Під час працевлаштування помилятись можуть не лише потенційні кандидати (наприклад, неправильно складене резюме, невмотивоване бажання працювати саме на цій посаді, зайва інформація на співбесіді тощо). Помилок допускаються також й рекрутери, які через брак досвіду можуть відштовхнути кандидатів. 

Вирішили детальніше розібрати ці помилки та поспілкувались із власницею рекрутингового агентства VSK ConsultingВікторією Кощавцевою.

Поширені помилки при пошуку кандидатів

Погана підготовка (або ж її відсутність)

Половина успіху – це підготовка – визначення усіх деталей вакантної посади. Тож перед пошуком кандидатів рекрутеру варто зрозуміти, хто саме потрібен на цю посаду (задачі майбутнього працівника, його навички, компетенції, особисті якості тощо).

Вибір хибних інструментів

На професійні ресурси можна витратити багато часу та грошей, однак у результаті — не отримати бажаного. Тож досвідчені рекрутери знають, що деякі вакансії можна закрити тільки прямим пошуком. Це можуть бути рекомендації від когось чи публікації в соціальних мережах.

Відсутність зворотного зв’язку з кандидатами (або його затримка)

Рекрутер – це професійний нетворкер, його репутація працює на нього, тож залишати комунікації незавершеними — непрофесійно. 

Якщо потенційний кандидат зовсім не підходить, краще одразу про це сказати. Якщо ж ви вагаєтесь щодо нього, варто домовитись про те, що за кілька днів зателефонуєте (чи напишете) та повідомите остаточний результат. Якщо ж ви не бажаєте передзвонювати чи писати, то скажіть прямо, що, якщо відповіді не буде впродовж певного часу, це відмова.

Шаблонність

До шаблонів можна віднести:

  • стандартне вступне слово;
  • довгий текст про клієнта й проєкт;
  • неоптимальний текст щодо вимог, обовʼязків до кандидата.

Ці довгі розповіді виснажать кандидата, тож краще вибрати головне та коротко й по суті розповісти.  Це буде в рази зрозуміліше та краще. 

Занадто широке охоплення цільової аудиторії

Якщо роботодавець не чітко визначив характеристики ідеального кандидата, то ймовірність відбору кандидатів, які не відповідають потребам вакансії, значно зростає. Тому, перед тим, як розпочати процес пошуку, слід ретельно вивчити особливості вакансії та визначити потрібний досвід, кваліфікацію кандидата.

Що допоможе уникнути цих помилок?

  • Грамотно створений профіль посади, карта пошуку та оцінки кандидата.
  • Постійне навчання та вдосконалення.
  • Самодисципліна.
  • Вміння працювати з часом (тут у пригоді може стати курс з тайм-менеджменту).

Поради рекрутерам-початківцям

Якщо ви починаєте карʼєру в рекрутингу, ось кілька порад, які допоможуть вам стати успішним рекрутером:

Ретельно досліджуйте вакансії та компанії

Перед тим, як розпочати пошук кандидатів, необхідно докладно вивчити вакансію та компанію, яка її пропонує. Це дозволить зрозуміти вимоги до кандидата, знайти потрібних людей та привернути їх увагу до вакансії.

Навчайтеся

Спілкуйтеся з досвідченими колегами, беріть участь у тренінгах, конференціях, щоб набувати нових знань і навичок.

Також є безліч безкоштовних курсів і корисного контенту на платформах з пошуку роботи (розділи для рекрутерів та HR), сторінки провідних рекрутингових компаній, інфлюенсерів (наприклад, Laba, GOLDEN STAFF, Smart Solutions тощо).

Примітка. Багато корисних матеріалів також є на платформі LinkedIn

Зберігайте контакти з потенційними кандидатами

Іноді людина, яка не підходить під одну вакансію, може бути ідеальним кандидатом для іншої. Тому важливо зберігати контакти з потенційними кандидатами та підтримувати з ними звʼязок, щоб мати можливість пропонувати їм нові вакансії у майбутньому.

Не бійтеся ставити питання

Якщо ви не впевнені в чомусь, не бійтеся запитувати. Це дозволить уникнути помилок і навчитися нового. Крім того, важливо слухати й обговорювати питання зі своїми колегами, щоб зробити більш обʼєктивні рішення.

Стежте за своїм настроєм

Рекрутинг – це багато комунікації, тож ваш настрій буде дуже відчутним і в листуванні, і в телефонній розмові.

Правильний підхід до пошуку кандидатів може значно зменшити кількість помилок та допоможе знайти найкращих співробітників для компанії. Тож будьте уважними, дотримуйтесь рекомендацій і постійно вдосконалюйте свої навички.

  Марія Приходько, авторка медіаплатформи budni

Читайте ще: Яким чотирьом форматам співбесіди варто сказати «ні»