Кожен працівник стикається зі стресом під час адаптації у новій компанії. Виникає безліч питань: «Як спілкуватися з колегами?», «Що заведено в компанії робити на свята?», «Чи варто товаришувати з колегами?».

Поговоримо про те, як новачку стати «своїм» у колективі та розберемо поради, що допоможуть HR-спеціалістам адаптувати нового співробітника.

Наталі Тен

Наталі Тен, Chief People Officer в українській engineering marketing компанії expla

Як новачку стати «своїм» у колективі?

Перед тим, як йти на нове місце роботи, дослідіть життя компанії, щоб розуміти, з ким вам доведеться працювати. Можливо, вже на цьому етапі ви зрозумієте, що певна корпоративна культура й цінності вам не підійдуть. Або ж це стане стимулом пройти етапи рекрутменту якнайкраще.

Як це зробити:

  • Соцмережі. Зазвичай, у більшості компаній є сторінки у Facebook, Instagram. Подивіться, як вони ведуть комунікацію, що говорять, який сленг використовують. Вам має це імпонувати.
  • LinkedIn співробітників. Дослідіть, який контент вони публікують, про що говорять, якими думками діляться.
  • Події. Якщо компанія організовує заходи, на яких можна зустрітися та побачити майбутню команду наживо або онлайн, то активно долучайтесь. Це можуть бути дні відкритих дверей, стажування, лекції тощо. 

Отже, ви дослідили компанію, успішно пройшли етапи співбесіди й прийняли омріяний офер. Що робити далі? 

Адаптуйтесь. Мова йде про метч з культурою, цінностями та підходами. 

Налагодьте комунікацію

Встановіть зв’язок з керівником і членами команди – ставте питання, спілкуйтесь, діліться своїм попереднім досвідом. 

Робочі задачі — це першочергово, проте якщо ви не підходите культурі команди, з якою треба взаємодіяти по 8 годин на день, це велика проблема.

Зрозумійте нову роль та відповідальність

Важливо якомога швидше зануритись у робочий процес і дізнатися, чого очікують від вас компанія та керівник. Аби через три-шість місяців не виявилось, що ви робили не ті речі, які від вас очікували. Тому регулярно обговорюйте очікування та результати з керівником. 

Працюйте з власним емоційним станом

Адаптація до нового середовища може викликати різні емоції: тривогу, невпевненість, розчарування тощо. Пам’ятайте, що адаптація – це процес: будьте терплячі до себе і спробуйте зосередитися на позитивних моментах. Це може бути цікавий проєкт, дружня команда, нові можливості для розвитку.

Як правильно адаптувати новачків? Поради HR-менеджерам

Адаптація – це не тільки про підготовку співробітника до нової команди та ролі, а й про роботу HR-департаменту. Відповідно до аналітики звіту Gallup, лише 12% співробітників задоволені процесом адаптації в компанії. Кілька дієвих рекомендацій для HR-менеджерів, які допоможуть правильно адаптувати новачків:

Pre-boarding, onboarding

Надішліть лист, у якому ви вітаєте нового співробітника у компанії. Разом із ним відправте хендбук, що містить основну інформацію про процеси та життя компанії, щоб новачок познайомився з нею перед першим робочим днем.

Що потрібно зробити в перший день?

Проведіть зустріч для нових співробітників щодо деталей про внутрішні процеси. Забезпечте новачка необхідною технікою та подаруйте welcome pack із фірмовими предметами, створюючи додатковий позитивний настрій. Організуйте обід із членами команди, це сприятиме налагодженню тісних зв’язків з колегами.

Що потрібно зробити в перший місяць роботи?

  • Призначте новому співробітнику бадді та ментора. Ментор відповідає за конкретне навчання та допомагає з виконанням завдань, надаючи необхідні документи та проводячи необхідне навчання. Бадді ж допомагає більш неформально. 
  • Забезпечте регулярні розмови People Partner з новим співробітником, збираючи зворотний звіт про адаптацію та враховуючи очікування та можливі труднощі.
  • Регулярно проводьте зустрічі з керівником, щоб він міг слідкувати за розвитком нового співробітника. Бажано проводити такі зустрічі щотижня на регулярній основі, або ж частіше, якщо виникатиме потреба. 
  • Інтегруйте новачка в бізнес. Гарно працює формат внутрішнього курсу навчання, у якому ви розкажете про напрями діяльності компанії, особливо якщо в компанії є велика кількість напрямів або команд.
  • Проводьте неформальні заходи. Наприклад, random coffee, щоб сприяти неформальному спілкуванню між представниками різних команд.
  • Долучайте важливі волонтерські активності. Наприклад, спільні відвідини притулків для тварин, участь у благодійних проєктах. Це допоможе зміцнити культурні та робочі зв’язки серед колег, познайомити нового співробітника з командою.

І памʼятайте: кожне знайомство – це сповнена можливостей та викликів унікальна історія як для HR-менеджера, так і для новачка. Нехай вона веде до карʼєрного росту!

Читайте ще: Як організувати програму менторства у компанії? Інструкція з шести кроків