Наразі багато людей опускають руки та забувають про свій розвиток через війну в країні, але доклавши зусиль, ви можете стати кращою версією себе попри обставини. У цій статті розповімо вам, як це зробити, використовуючи різні способи. Пам’ятайте, ви можете щодня робити щось, щоб стати кращими та розвиватися як особистість. Розпочніть свій шлях до самовдосконалення вже сьогодні.

Ставте перед собою цілі

Позитивні, досяжні цілі дадуть вам поштовх до процвітання. Кожній людині потрібно щось, заради чого вона житиме, тому подумайте про те, чого ви хочете в житті. Прагнення до чогось не тільки може зробити вас щасливішими та кращими, але й допоможе знайти своє призначення. Візьміть ручку та аркуш паперу і запишіть короткострокові та довгострокові цілі, яких ви хотіли б досягти. Спробуйте поставити собі такі запитання, щоб знайти і поставити досяжну мету:

  • Чи є у вашому житті стосунки, які ви хотіли б покращити?
  • Якими справами ви захоплені?
  • Чи є проєкт, який ви хотіли б завершити?
  • Що ви любите робити у вільний час?

Ставте також перед собою невеликі цілі, які допоможуть вам розвиватися як особистості, наприклад, прочитати науково-популярну книгу, написати коротке оповідання, дзвонити мамі кожні вихідні або щодня допомагати комусь, хто цього потребує.

Практикуйте прощення

Прощення себе та інших допоможе покращити стосунки. На шляху до того, щоб стати кращою версією себе, важливо відпустити всі образи, які ви тримаєте. Минуле залишилося в минулому, настав час рухатися вперед. Дайте собі час, щоб пробачити свої минулі помилки і визнати, чого вони вас навчили. Потім пробачте тих, хто завдав вам болю. Можливо, ви не зможете забути те, що вони зробили, і це нормально, але прощення дасть вам душевний спокій.

Ставтеся з розумінням до інших

Уявивши те, через що пройшла інша людина, допоможе поглянути на неї та на себе з іншого боку. Емпатія це один з перших кроків до того, щоб стати кращими, адже вона розвиває ваше співчуття. Розвиток емпатії не тільки допомагає вам бути більш чутливими до інших людей, але й формувати тривалі стосунки та почуватися менш ізольованими. Ось кілька способів, які допоможуть стати більш емпатичними:

  • Не робіть припущень про людей та не робіть поспішних висновків.
  • Уявіть себе на місці іншої людини або в іншій ситуації.
  • Активно слухайте, демонструйте зацікавленість і допомагайте іншим відчути себе почутими.

Робіть добрі справи просто так

Допомагаючи іншим, ви допомагаєте не лише їм, але й собі! Дослідження показують, що альтруїзм (акт сприяння чиємусь добробуту) покращує настрій. Тож подумайте про те, щоб стати волонтером у місцевому притулку чи допомагати військовим, пожертвувати вживаний одяг або прибрати сміття в парку. Навіть найменший вчинок може мати велике значення.

Прагніть здійснювати хоча б один акт доброти щодня. Це не обов’язково має бути щось велике чи тривале. Навіть якщо ви залишите на дзеркалі у громадській вбиральні записку зі словами: «Ти прекрасна/ний зовні та всередині!», це може зробити чийсь день кращим.

Вийдіть за межі своєї зони комфорту

Зона комфорту це чудово, але вона також може бути застійною. Час від часу змінюйте свій щоденний графік, виходьте за межі своєї зони комфорту. Спроби зробити щось нове, що викликає у вас певний дискомфорт, можуть розширити ваші горизонти і відкрити очі на інші перспективи.

  • Складіть список речей, які ви можете зробити за межами своєї зони комфорту. Потім викреслюйте щось із цього списку.
  • Попросіть друзів приєднатися до ваших пригод, щоб отримати подвійне задоволення.
  • Поекспериментуйте з іншою рутиною, пішовши в іншу кав’ярню на обід або обравши альтернативний маршрут на роботу.
  • Не бійтеся кидати собі виклик. Неможливе може стати можливим, якщо докласти максимум зусиль.

Вивчайте щось нове

Один з найкращих способів стати кращими – це самоосвіта. Вона допоможе вам рости і розвиватися як особистість. Чим більше ви знаєте, тим ширше бачите перспективу. Ось кілька способів, як ви можете навчитися чогось нового вже сьогодні:

  • Запишіться на заняття, які вас цікавлять (онлайн або офлайн). Можливо, це буде урок мистецтва.
  • Прочитайте нехудожню книгу.
  • Послухайте подкаст на тему, про яку ви хочете дізнатися більше, наприклад, про бізнес, гроші, культуру чи психічне здоров’я.

Визнайте свої слабкості

Кожна людина має недоліки, але ви можете прагнути покращити свої. Зверніть увагу, як ваша поведінка та ставлення впливають на інших. Люди навколо вас зазвичай щасливі чи сумні? Чи звертаються до вас друзі за допомогою або порадою? Відповідаючи на ці запитання та аналізуючи свої взаємини, ви можете виявити і зміцнити свої слабкі сторони.

Наприклад, якщо друзі зазвичай не звертаються до вас за порадою, запитайте себе, чому. Можливо, ви критикуєте їхні рішення? Попрацюйте над тим, щоб стати кращим слухачем.

Чим більше ви навчитеся бути гнучкими та адаптивними у своїй поведінці, тим краще зможете піклуватися про себе та тих, хто вас оточує.

Контролюйте свій гнів

Почуття гніву це природно, але занадто сильний гнів може перешкоджати співчуттю. Коли ви хочете стати кращою версією себе, важливо розуміти, чому і як виникла ситуація, в якій опинився хтось інший. Можливо, щось не спрацює так, як ви запланували, але це нормально. Зробіть глибокий вдих і памятайте, що ви не можете контролювати багато речей, але ви можете контролювати своє ставлення.

  • Спробуйте перенаправити свій гнів подалі від себе та інших, пішовши на прогулянку або зайнявшись йогою.
  • Заспокойтеся, глибоко вдихнувши і візуалізувавши радісний спогад.
  • Перебудуйте своє мислення, уникаючи таких слів, як «ніколи» або «завжди», коли описуєте себе або інших.

Висловлюйте свої почуття з повагою

Використання «Я-висловлювань» допоможе вам вдумливо висловлювати свої емоції. Життя сповнене складних і заплутаних емоцій, а разом з ними приходять і конфлікти. Можливо, ви не можете контролювати кожну ситуацію, але ви можете контролювати свої реакції. У конфліктах або емоційно напружених ситуаціях можна використовувати «Я-висловлювання», щоб продемонструвати свої почуття, не звинувачуючи інших. Як ви можете змінити ці фрази на «Я-твердження»:

  • «Ти ніколи мене не слухаєш», змінюється на «Я відчуваю, що мої проблеми не були почуті».
  • «Я ненавиджу, коли ти кричиш на дітей» змінюється на «Коли ти кричиш на дітей, я засмучуюсь, адже хочу, щоб діти відчували повагу».

Будьте вдячними

Практика вдячності щодня допоможе вам бути більш позитивними. Вдячність це більше, ніж почуття, це активна практика. Кілька способів, як ви можете розвивати вдячність у своєму житті:

  • Ведіть щоденник подяки або складіть список подяк, щоб відзначати все, за що ви вдячні щодня (велике чи мале).
  • Насолоджуйтесь сюрпризами, цінуючи думку, яка була в них вкладена.
  • Поділіться тим, за що ви вдячні, з іншими. Наприклад, якщо брат допоміг вам переставити диван, дайте йому знати, як ви цінуєте його допомогу.

Наберіться терпіння

Не завжди все відбуваються так, як вам хотілося б, і це нормально! Замість того, щоб засмучуватися, коли все йде не так, як ви хочете, зробіть глибокий вдих і памятайте про терпіння. Це нормально, якщо життя йде повільніше. Спробуйте насолодитися цими повільними моментами, помічаючи дрібниці та визнаючи позитивні моменти в ситуації.

Наприклад, ви замовили піцу для сімейного вечора, але постачальник застряг у пробці. Замість того, щоб засмучуватися, визнайте, що додатковий час, який ви витратили на очікування піци, дав вам більше часу, щоб пограти в цікаву гру. До того ж, ви, ймовірно, отримаєте піцу зі знижкою.

Будьте собою

Найкращий спосіб стати кращою людиною це просто бути на 100% собою! Ви унікальні, особливі та єдині. Прийняття себе таким, яким ви є насправді, допоможе відчути себе щасливішими та покращити життя. Дослухайтеся до свого чуття, робіть те, що вам подобається, і досліджуйте свої інтереси. Чим більше ви будете підживлювати свою енергію, тим щасливішими та впевненішими у собі будете. Робіть те, що має для вас значення, щоб відчувати себе повноцінним.

Піклуйтеся про себе

Сон, їжа та фізичні вправи дадуть вам енергію, необхідну для покращення самопочуття. Коли ви підтримуєте своє фізичне здоров’я, підтримуєте своє психічне здоров’я.

  • Намагайтеся спати щонайменше 7 годин щоночі, щоб допомогти своєму розуму та тілу перезарядитися.
  • Їжте їжу, яка живить ваш розум і тіло. Намагайтеся вживати здорову їжу, але не обмежуйте себе з’їсти печиво час від часу це нормально!
  • Щодня займайтеся фізичними вправами, які вам подобаються, принаймні 30 хвилин. Це може бути ходьба, танці, заняття йогою або кікбоксингом.

Змиріться з тим, що зміни відбуваються

Шлях самовдосконалення не є прямим він вигинається і закручується, коли ви найменше цього очікуєте. Через це ваші короткострокові та довгострокові цілі можуть змінюватися в міру того, як ви розвиваєтеся. Це абсолютно нормально і є ознакою того, що ви стаєте кращою версією себе. Зрештою, ви б не адаптувалися, якби не хотіли вдосконалюватися.

Намагайтеся не зациклюватися на минулому. Замість цього зосередьтеся на теперішньому моменті. Зміни неминучі, але ви можете впоратися з ними.

Полюбіть себе

Перш ніж навчитися любити інших, ви повинні навчитися любити себе. Турбота про себе це перший крок до вдосконалення. Зрештою, якщо ви не можете піклуватися про себе, як ви можете піклуватися про інших? Вправи, які допоможуть полюбити себе:

  • Відзначайте свої успіхи та досягнення без критики, раціонально реагуючи на самокритичні думки. Визнайте, звідки походить критика, а потім логічно доведіть її неправоту.
  • Щоранку дивіться в дзеркало і робіть собі компліменти. Ви можете сказати щось на кшталт: «Ти прекрасна/ний, попри все!» або «У тебе найяскравіша посмішка».

Читайте ще: Як знайти роботу своєї мрії? 11 рекомендацій