Нова робота – це перспектива світлого майбутнього. Проте перший робочий день на новому місці важко назвати щасливим. Рівень стресу, який ми відчуваємо під час виходу на нову роботу, важко порівняти з чимось іншим. У думках виникає стільки питань: «Що одягнути?», «Як поводитися?», «Чи справлюся я із завданнями», «Чи потоваришую з колективом?» тощо. А якщо у компанії ще не передбачені програми для полегшення адаптації нового співробітника, то цей період може стати критичним. Але не поспішайте панікувати! Бо ми зібрали основні поради, які допоможуть пережити перший день на новій роботі.

Не потрібно занадто боятися виходу на нову роботу, але й спустити все на самоплив буде також помилково. До першого робочого дня потрібно завчасно підготуватися, щоб нічого не забути і не бути «білою вороною» в офісі. 

Основні помилки в перший робочий день

Суперечки

Коли ви приходите у новий колектив, вам можуть не подобатися загальні правила або навички колег, ви можете бути не погоджуватися з ієрархією чи розподілом вихідних. Проте не потрібно з порогу починати сперечатися та намагатися перелаштувати правила під себе. Спочатку спробуйте прийняти все усталене. Новачок, який починає свій карʼєрний шлях із суперечок, – виглядає непрофесійно.

Надмірна любʼязність

Так само як агресивні нападки з відстоюванням власної думки, помилковими будуть і надмірна приязність та намагання в перший же день стати «своїм» у колективі. Як би вам не хотілося швидше влитися в команду, працювати у дружному комфорті, не потрібно навʼязуватися всім у перший же робочий день. Це може лише відштовхнути колег і ви так і не знайдете з ними спільної мови.

Дистанціювання

Ще одна крайність – взагалі уникати спілкування з колегами. «Я прийшов в компанію працювати, а не заводити друзів», – помилкова установка. Ніхто не просить дружити з колегами, але якщо ви уникатимете їх, ігноруватимете спроби познайомитися, то працювати у цій компанії вам буде непросто. 

7 кроків до ідеального першого робочого дня

  • ПунктуальністьНавіть якщо ви систематично запізнюйтеся, намагайтеся прийти вчасно у свій перший робочий день. Заздалегідь оберіть маршрут, врахуйте затори, непередбачувані обставини — краще приїхати завчасно, аніж запізнитися.
  • Зовнішній вигляд. Якщо вам нічого не сказали про дрес-код в офісі, то краще уточнити про це в HR-а. Якщо ж у компанії немає суворих правил щодо зовнішнього вигляду, все одно продумайте свій образ. Ваш одяг має бути чистим, випрасуваним та доречним, тобто без пляжних шортів і спортивних костюмів.
  • Відкритість. Будьте готовими до нових знайомств, запрошень на каву та розповідей про себе.
  • Продуктивність. Не забувайте в перший робочий день і про роботу. Показуйте свої скіли, запамʼятовуйте та записуйте нову інформацію, не відволікайтеся на часті перерви та власні справи, покажіть свою продуктивність та професіоналізм.
  • Цікавість. У перший день не просто не соромно ставити запитання, це навпаки заохочується. Якщо вам призначили ментора (колегу, який введе у курс справ), то запитуйте його все, що допоможе краще зрозуміти робочі процеси. Якщо такого ментора у вас немає, то не соромтеся підійти до колеги, який виконує схожу роботу, або ж безпосередньо до керівника. Новачок, який ставить питання, не виглядає незнайком, навпаки – це підкреслює його зацікавленість у роботі.
  • Спокій. Так, перший робочий день – непростий. Проте намагайтеся зберігати спокій, не метушіться, не думайте про те, яке враження справили сьогодні. Дайте собі час на адаптацію та засвоєння нової інформації.
  • Насолода. Ви мріяли про цю роботу і чудово підготувалися до першого робочого дня. Тепер відкиньте всі страхи, знайомтеся з колегами, дізнавайтеся основні нюанси та насолоджуйтеся перспективами, які чекають на вас.

   Тетяна Ковальчук, авторка медіаплатформи budni

Читайте ще: 4 онлайн-курси, які допоможуть виявити та зміцнити ваші приховані навички