Керівники – це внутрішнє джерело інновацій, змін та розвитку. Вони знаходять кращі рішення, мотивують команду та забезпечують досягнення стратегічних цілей компанії.

Згідно з опитуванням Global Leadership Forecast, 83% респондентів (серед яких – експерти з персоналу та бізнес-лідери з усього світу) вважають, що розвиток керівників є критично важливим для бізнесу компанії.

У сучасному динамічному середовищі навчання керівників є не просто перевагою, але й стратегічною необхідністю, яка впливає на результати компанії, її прибутковість та ефективність. Це дозволяє збагатити їх знання та навички, розширити горизонти та розвиватися професійно. Добре підготовлені керівники здатні приймати більш обґрунтовані та стратегічні рішення, що допомагає знижувати ризики та збільшувати рентабельність бізнесу. А компанії, які інвестують у розвиток своїх лідерів, створюють міцний фундамент для стабільного зростання, підвищення ефективності та досягнення вагомих ефективних результатів у своїй галузі.

У цій статті ми розглянемо, на які важливі показники впливає навчання керівників, що необхідно врахувати при створенні навчальної програми, а також які методи краще використовувати.

Як навчання керівників впливає на компанію?

  • Підвищення ефективності

Навчання допомагає розвивати навички та компетенції керівників, що призводить до покращення продуктивності та оптимізації бізнес-процесів компанії.

  • Збереження талантів у компанії

Керівники зацікавлені працювати у компанії, в якій вони отримують можливості та підтримку для розвитку своїх навичок.

  • Адаптація до змін

Навчання допомагає підтримувати актуальність знань та навичок керівників, що дозволяє швидко адаптуватись до нових технологій та викликів. 

  • Підтримка корпоративної культури

Керівники транслюють модель поведінки для своїх підлеглих. Навчання допомагає підтримувати і посилювати корпоративну культуру, цінності та місію компанії.

Що важливо врахувати при створенні навчальної програми для керівника?

Мирослав Боцула, CEO & CoFounder LMS Collaborator

Найважливіший ресурс для керівників – час. Тому їх навчання має бути:

  • цілеспрямованим – максимально точно закривати актуальну потребу в знаннях, тобто те, що необхідно для досягнення конкретних цілей. Має бути зрозуміла та чітка траєкторія навчання, що веде до заданої цілі;
  • валідованим – тільки правдива інформація з перевірених джерел, яка ще не втратила свою актуальність;
  • компактним та інформаційно містким – чітко, по суті, без зайвих розмірковувань, менше тексту й більше сенсу. Це інфографіка, інфостиль, все додаткове: приклади, документи, пояснення за посиланнями тощо;
  • завжди доступним та придатним для пошуку – кожний елемент навчання має бути одразу доступним, не повинно бути вимог до послідовного проходження «за планом навчання», має бути можливість пропускати частину інформації, повертатись до неї у будь-який час, знаходити її за потребою;
  • таким, що підтримує – має бути підтримка навчання ментором або професійною спільнотою, тими, хто може допомогти розібратись у складних моментах, пояснити питання, що виникають при навчанні;
  • адаптованим – важливо тримати зворотний звʼязок, щоб вчасно виявляти проблеми у навчанні, які унеможливлюють вищезазначені пункти, та швидко усувати їх.

Перераховані пункти є ідеологією роботи LMS Collaborator і весь комплекс функціональності цієї платформи корпоративного навчання спрямований на підтримку такої концепції.

Методи ефективного навчання керівників

Навчальні програми для розвитку керівних компетенцій

Компетенції є ключовим елементом успішного управління організацією та досягнення стратегічних цілей. Розвиток компетенцій допомагає керівникам стати успішними та ефективними лідерами. Компетентні керівники здатні ефективно організовувати роботу своєї команди, розподіляти завдання, контролювати їх виконання та сприяти зростанню продуктивності.

Приклад. Найкращим способом розвитку керівних компетенцій є створення спеціалізованих навчальних програм. Таким чином компанія «Антошка» розробила окрему програму навчання для керівників магазинів – «Школа директора». В основі програми – різноманітні навчальні активності для розвитку компетенцій та знань, які є наріжними для керівників.

Формат завдань різноманітний: вебінари, відео, тести, кейсові завдання, опитування, офлайн-марафони, презентації експертів. Після кожного відео та вебінару керівники виконують обов’язкові практичні завдання та отримують список рекомендованої літератури від внутрішніх експертів компанії.

 

РезультатОсновним майданчиком для реалізації програми навчання для керівників «Антошка» став навчальний портал LMS Collaborator. Це допомогло компанії значно покращити процес та якість навчання за допомогою функціоналу LMS. Керівники можуть у зручний для них час проходити програму та переглядати потрібні матеріали, щоб отримати необхідні знання. А інструменти аналітики дозволяють відстежувати та проконтролювати результати у режимі реального часу. 

Створення онлайн-курсів та матеріалів з управління змінами

Постійні зміни технологій, ринкових умов, конкурентних факторів та зовнішніх обставин вимагають від керівників швидких та ефективних рішень. Від гнучкості та швидкості адаптації керівників залежить успішність та конкурентоспроможність цілої команди. Тому в сучасному бізнес-середовищі вміння управляти змінами та швидко до них пристосовуватись є обов’язковими для кожного керівника.

Приклад. Включіть до навчальних курсів для керівників матеріали, які охоплюють різні аспекти управління змінами: аналіз, оцінка, планування, оптимізація тощо. Додайте ситуаційні задачі та кейси, які будуть відтворювати реальні виклики. Оскільки управління змінами є динамічним процесом, постійно слідкуйте за актуальністю матеріалів, враховуючи останні тенденції та практики.

РезультатТаке навчання допоможе забезпечити розвиток навичок планування, прийняття рішень, моніторингу та впровадження змін. Керівники стають більш підготовленими до складних та неочікуваних умов. 

Інтерактивне навчання та практичні завдання для відпрацювання знань

Використання рольових ігор та симуляцій дозволяє керівникам опрацьовувати реальні виклики та ситуації, з якими вони можуть зіткнутися у роботі. Це також чудовий спосіб розвинути важливі навички та знання в безпечному середовищі без загрози виникнення ризиків.  

ПрикладДіалогові тренажери допомагають змоделювати різноманітні робочі ситуації, які можуть виникнути при спілкуванні з клієнтами, партнерами чи підлеглими. Керівники ознайомлюються з ситуацією, перевіряють свої навички та переглядають можливі наслідки. 

LMS Collaborator підтримує інтеграцію з європейською платформою для створення діалогових тренажерів – BranchTrack. Це простий та зручний редактор моделювання інтерактивних симуляцій, який можна використовувати на будь-якому пристрої. За допомогою інтеграції LMS Collaborator з BranchTrack ви отримаєте діалогові тренажери у складі навчальних програм, курсів чи траєкторій.

Результат. Використання діалогових тренажерів дозволяє активно залучати керівників до навчального процесу. Допомагає засвоїти матеріал на практиці та відпрацювати навички, що необхідні для успішного управління.

Висновок

Керівники – це люди, які здатні трансформувати компанію. Якщо керівник є відмінним лідером, він не тільки веде команду за собою, але й стимулює, надихає та мотивує її до досягнення найкращих результатів.

Використовуйте ці поради, щоб створити ефективне навчання для керівників, яке сприятиме підвищенню їх професійності та лідерських здібностей: 

  • розробіть навчальні програми для розвитку важливих керівних компетенцій. Це допоможе керівникам стати більш ефективними у своїй ролі та краще впоратися з можливими викликами;
  • включіть до навчальних програм матеріали з управління змінами. Постійно слідкуйте за їх актуальністю, враховуючи останні тенденції та практики. Так ви забезпечите швидку реакцію та адаптацію керівників до змін;
  • для закріплення та відпрацювання знань використовуйте практичні завдання та діалогові тренажери. Це допоможе активно залучити керівників до навчання, отримати практичний досвід, краще засвоїти та розуміти навчальний матеріал. 

Читайте ще: «Зараз у фокусі HR-а має бути бізнес: його стійкість сьогодні та готовність до викликів майбутнього», – Ірина Примак