Коли в країні війна, страждають абсолютно всі сфери. Ринок праці це помітив відразу – вакансій стало в рази менше, а людей, що опинилися без роботи у складному становищі, – більше. Усі компанії зараз не можуть похвалитися економічним ростом, намагаються зберегти дохід і працівників, але вдається це не завжди. Тож виключати ризик втрати роботи не можна навіть, якщо ви найкращий співробітник у своїй команді. Розповідаємо, що робити, якщо вам стало відомо про скорочення з роботи.

Скорочення за законом

Під час дії воєнного стану трудову діяльність в Україні регулює Закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Щодо скорочень він передбачає два нюанси:

  • працівника можуть звільнити у період його тимчасової непрацездатності чи перебування у відпустці (не стосується відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами чи декретної). Дата звільнення у такому випадку – перший робочий день після закінчення вище перерахованих періодів;
  • роботодавцю не потрібно погоджувати звільнення співробітника з профспілкою.

Інші норми щодо скорочення залишилися незмінними та направлені на підтримання працівників.

  1. Роботодавець зобов’язаний попередити співробітників про їх звільнення та дотриматися оговорених термінів. Лише у воєнний стан стало можливим повідомлення не під підпис, а електронною поштою чи усно телефоном.
  2. Співробітнику мають виплатити вихідну допомогу.
  3. У день звільнення із працівником мають провести повний розрахунок.

Після того як вас повідомили про звільнення, не гайте часу на розкисання чи жалість до себе, а починайте займатися пошуком нової роботи.

Оновіть резюме

Розпочніть зі збору фактів для резюме. Від останнього його оновлення ви точно здобули новий досвід та можете похвалитися новими досягненнями. Тут потрібно зібрати все, що могло б виділити вас серед інших кандидатів.

Щоб знайти найвизначніші факти про себе:

  • визначте, які у вас були найважчі завдання з успішним розв’язанням на останньому місці роботи;
  • зберіть найкращі проєкти за останні роки;
  • згадайте «спекотні» часи, коли ви рятували ситуацію;
  • запишіть все, за що можете себе похвалити.

Тепер все це потрібно структурувати і записати у резюме. Добре, якщо ви можете відобразити свої досягнення конкретними цифрами або порівняннями.

Візьміть рекомендації

Раніше питання про причину звільнення з попереднього місця роботи могло багато розповісти рекрутерам про кандидата. Зараз, коли причиною скорочення можуть прикриватися і нечесні пошукачі, роботодавці захочуть упевнитися в адекватності потенційного співробітника. Попросіть рекомендації у свого керівника та колег, передайте їх рекрутеру, щоб підтвердити свої слова про топового професіонала.

Залучайте всі канали

Не обмежуйтеся лише публікацією оновленого резюме на сайті пошуку роботи. Нехай стрес не гальмує вас, будьте активними на ринку праці. Відгукуйтеся на більше вакансій, оновлюйте пошук, щоб не пропустити нового, заходьте на сайти чи соцмережі компаній – там може бути більше. Також використовуйте нетворкінг. Запитуйте у колег та знайомих, чи не знають вони, які компанії сьогодні потребують працівників. Будьте на зв’язку із колегами, які разом з вами потрапили під скорочення. Можливо, їм вдасться знайти роботу раніше і в тій компанії буде ще одна вакансія для вас.

Не мисліть шаблонно

Помилково шукати роботу за довоєнним принципом. Тобто, шукати нову посаду для розвитку у своїй сфері, з кращою заробітною платою та вигіднішими умовами. Ринок праці, як і країна в цілому змінилися, немає вже тих заробітних плат, що і до війни (звісно, деяких спеціальностей це не стосується, але там і скорочення не відбуваються).

Пам’ятайте, що ваше перше завдання – знайти роботу, щоб мати можливість існувати. Адже невідомо наскільки затягнеться війна і якою буде економіка після її завершення. Тож зверніть увагу на компанії нижчого рангу або ж поглядайте в бік суміжної сфери діяльності.

Тримайтеся

Найбільш важливо у такий період не розкисати та не опускати руки. Так, знайти роботу зараз важче, але цілком можливо. Так, заробітна плата у вас нижча, але цілком прийнятна, щоб жити. Будьте активними і тоді ви точно зможете пережити скорочення, знайти нову роботу і працювати далі, щоб наближати перемогу.

Читайте ще: Які права має працівник, якщо його звільняють або скорочують під час війни?