Катерина Мисенко, HR-експертка, кар’єрна консультантка, Номінантка Премії HR Pro Awards 2023 у категорії HR Influencer, поділилася тенденціями та фокусами, на яких сьогодні варто зосередитися HR-професіоналам.

Оскільки функція HR – менеджерська, тобто управлінська, а не сервісна, тобто така, що обслуговує, відповідно HR, як і кожний менеджер, незалежно від ланки, має вміти впливати і керувати, а не просто забезпечувати і підтримувати процеси.

Чим ефективний управлінець відрізняється від неефективного?

Умінням прогнозувати, передбачати, дивитися в майбутнє, бачити на два кроки вперед, діяти профілактично, на випередження, імплементувати превентивні заходи, а не тільки гасити пожежі тут і зараз та вирішувати те, що вже трапилося і має наслідки!

Відтак фокус експертного та професійного HR-фахівця зараз має бути не на сьогодення, а вже на те, що нас очікує згодом.

  • Тенденція брак кваліфікованих фахівців – фокус на внутрішнє навчання.

І тут не обійтись кількома тренінгами і періодичним спонтанним залученням зовнішніх експертів.

Корпоративний університет, внутрішня скілова база, планування, PDP, щільний перетин бізнес і HR-стратегії, інститут менторства/наставництва/баддинг і стретчинг – повинні бути у вашій тривожній валізі, щоб мати змогу вирощувати кваліфікованих фахівців.

  • Тенденція складності залучення нових фахівців – фокус на розвиток бренду роботодавця.

Очевидною стає необхідність системної та планомірної роботи над Employee branding і candidate and employee experience. Чому? Тому що у людей є цінності та будь-яка криза їх сильно підсвічує. Зараз як ніколи вашим кандидатам і працівникам важливо що, для кого і навіщо компанія, про що вона.

  • Тенденція неодмінне прийняття культури DEI – фокус на програми роботи з ветеранами та підготовка керівників і працівників до взаємодії з ветеранами.

Рекрутинг і адаптація працівників, які повернуться після війни – це окремий процес, який потребує окремої уваги, окремих знань і окремих навичок!  Здобувайте ці знання та навички вже зараз і передавайте ці знання керівникам і працівникам в компанії. Кожна компанія матиме в штаті працівника, який потребує цих знань!

  • Тенденція quiet quitting – фокус на системі підтримки, збереженні та відновленні ресурсів працівників.

Навіть найсильніші виснажуються. Якщо не приділяти цьому увагу, неодмінно отримаєте масові тихі звільнення, і падіння ефективності роботи команд, відділів, бізнесу в цілому. У вашій компанії уже є працівники з тенденцією до тихого звільнення. Якщо немає – це означає, що ви просто їх ще не продіагностували.

  • Тенденція автоматизація – фокус на розвиток навичок ефективної комунікації.

ШІ заповзає в наше життя (і не тільки професійне) і впевнено займає там свої позиції. Але я зовсім не про те, що скоро якийсь код замінить половину професій. Все що можна автоматизувати, віддати на сучасні інструменти, віддавайте, навіть не замислюючись! Натомість розвивайте навички ефективної комунікації: коучинг, менторство, фасилітація. Це те, що ШІ якщо і буде під силу, не в нашому житті. Думайте наперед, які навички не замінить машина, а відтак фахівці з такими навичками будуть суперзатребуваними.

Замість висновку

  • Тенденція масового вигорання HR-ів – фокус на турботу про себе.

За останній рік функція, вага, потреба в HR-функції суттєво трансформувалися. Хтось на це очікував, хтось виявився не готовим до цього. HR в компанії щиро і по-справжньому має бути наймотивованішим працівником, тільки так формуються справжні внутрішні амбасадори бренду і лідери, здатні впливати і вести за собою. Якщо ви прагнете бути саме таким HR-фахівцем і у вас в компанії нема ще одного HR-a, негайно знайдіть його: колеги з інших компаній, професійні спільноти і події, тематичні чати і зустрічі, ментор. Ви думаєте, що впораєтеся з усім самостійно? Не впораєтеся, натомість професійний світ втратить крутого спеціаліста. Не робіть так, вам ще відбудовувати нашу країну, бізнеси та кар’єрні шляхи наших працівників!

Читайте ще: Як HR-спеціалісту заробляти більше? 11 ідей для додаткового доходу