Михайло Фатєєв, бізнес-коуч, наставник

Щоб почати заробляти більше, потрібно змінювати своє мислення – так вважають багато людей. Аби розібратися в цьому питанні детальніше, потрібно зрозуміти, що таке «мислення» в контексті заробляння грошей, якщо ми говоримо про звичайну найману працю.

За дослідженнями ринку праці 16-ти європейських країн, саме наявність soft skills (м’яких навичок) на 93% впливають на рівень доходу людини, а решта – 7% – відведені професійним компетенціям.

Так вважають самі підприємці, це те, на що звертають увагу сучасні рекрутери та HR-и під час найму нових співробітників. Саме тому високооплачувані робочі місця дістаються зараз тим, хто здатен поєднувати різні м’які навички залежно від ситуації, обставин та інших змінних факторів. Професійні знання теж потрібні, але дедалі частіше роботодавців цікавлять м’які навички.

Найголовніші soft skills:

  • Комунікативні навички.
  • Емоційний інтелект.
  • Самоаналіз і рефлексія.
  • Робота в режимі невизначеності.
  • Вирішення проблем.
  • Ухвалення рішень.
  • Управління проєктами, людьми, собою.
  • Наставництво і менторство.

Розглянемо, як ці навички поєднуються з конкретними життєвими ситуаціями під час виконання робочих завдань. Це і є та сама потреба в «правильному мисленні», за яким, як наслідок, стоїть підвищення заробітної плати та зростання кар’єрними сходами.

Секрет фінансового успіху в тому, щоб працювати зі стратегією частіше, ніж з тактикою.

Протягом дня ми здійснюємо безліч дій, але важливо розуміти, що наші дії є різними. Є тактика і є стратегія. Є ті, які просувають вас, а є ті, які не дають змоги вам впасти.

Тактика – це робити те, що підтримує ваш поточний рівень життя, щоб не стало гірше.

Стратегія – це робити те, що створює новий рівень життя, щоб стало краще, ніж є зараз. Хороша стратегія включає тактику, яка утримує те, що вже є, але без ваших зусиль.

Покроковий план з формування стратегії:

  1. Складіть образ майбутнього/ньої себе на папері. Який/яка ви – та людина, яка здатна мати ті чи інші фінансові результати та кар’єру?
  2. Після цього напишіть, які навички вам для цього потрібні. 
  3. Якщо не знаєте, які навички вам потрібні – проконсультуйтеся з тими, хто вже опинився там, куди ви хочете прийти, а також з тими, хто володіє цими навичками. Це можуть бути знайомі, колеги, підприємці тощо. Вони підсвітять варіанти, якими навичками вам потрібно володіти, щоб потрапити туди, де ви отримаєте бажаний дохід. 
  4. Почати відпрацьовувати навички на практиці впродовж кількох років, записавшись на відповідні курси додаткової освіти для дорослих: акторська майстерність, тайм-менеджмент, медитації, розмовні клуби та навіть спорт, як спосіб розвитку дисципліни тощо. 

Як застосування комбінації різних м’яких навичок у житті найманого працівника може вплинути на його зарплату?

  1. Якщо ви чекаєте від свого керівника вказівки, що потрібно зробити та як вчинити – це перший рівень оплати ваших зусиль.
  2. Якщо ви не просто чекаєте, а вже запитуєте свого керівника: «Що треба зробити?» або «Як це зробити?» – це оплачується вже краще, ніж у тих, хто на першому рівні.
  3. Якщо ви не просто вже запитуєте, а одразу приходите з конкретним планом і готовими варіантами рішень до свого керівника – це інші гроші, ніж на другому рівні.
  4. Якщо ви самостійно реалізуєте свій же план, але в деяких моментах сумніваєтеся та радитеся зі своїм керівником – ваш рівень оплати однозначно вищий, ніж у тих, хто на третьому.
  5. Якщо ви відволікаєте керівника тільки з причини, щоб повідомити йому, який план ви реалізували та які при цьому результати отримали, це найвищий рівень оплати, що перевершує навіть тих, хто на четвертому.

Звісно, є винятки в професіях, наприклад, лікар або державний службовець, але важливо робити висновки, ґрунтуючись на загальних закономірностях у статистиці, що підтверджуються оплатою за працю в більшості приватних компаній, де немає обмежень щодо кар’єрного зростання, відповідно до ваших soft skills. 

Читайте ще: Незручні питання про зарплату – як оцінити себе та успішно провести перемовини?