Як зменшити стрес проходження співбесіди та збільшити шанси отримати офер? Порадами ділиться Валерія Лісовська, міжнародна рекрутерка. Експертка закривала посади програмістів, менеджерів та керівників відділів для компаній в Україні, Сінгапурі, Південній Африці, Мексиці, країнах Латинської Америки та Європи. 

Валерія Лісовська

Підготовка до співбесіди

Багато світчерів змушені йти на позиції без досвіду роботи. Тому рекрутерам інколи складно розібратися в їх мотивації та причинах зміни роботи. Окрім суто технічних та скілових питань, виникають два дуже важливі запитання для рекрутерів, але складні для світчерів:

  1.  «Розкажіть про себе».
  2.  «Скільки ви хочете заробляти?».

«Розкажіть про себе»

Зазвичай, кандидати розповідають про свої мрії, хобі, бажання тощо. Це важливо, але все ж співбесіда — це інструмент, який дозволяє знайти роботу та закрити задачі роботодавця.

Важливо розповідати про користь, яку можна дати компанії. Наприклад, якщо працювали з людьми — можна розказати про цей досвід, цікавий випадок, сміливі управлінські рішення. Так рекрутер помітить не просто мрійника, а перспективного кандидата, який розуміє свій вплив та хоче реалізуватися в конкретній компанії.

«Скільки ви хочете заробляти?»

Часто у вакансіях не вказують заробітну плату. Так роботодавці хочуть дізнатися про амбіції кандидата. Але компанія завжди знає бюджет, який закладає на конкретну посаду.

З одного боку, якби працівники знали заробітну плату колег, завдяки чому вона формується — зрозуміли б, яких скілів їм не вистачає. Тож могли б з більшим ентузіазмом розвиватися у зрозумілому напрямку.

З іншого боку, може виникнути упереджене ставлення до колег через різну заробітну плату, а більшість компаній зараз створюють інклюзивне середовище. 

Перша точка зору — це гіпотеза, яку потрібно перевіряти. Друга — заснована на досвіді багатьох компаній.

«Зазвичай, інформація про зарплату закрита. І, відповідно, якщо роботодавець у вакансії вкаже заробітну плату, то інші співробітники можуть це побачити і в них виникне запитання: «А чому новий співробітник отримуватиме більше, ніж я?!». Але компанії вже працюють над тим, щоб зробити рекрутинг прозорішим», — зазначає Валерія Лісовська.

Часто трапляється, що посади схожі за описом, але передбачають різну відповідальність, обсяг задач, графік. Все це впливає на зарплату. Компанії в Європі вже йдуть до того, щоб відкрито вказувати рівень винагороди у вакансіях. 

Як дізнатись, скільки ви хочете заробляти та як це подати?

Підрахуйте мінімальний місячний бюджет

Наприклад, оплата житла, комунальні послуги, харчові звички, відпочинок — мінімум, який точно має перекривати зарплата. Наприклад, це $600. Тобто, якщо зарплата нижча, значить доведеться переїхати, змінити квартиру, відмовитись від улюблених кафе тощо.

Встановіть зарплатні очікування, які допоможуть відфільтрувати вакансії, не витрачаючи час на співбесіди, тестові завдання та зідзвони.

Визначтеся з бажаною заробітною платою

Тут вже складніше. Якщо людина – світчер, вона може точно не знати, скільки платять на якій посаді. Наприклад, Java-програміст може заробляти $2 000? А дизайнер може? І на якому етапі кар’єри це може статися?

Наприклад, звернувшись до статистики на robota.uaви побачите, як оцінюють себе кандидати з різним досвідом на різних посадах.

Інший варіант — Linkedin. Наприклад, світчер хоче перейти у вебдизайн. Тому в пошуці в Linkedin можна написати web-design, відфільтрувати пошук «по людях» та запитати про це безпосередньо у фахівців.

«Головне у спілкуванні на такі делікатні теми — це шанобливе ставлення. Не треба питати: «Скільки ви заробляєте?». Можна запитати: «Яку зарплату в середньому пропонували вам на співбесідах?». Так з більшою ймовірністю отримаєте відповідь на запитання», — продовжує Валерія.

Як презентувати свої зарплатні очікування?

Варто щиро сказати, який мінімум вас влаштовує і яку б зарплату ви хотіли б отримувати.

Так і озвучте: «Якщо зараз я не можу отримувати $800, то давайте, можливо, одразу обговоримо, що від мене буде вимагатися, які KPI я маю закривати, щоб через 6 місяців після випробувального терміну отримувати більше?».

Важливо чітко зрозуміти, яку зарплату ви хочете та чи реально її отримувати. Саме тому спілкування та статистика будуть корисними.

«Зараз багато людей шукають роботу, тому роботодавці часто занижують заробітні плати. Наприклад, кандидат з 1 роком досвіду хоче отримувати $1 000, а промоніторивши ринок, бачить, що спеціалісти з 2 роками досвіду погоджуються на $600-$800. Тому боїться відгукуватися на вакансію, адже думає, що перевагу віддадуть кандидату з більшим досвідом і меншими запитами. Боляче спостерігати, як люди вдвічі знецінюють свій досвід», — ділиться експертка.

Про що кандидату варто уточнити на співбесіді?

В якій команді я працюватиму?

Кандидат буде проводити з колегами по 8 годин на день. Тому корисно запитати: «Як працює команда?», «Звертатися до колег на «ви» чи на «ти»?», «Як проходять зідзвони?», «На колах дають слово кожному, чи це просто звітні розмови?». Щоб робота була комфортною, краще запитати про процеси на початку.

Яка моя зона відповідальності?

Інколи роботодавець хоче найняти новачка, який одразу виконуватиме багато задач. А новачок, який шукає роботу, розраховує на навчання. Тобто графік, команда та умови праці підходять, а от зона відповідальності — ні. Тому це теж краще обговорити.

Наприклад, уточнити, чи є навчання, чи відрізняється робочий процес на випробовувальному терміні та після нього. Адже через розсинхрон очікувань роботодавця та здібностей кандидата, його можуть навіть звільнити, адже розраховували на інший рівень роботи.

Які показники моєї ефективності визначені на посаді?

Як вимірюватимуть ефективність роботи? Уточніть, на які KPI будуть звертати увагу під час випробувального терміну, а на які — після його завершення. Які очікування у керівника від результатів роботи на посаді?

Які пропонують бенефіти?

Інколи компанії пропонують окремо оплачувати спортзал, курси підвищення кваліфікації тощо. Також варто запитати, чи переглядається рівень зарплати з часом і що потрібно для цього зробити.

Які цінності компанії?

Запитайте, на якому етапі розвитку зараз знаходиться компанія. Це може вказати на перспективність. Наприклад, робота на початку стартапу, який став успішним — це класна перевага у портфоліо. 

Чому відкрилася вакансія та пішов попередній працівник?

Це вкаже на робочі процеси в компанії, очікувану відповідальність, на те, як приймаються рішення та оцінюється персонал. А ще це гарна можливість презентувати свій досвід.

«Коли працедавець розповість про те, що вдалося чи не вдалося попередньому працівнику, він підсвітить важливі критерії для цієї посади. Кандидат зможе чітко презентувати себе, пославшись на минулий досвід чи кейси в цьому напрямку», наголошує Валерія.

Коли кандидат мовчить — це червоний прапор

Якщо у кандидата немає жодних питань на співбесіді — це насторожує. Особливо, коли до певного моменту говорив переважно рекрутер: розповідав про компанію, задачі тощо.

Через це кандидату можуть навіть відмовити, адже виникають сумніви щодо його мотивації. Але якщо під час співбесіди кандидат з рекрутером детально обговорили багато питань, то нових у кандидата не з’явиться — це нормально.

   Сергій Мачуський, автор медіаплатформи budni

Читайте ще: Роль soft skills у 2024: що привертає увагу роботодавців та які навички потрібно вдосконалювати