Кожному знайомий стан, коли робота дається дуже важко, на рутинні справи йде більше ресурсу, а великі завдання відкладаються до кращих часів. Можна помітити закономірність, коли виникає такий стан — найчастіше це трапляється під кінець робочого дня або ж супроводжує кінець робочого тижня. А ще зовнішні фактори повʼязані зі спекою за вікном, відсутністю сну через обстріли, а хвилювання за близьких лише підсилюють втому. Проте обманути мозок і змусити його працювати продуктивно можливо — розповідаємо, як це зробити.

Головні причини перевтоми мозку

Окрім сезонності чи особистих проблем з режимом дня існують причини, які негативно впливають на стан мозку та стають тим фактором, який спричинює його втому.

Накопичення незавершених справ

Коли у житті є багато незавершених справ, то мозок постійно перебуває у напруженні, бо не може про них забути. Це явище має назву «Ефект Зейгарнік» (назване на честь дослідниці, яка знайшла закономірність впливу незавершеної дії та описала її). Доведено, що мозок постійно памʼятає про незавершені справи, а виконані, які б успішними вони не були, — забуває. Тому коли у вас є багато справ, які повисли в повітрі, мозок не може розслабитися та перемкнутися на інше завдання, яке ви намагаєтеся виконати прямо зараз.

Шалений ритм життя

Коли ви намагаєтеся втиснути в один день купу справ, закрити якнайбільше проєктів, провести кілька зустрічей підряд тощо, то мозок також страждає. Адже до великої кількості завдань додається страх запізнитися, роздратування на обставини, які сповільнюють вас та людей, які не можуть бути такими як ви. У результаті мозок перебуває у стресі та втомлюється набагато швидше.

Нестача сну

Вам може здатися, що якщо ви будете менше часу витрачати на сон, то зможете встигнути більше. Проте це працює точнісінько навпаки. Здоровий повноцінний сон — це головний регулятор правильної роботи когнітивних функцій та саме від нього залежить як ви будете працювати та думати.

Стрес

Коли ви відчуваєте сильні хвилювання, то мозок кидає всі свої ресурси, щоб допомогти вам з ними справитися, а на роботу вже енергії не вистачає. До того ж така мобілізація мозку відбувається не лише безпосередньо під час стресової ситуації, але й коли ви її згадуєте чи намагаєтеся вирішити. Так, в Україні цей фактор прибрати важко, а то й зовсім неможливо. Але можна хоча б спробувати уникати стресових ситуацій, не повʼязаних із війною.

Як змусити мозок працювати

Якщо часу на усунення всіх негативних факторів немає, бо працювати треба тут і зараз, то є декілька ефективних способів змусити ваш мозок працювати на повну.

Перегляньте список справ

Почніть з аналізу свого списку справ. Можливо, щось втратило актуальність, щось можна делегувати колезі чи партнеру, без чогось взагалі можна обійтися. На решту справ спробуйте подивитися під іншим кутом – може, вони не варті тих хвилювань та постійного включення, які ви даєте їм зараз?

Зосереджуйтеся на позитиві

Наприкінці робочого дня згадайте свої досягнення, гарно виконану роботу та похваліть себе за них. Дайте собі час насолодитися емоціями, коли ви розумієте, який ви молодець і скільки всього зробили чи чого змогли досягнути. Науковці довели, що негатив переживати в емоціях набагато легше, ніж позитивні події. Тож можете навіть поставити таймер, щоб 5 хвилин думати лише про позитив.

Концентруйтеся максимально

Намагайтеся максимально зосередитися на тому, що робите. Приборкайте свою увагу, яка так і хоче відволіктися на птахів за вікном, нові фото подруг у соцмережах чи перерви на каву. Уявіть у собі внутрішнього контролера, який слідкує за тим, щоб у цю мить ви займалися саме цим важливим завданням.

Гуляйте наодинці

Декілька хвилин (близько 10-15) на свіжому повітрі без компаньйона та ґаджета здатні звільнити ваш мозок від зайвих думок, дати йому відпочити та трохи перезавантажитися. Такі прогулянки можна практикувати навіть посеред робочого дня, якщо у вас є така змога.

Турбуйтеся про здоровʼя

Не перенавантажуйте свій організм шкідливою їжею — думаємо, ви помічали, як після ситного та не дуже корисного обіду мозок відмовляється працювати і вам хочеться спати. Допоможе відновитися вам масаж, спа, легке тренування, а влітку особливо результативно — поплавати у басейні на свіжому повітрі.

   Тетяна Ковальчук, авторка медіаплатформи budni

Читайте ще: Ключ до продуктивності та співпраці. Що таке емоційний інтелект і як він допомагає у роботі?