Фінанси в бізнесі передбачають безліч напрямків роботи, і новачкам у професії важко визначитися за яким рухатися. Програма Global Graduate ВАТ Ukraine дозволяє з перших днів зануритися в роботу різних функцій, і це допомагає швидко розвиватися й будувати кар’єру. Таким досвідом із нами поділився Богдан Білан, Senior Commercial Finance Manager компанії ВАТ Україна. 

 

– Богдане, ви були учасником програми Global Graduate ВАТ у напрямку фінансів. Розкажіть, будь ласка, коли Ви до неї долучилися і який бекграунд мали?

Так, я брав участь у програмі у 2018 році, тоді вона тривала рік (зараз – 18 місяців, прим. ред.). На той час я вже мав певний досвід роботи – три роки працював у одній із консалтингових компаній «великої четвірки» за напрямком податків у поєднанні з юридичними аспектами оподаткування. Проте я мав бажання змінити напрямок розвитку, і коли пройшов відбір на програму Global Graduate у ВАТ – вирішив спробувати. Також я мав уже дві вищі освіти – дипломи магістра з державного управління та бакалавра з права.

– До яких проєктів та завдань вас залучали? 

Перші місяці програми в напрямку фінансів направлені на те, щоб GG (скорочення від Global Graduate – прим. ред.) сформували загальне розуміння тютюнового ринку. Наприклад, я працював в Одесі разом із польовою командою маркетингу. Зокрема, допомагав торговому представникові для того, щоб отримати базові розуміння цієї діяльності. Потім я перейшов до відділу корпоративних фінансів, де розробляв інструменти в програмі Excel та інших системах, що використовуються фінансистами. Це допомогло автоматизувати деякі процеси та оптимізувати роботу у відділі. 

Після цього я долучився до роботи відділу комерційних фінансів, де розробив нову модель, що допомогла у прогнозуванні доходів компанії та автоматизувати деякі процеси, і зрештою – зекономити близько двох робочих днів щомісяця для працівника, який виконував ці функції. Моделлю бізнес користується й донині. 

– Яку підтримку ви отримували від наставників, більш досвідчених колег?

Велика перевага ВАТ – це дружний колектив. Мене одразу прийняли в команду. З моїми наставниками та колегами-GG ми спілкуємося досі, хоча багато з них переїхали до інших країн. Наприклад, один хлопець, який долучився до програми на кілька місяців раніше, зараз працює у Великій Британії, ще кілька людей працюють в Румунії, Німеччині тощо.

Наставники навчали нас on the job, тобто безпосередньо в процесі виконання службових обов’язків, ставили зрозумілі завдання, давали дієві рекомендації. Проводилося багато тренінгів, зокрема, в межах ініціативи GG Academy. Так, ми два тижні вчилися та працювали в Великій Британії разом із такими ж учасниками програми з інших країн, дізнавалися більше про глобальну роботу компанії. 

– Чи були завдання, з якими впоратися було важче – навіть з огляду на те, що ви вже мали професійний досвід?

– Напевно, найважчим на початку було адаптуватися до роботи з урахуванням внутрішніх особливостей бізнесу, який відрізняється від консалтингу з огляду на розподіл відповідальності, свободи дій, культури та комунікацій у командах. А щодо персональної роботи, то тут помітних складнощів не було. Наставники надавали нові знання поступово й дозовано, і це допомогло «розкрутити спіраль розвитку» так, щоб зростання було системним та ефективним. 

– Як досвід участі в програмі посприяв саме вашій кар’єрі надалі? Які переваги ви мали, в порівнянні з іншими студентами, випускниками та фахівцями-початківцями, на вашу думку?

Зазвичай коли людина без досвіду починає працювати в фінансах, то стикається з певними обмеженнями в рамках певної ролі. Програма Global Graduate ці обмеження прибирає, оскільки учасники працюють в різних департаментах та відділах і більш комплексно розуміють бізнес і його процеси. Наприклад, зараз у нас є три основних відділи фінансів. Корпоративні фінанси займаються насамперед звітністю, аналітикою, прогнозуванням. Операційні фінанси відповідають за управління фінансами на виробництві. Комерційні фінанси ведуть роботу з стейкхолдерами, бюджетами, доходами компанії тощо. Також програма надає можливість дослідити взаємозв’язки між різними відділами. Це допомагає фінансисту-початківцю скласти цілісну картинку бізнесу загалом і своєї ролі в ньому. 

– Як розвивалася ваша кар’єра в компанії після участі в програмі?

–  Після участі в програмі я отримав посаду молодшого менеджера у напрямку Revenue. Згодом мене перевели в підрозділ Investment, де я займався бюджетуванням, інвестиціями, оцінкою ефективності проєктів, більше спілкувався зі стейкхолдерами. Отже, ще в межах програми я мав і горизонтальні переміщення, і залучався до нових напрямків роботи, відповідав за додаткові функції. Зараз я є керівником департаменту та відповідаю за три відділи в напрямку комерційних фінансів. 

– Розкажіть про найцікавіші проєкти чи операційні завдання, над якими ви працюєте в нинішній ролі?

Мені подобається працювати з ціноутворенням, тому що тут є можливість показати себе й мати реальний вплив на бізнес й загалом дуже великий багаж знань для подальшої роботи, і не лише в фінансах, а й в інших департаментах. Дана робота включає в себе безліч нюансів не тільки з фінансових питань, а й із маркетингу, продажу, виробництва, права тощо.

Мені цікаво вести проєкти з різними людьми. Значна перевага роботи в комерційних фінансах – це можливість взаємодіяти з багатьма стейкхолдерами та департаментами. Кожний кросфункціональний проєкт дає можливість не тільки підвищити ефективність бізнесу, але і зрозуміти, як мислять, визначають завдання та пріоритети, прогресують люди в інших напрямках. Побудувати комунікації з широким колом колег, поєднати всі наші цілі в одну – це мистецтво.

– Чи взаємодієте ви з учасниками Global Graduate уже як керівник? Якщо так – яку підтримку надаєте, чому вчите новачків? І чому вчитеся в них навзаєм?

Так, під час роботи в ВАТ я особисто брав участь у розвитку кількох GG. Один із них зараз працює в команді на ролі менеджера під моїм керівництвом. 

Загалом характерна риса, яка об’єднує всіх GG – це проактивність, ентузіазм, жага нового досвіду, здатність ловити нові знання «на льоту», пропонувати та розвивати свіжі ідеї. Вони багато навчаються самостійно, тому що щиро прагнуть розвитку. Такі люди мають драйв, готовність щось привносити в бізнес, розвивати свій потенціал, самі пропонують, що ще можна покращити, розвинути, з огляду на свої знання та вміння. Наприклад, один із GG цікавився технічною частиною управління фінансами, і ми часто сідали й брейнштормили, як автоматизувати процеси – створювали моделі та дашборди на основі математичних знань. Наставники та керівники підтримують ініціативи GG і працювати з ними – це задоволення. Ми будуємо партнерські відносини, де важливий внесок обох сторін. 

– Чи рекомендуєте ви кандидатам, які тільки починають шлях і хочуть розвиватися у сфері фінансів, долучатися до програми? Чому це важливо для подальшого розвитку – крім можливості зануритися в різні напрямки фінансів, про яку ви вже згадали?

– По-перше, це корпоративна культура компанії загалом і в фінансах зокрема. Ми багато часу проводимо на роботі і ми всі – як одна сім’я. По-друге, це можливості для кар’єрного зростання. По-третє, це можливість працювати в міжнародній компанії, отримувати цілісний досвід і розвивати глобальну кар’єру.

Тому, звичайно, я рекомендую кандидатам, які хочуть розвиватися в фінансах, подавати свої заявки на участь. Усе просто: спробувати варто, адже людина, яка не робить вибір, рано чи пізно шкодує про це. Зробивши вибір, навіть якщо помилишся – отримаєш досвід і переваги в майбутньому розвитку. А якщо вибір правильний, то отримаєш можливість займатися цікавою роботою й швидко зростати. 

Докладніше про програму – за посиланням

Читайте ще: Роботодавці мають 44 дні, щоб переконати нових працівників залишитися – дослідження