Новий рік розпочався, і у багатьох із нас з’явилася наснага взятися за нові проекти, спробувати зайнятися тим, на що раніше не вистачало сміливості. Але як встигати більше, працювати ефективніше, розвиватися та ще й відпочивати? Як гадаєте: чи будете ви задоволені результатами 31.12.2020? Завдяки простим правилам це цілком можливо. Отже…

1. Запишіть (так, це важливо) 

Немає значення, коли складати плани: в грудні, в січні або в липні. Це просто дата, а планувати варто тоді, коли для цього є енергія та внутрішня готовність, просто початок року – це традиційний сигнал для того, щоб будувати нове. Тож зафіксуйте найбільш важливі події та цілі на рік, занотуйте, чим збираєтеся зайнятися (це може стосуватися як роботи, так і особистого життя). Проаналізуйте попередній рік: можливо, були події, з яких ви винесли цінний урок? Писати план не обов’язково за один сеанс. Можна приділити цьому кілька днів, головне – все спокійно обдумати.

2. Заповніть колесо балансу

Ця проста коучингова вправа допомагає визначитися, в якому напрямку ви плануєте рухатися, наприклад, протягом наступного року, що для вас важливо, за потреби – скоригувати свої зусилля. Для цього треба заповнити радіус життєвого кола (з такими секторами, як, наприклад, сім’я, робота, здоров’я, творчість, гроші, відпочинок, друзі, особистісний розвиток тощо), проставити бали від 0 до 10. Так ви аналізуєте життєві пріоритети.

3. Сформулюйте цілі та завдання

Цілі мають бути чіткими та надихати. Не бійтеся ставити перед собою амбітні завдання, робіть собі виклики. Вимагаючи від себе більше, а згодом досягнувши цього, ви отримаєте колосальне задоволення, а також мотивацію для нових досягнень. Зафіксуйте в плані, якому завданню і коли будете приділяти час. Намагайтеся одночасно не братися за декілька справ, розставте пріоритети та визначте послідовність дій. Розплануйте основні напрямки роботи за місяцями до кінця року. Навіть якщо заплановане буде втілене в життя на 20-30 %, це вже перемога, рухайтеся далі.

4. Візуалізуйте

Ця проста вправа дуже ефективна. Варто не просто думати про бажане, а створювати візуальні образи, прокручувати в уяві власний фільм (з яскравими героями, сюжетами), уявляти, писати, малювати. Це підсилює внутрішню мотивацію.

5. Опановуйте тайм-менеджмент

Є безліч зручних, простих та ефективних технік, вивчення яких зекономить купу часу та звільнить ресурси на досягнення цілей. Матриця Ейзенхауера допомагає визначати важливі та термінові завдання й зосереджуватися на них. Техніка помідора вчить працювати максимально продуктивно протягом певних проміжків часу та вчасно робити перерви. Навчіться «розрізати слона на шматочки», «їсти жаб» або розв’язувати завдання за принципом «швейцарського сиру», і працювати стане простіше.

6. Використовуйте тактичне планування

Почніть робити маленькі кроки на шляху до мети. Наприклад, можна схематично намалювати на аркуші паперу план на рік. Зазначте мету, зафіксуйте, до якого часу плануєте її досягти, та вкажіть перші кроки. Скажімо, ви хочете, щоб вас підвищили на роботі в червні. До цього часу вам потрібно проявити себе. Тому вже в січні можна запропонувати керівнику цікавий проект, узгодити його та почати реалізовувати. Залиште місце для того, щоб вписати ресурси та можливі ризики, адже щось може піти не за планом. Виберіть свою головну мету на рік і заплануйте досягти її, наприклад, до 1 травня. Часу не так багато? Отже, потрібно діяти сміливо та креативно.

7. Помножте на 10 (або хоча б на 2)

Коли складатимете плани на рік, не бійтеся піднімати планку. Наприклад, якщо ви запланували на липень відпочинок за кордоном – чудово, але чому б не запланувати подорож ще й у вересні? Так, доведеться шукати нові ресурси та шляхи заробітку, щоб втілити в життя заплановане. Працювати продуктивніше, щоб мати змогу взяти додаткову відпустку. Але саме це часто стимулює генерувати нові ідеї та знаходити додаткові шляхи (прибутку, підвищення ефективності тощо).

8. Звільніться від зайвого

Проведіть ревізію та звільніть своє життя від справ, звичок, контактів, які тягнуть вас назад, того, що відволікає від важливого, пріоритетів. Коли ви це зробите, відчуєте полегшення, з’явиться більше енергії на досягнення цілей.

9. Влаштуйте пекельний тиждень

Цю пораду від Еріка Бертрана Ларссена можна знайти в його книзі «На межі. Тиждень без жалю до себе». Така інтенсивна програма прискорює зміни, а її основними правилами, зокрема, є: тиждень має починатися о п’ятій ранку понеділка та закінчуватися о десятій вечора неділі; працювати потрібно завзято та сумлінно протягом семи днів; діяти згідно з планом; відпочивати; соцмережі, дзвінки, повідомлення, електронні листи друзям у робочий час заборонені; розмови ні про що з колегами мінімізувати; щодня приділяти час фізичним навантаженням; харчуватися правильно; не дивитися телевізор. А золотими правилами успіху під час пекельного тижня та в житті в цілому автор вважає такі: встановлювати високі стандарти, амбітні цілі; вірити у власні сили; займатися улюбленою справою; приділяти час близьким; сказати «так» правильному харчуванню та спорту; ніколи не здаватися.

10. Періодично переглядайте план

Внесіть у план значущі події, наприклад, подорож, ювілей, запуск проекту. Зафіксуйте дати початку і закінчення цих подій. Визначте конкретні кроки. Не забудьте помріяти. Але не бійтеся вносити корективи! Наприклад, щомісяця переглядайте план та доповнюйте його, коригуйте, відновлюйте в пам’яті, щоб не пропустити нічого важливого. Дійте!