практично на кожному робочому місці. Серед них:

  • мозковий штурм ідей, таких як новий продукт або тактика продажу;
  • оцінювання та вдосконалення процесів і систем, таких як управління проєктами або комунікації;
  • пошук стратегії покращення або зміни чогось, наприклад, нової маркетингової можливості;
  • розробка нових способів розповсюдження інформації, наприклад, навчання студентів або надання підтримки клієнтам.

Творче мислення може допомогти вам досягти успіху в багатьох сферах. Це також цінний інструмент, якщо ви хочете відкрити власний бізнес або стати творчим фрилансером — застосовуйте креативне мислення та інновації для досягнення ваших підприємницьких цілей.

Важливі навички для креативного мислення

Багато аспектів впливають на кожен етап творчого мислення. Часто це починається з визначення проблеми чи можливості, а потім переходить до вироблення ідей щодо того, що робити далі. Творче мислення також необхідне при розробці плану чи стратегії реалізації цих ідей.

На кожному етапі цього процесу є ключові навички, які можуть допомогти стимулювати креативне мислення. Розглянемо кілька прикладів.

Збір і аналіз даних:

  • дослідження;
  • аналітика даних;
  • прогнозування та звітність;
  • презентація та комунікація.

Ідеї та інновації:

  • мозковий штурм;
  • критичне мислення;
  • винахідливість.

Стратегії та реалізація:

  • співпраця;
  • планування;
  • організування.

4 способи вдосконалити навички креативного мислення

Розвиток креативного мислення як ключової частини вашої робочої етики не тільки допоможе підвищити продуктивність на роботі та в житті загалом, але й зробить вас привабливим кандидатом — рекрутери зазначають, що креативне розв’язання проблем є другою за складністю навичкою для пошуку серед претендентів.

Незалежно від того, чи намагаєтеся ви розв’язати проблему у своєму відділі, чи намагаєтеся випробувати себе індивідуально, ми окреслили 4 прості способи, за допомогою яких ви можете розпочати стимулювати творче мислення на роботі.

  1. Визначте проблему, яку ви хочете розв’язати, або мету, яку ви хочете досягти, і запишіть усі свої ідеї, великі та маленькі. Не дозволяйте своєму внутрішньому критику стати на заваді — дайте собі певний час, щоб попрацювати зі своєю уявою. Розширте своє мислення за межі ресурсів, які вже є у вашому розпорядженні, та запитайте себе, що б зробили, якби у вас був більший бюджет, більше часу або більша платформа.
  2. Тепер надайте своєму мозковому штурму кілька обмежень — це може бути скорочення бюджету вдвічі, скорочення термінів або зведення вашої комунікаційної стратегії лише до одного каналу. Ви можете дійти висновку, що генерувати ідеї легше, коли ви встановили межі, у яких потрібно працювати.
  3. Наступний крок полягає в тому, щоб урізноманітнити свою точку зору. Є особливий тип енергії, який може з’явитися, коли ви розширюєте своє мислення за межі власного творчого мозку та досвіду. Мозковий штурм у груповому середовищі дає змогу охопити кілька точок зору, особливо якщо ви віддаєте пріоритет різноманітності та справедливості.
  4. І шукайте зв’язки. Окрім появи свіжих ідей, креативне мислення може бути надзвичайно потужним, коли ви визначаєте наявні можливості, які, можливо, залишилися непоміченими. Зробіть крок назад і спробуйте знайти зв’язки чи збіги між речами, які інакше можуть не здаватися пов’язаними. Незалежно від того, чи це серія проблем, з якими ви намагаєтеся впоратися, чи набір цілей, яких ви намагаєтеся досягти, складання розумової карти та пошук способів з’єднати точки можуть допомогти вам розкрити ідеї та побачити речі в іншому світлі.

Креативність — це інструмент, який може надати вам сили як у житті, так і на роботі. Незалежно від того, чи зіткнулися ви з проблемою без очевидного шляху розв’язання, чи хочете вийти за межі наявних рамок і шукати нові можливості, здатність використовувати творче мислення приведе вас до успіху. І пам’ятайте, що у вашому мозку є всі необхідні інструменти.

Читайте ще: Я втомився. Що робити, якщо мозок перестав працювати?