Протягом багатьох років вважалося, що отримати хорошу роботу або побудувати успішну кар’єру можуть лише кандидати з престижною освітою. Однак із часом підходи до найму змінилися. Компанії все частіше відходять від найму на основі освіти на користь компетенцій або навичок.

Skills-Based Hiring – що це?

Під наймом на основі навичок розуміється практика компаній щодо створення конкретних вимог до компетенцій чи навичок кандидатів, що найбільш важливі для роботи. Новий підхід полягає в тому, що вища освіта кандидата не є необхідною для отримання хорошої роботи, а також не є 100% гарантією того, що він обов’язково знайде найкращу роботу і легко працевлаштується.

Модель найму на основі навичок – не нова концепція. Провідні роботодавці, зокрема, Apple, Google, IBM, Starbucks переглянули свою практику найму. Вони наймають персонал на основі того, що можуть робити кандидати, і не звертають увагу на те, де вони навчалися.

Найм на основі навичок приносить користь і роботодавцям, і працівникам.

Переваги Skills-Based Hiring

  • Найм на основі навичок значно розширює пул потенційних кандидатів, допомагає набрати різноманітних працівників. Компанії можуть наймати людей із демографічних груп, які традиційно рідше мають вищу освіту.
  • Диплом ВНЗ – плюс для тих, хто має час, можливості та ресурси на навчання. Але компанії прислухаються до думки, що найм на основі освіти потенційно позбавляє їх кваліфікованих кандидатів. Найм на основі навичок – це чудовий фільтр, тому вірогідно, що невдовзі він стане основним методом найму.
  • Хоча деякі галузі та професії завжди потребуватимуть серйозної підготовки у ВНЗ (лікарі, адвокати, науковці тощо), перехід від найму на основі освіти зрештою полегшить життя і кандидатам, і роботодавцям. Роботодавці в таких затребуваних галузях, як охорона здоров’я, наприклад, більше не можуть чекати, поки працівники, що мають відповідну освіту, відгукнуться на вакансії. За допомогою онлайн-програм навчання та розвитку співробітники можуть отримати необхідні знання для виконання роботи.
  • Навички зазвичай оцінюються пізніше в процесі найму. Компанії залучають кандидатів, які відповідають їхнім вимогам, наприклад, освіта бакалавра/спеціаліста, або певна кількість років досвіду роботи на аналогічній посаді. Потім, після кількох співбесід, HR може перейти до оцінки навичок кандидата. Тому є сенс зосередитися на навичках, необхідних для виконання роботи, і зробити ці навички (особливо ті, що перевіряються) стандартним методом відбору для HR-менеджера. Це гарантує, що в компанію прийдуть люди, які насправді мають навички для виконання роботи.
  • Співробітники, найняті на основі навичок, часто залишаються в компанії довше.

Перехід на Skills-Based Hiring

Перехід вимагає часу. Потрібно проаналізувати кожну роль у компанії на навички, необхідні для виконання роботи, адаптувати опис вакансій на основі цього, а також першочергово перевіряти навички у процесі найму. 

  1. Дійте поступово. Не потрібно кардинально змінювати весь процес підбору одразу. Виберіть одну посаду, яка є найбільш популярною, і почніть з неї.
  2. Сформулюйте навички, необхідні для кожної відкритої вакансії. Поділіть навички на обов’язкові та ті, які можна отримати під час роботи. Не забувайте про м’які навички, зокрема: робоча етика, спілкування та командна робота. Визначивши обов’язкові та бажані навички, подумайте, як їх можна довести – наприклад, шляхом сертифікації або тестування. Навички повинні бути такими, за якими можна спостерігати, вимірювати, оцінювати.
  3. Зверніться за допомогою до керівників та працівників. Найкращі працівники точно знають, що потрібно для того, щоб виконати роботу, а менеджери – хто її виконує правильно, а хто – ні.
  4. Складіть вакансії на основі компетенцій. Напишіть посадові інструкції. Обов’язково чітко зазначте необхідні та бажані для роботи навички. Якщо сертифікати, ліцензії або освіта є обов’язковою вимогою, додайте їх також.
  5. Запровадьте оцінку на основі навичок. Робіть це на початку рекрутингу, так марно не витрачатимете час на безрезультатні співбесіди.