Олександр Ратійдиректор центру Racio.

Деякі тренінги з охорони праці просто не можна не проводити, до таких відносяться вступний інструктаж з охорони праці та інструктаж з пожежної безпеки. Та в інтересах компанії не тільки виконати формальність, набагато корисніше, коли співробітники дійсно засвоїли правила безпеки та отримали задоволення під час навчання. Тренінги можуть бути не тільки навчальним заходом, але й тімбілдингом. Нижче ми поділимось з вами підходами та прийомами, які використовують спеціалісти Racio. при підготовці тренінгів. Без зайвої скромності, вони нерідко завершуються оплесками.

Принципи розробки тренінгів

У кожного з нас є досвід відвідання, можливо, корисних, але нудних лекцій. Обмірковуючи свій, ми сформулювали такі принципи: 

  1. Говорити з людьми не про правила, а про людей.
  2. Не лякати страшними прикладами, а пояснювати логіку інцидентів.
  3. Формувати проактивне сприйняття навколишнього середовища.

Говорити з людьми не про правила, а про людей. Спирайтеся на реалії слухачів та саме їхній контекст, коли розповідаєте про небезпечні фактори, на які варто звернути увагу. Так, серед небезпечних факторів в офісі несправні подовжувачі та офісні хвороби проблеми з зором, спиною, тунельний синдром. Для співробітників складу проблеми будуть іншими варикоз, радикуліт, застуди, падіння на них важких предметів зі стелажа, наїзд складського транспорту.

Не лякати страшними прикладами, а пояснювати логіку інцидентів. Розкажіть людям не тільки про проблеми, з якими вони можуть зіткнутися, а ще й поясніть, чому та як впливає на людину. Наприклад, сидіти в офісному кріслі, поклавши нога на ногу, шкідливо, бо навантаження на м’язи розподіляється нерівномірно, до того ж порушується кровотік. Внаслідок цього у вас болітимуть стопи, а ви будете мати проблеми зі стопами та думати, що це через незручне взуття.

Формувати проактивне сприйняття навколишнього середовища. Давайте людям конкретні та реалістичні алгоритми дій. Як попередити пожежу? Ні, тут не буде нудної риторики про куріння у невстановлених місцях. На нашу думку, основна причина виникнення пожеж це… байдужість. Давайте поговоримо про це?  

Прийоми, які радимо вам використовувати на тренінгах

  • Простота. Жодних складних концептів та закручених формулювань, все, що хочете донести, розповідайте простою мовою з наочними прикладами.
  • Прагматизм. Розповідайте тільки про те, з чим людина дійсно може стикнутися, та що вона реально може з цим зробити.
  • Жарти, меми, відео та гіфки. Не бійтеся, що тренінг сприйматиметься як щось несерйозне. Чим більше аудиторія сміється, чим різноманітніші форми контенту, тим вища цікавість до матеріалу, а отже вищі шанси, що слухачі щось з того тренінгу винесуть та зможуть використати на практиці. 
  • Питання до аудиторії. Так ви встановите з аудиторією зв’язок. Не бійтеся, що ніхто не відповість, зазвичай знаходяться принаймні одна-дві активні людини у доброму гуморі. 
  • Вікторини прекрасний формат для закріплення знань. Ось як виглядає у нас перевірка засвоєного матеріалу наприкінці тренінгу.

Остання порада: репетируйте виступ. Перед тим, як проводити тренінг вперше, обов’язково протестуйте його на комусь колегах по відділу, просто комусь, кому ви довіряєте друзях або домашніх. Чим більше репетицій перед тренінгом, тим вищі шанси, що ви почуватиметесь впевнено, все пройде пречудово, та закінчиться оплесками, вже саме вам.

Читайте ще: Інженер з охорони праці — як оцінити кандидата та в яких випадках інженер вам не потрібен?