На замовлення ГО «Точка Опори ЮА» команда організації Communication Analysis Team — Ukraine дослідила ставлення українців до свого психічного здоров’я під час повномасштабного вторгнення — за найбільш поширеними дописами та коментарями в особистих профілях соцмереж.

  • Дослідження показало, що велика війна стала важливим приводом для актуалізації знань про психологічні проблеми.

Українці робили шалені спроби відшукати практики, що стабілізують їхню психіку в умовах війни та загострення психологічних проблем. Люди вирішували ці проблеми в тих межах, які задавав їхній власний світогляд. Частина українців активно шукала науково підтверджену інформацію про стани психіки та можливі пояснення, а також шукала варіанти терапії, що можуть допомогти. Інші займалися препаратним самолікуванням, зверталися до різного роду хобі, молитов, фізичних навантажень та інших практик.

  • Закономірно, що психологічний стан українців сильно залежить від загального стану справ на фронті.

Так, на першому етапі повномасштабного вторгнення, у період невизначеності та значних соціальних змін, українці відчували переважно песимізм — 56% проти 6% тих, хто був оптимістично налаштований. Далі рівень оптимізм пішов угору, досягши 65% восени, коли були відчутні перемоги Збройних сил України на фронті. Але з настанням зими, частими ракетними обстрілами, відключенням світла і сумними новорічними святами вже 75% людей відчували песимізм.

  • При цьому українці загалом показали, що можуть собі зарадити в психологічній підтримці.

Вони набагато більше сумують через розлуку або неможливість допомогти іншим, аніж через матеріальні негаразди.

  • Загалом дискурс у соцмережах нагадує розмови учасників після тренінгу психологічної підтримки.

Люди вживають сталі висловлювання («тут і зараз»), цитують психологів, роблять узагальнення та впевнено ставлять питання щодо свого стану, знаючи, що знайдеться той, хто дасть відповідь у коментарях.

  • Також завдяки соцмережам робота психолога стає прозорою, впізнаваною, а значить, зрозумілою.

Публічні запити, в яких люди сигналізували про свій стан, та відповіді психологів прямо в стрічці репрезентують сценарії психологічної допомоги. Подяки або позитивні відгуки від користувачів формують загальне позитивне ставлення пересічних громадян до діяльності психологів.

У дослідженні також можна знайти відповіді й на такі питання:

  • Як відрізняється ставлення українців до свого психічного здоров’я та розуміння своїх незвичайних станів залежно від регіону?
  • Яким словом українці найчастіше описують свої незвичні психологічні стани?
  • Чого українці найбільше бояться?
  • Наскільки люди готові звертатись за допомогою до психологів та психотерапевтів?

Переглянути результати дослідження

Дослідження проводилось у межах проєкту «Точка Турботи», який має на меті допомогти українському бізнесу побудувати інклюзивну психологічну підтримку для своїх команд під час війни. Проєкт реалізує ГО «Точка Опори ЮА» за підтримки Center for Disaster Philanthropy та інформаційної підтримки Європейської Бізнес Асоціації.