Помічали за собою останнім часом, що роботи стало у рази більше, а ваша зарплатня чи рівень посади не змінилися? Коли відчуваєте таку недооціненість, з’являється бажання все кинути і звільнитися. Проте можливостей для таких імпульсивних рішень у теперішніх умовах не маєте. Вихід – робити лише те, що входить у ваші обов’язки та лише в межах відведеного робочого часу, і ні на краплину більше. Сьогодні це не просто ваше емоційне рішення, а новий тренд – quiet quitting або «тихе звільнення».

Звідки ростуть ноги?

Останніми днями цей тренд набуває неабиякої популярності у соцмережах. Початком його стало відео, опубліковане у TikTok. Люди по всьому світу знімають відео, де відмовляються працювати понаднормово або розповідають про справжні цінності життя, які не помічаєш, коли постійно на роботі.

Експерти говорять, що поява такого явища – не дивина. Адже останнім часом зростало розчарування в понятті «чим більше працюєш, тим більше маєш». Часові рамки роботи розтягувалися все більше, але багатшими чи успішнішими від цього ставали одиниці. До того ж пандемія коронавірусу та віддалена робота, яку вона за собою потягнула, ще більше підлили палива у вогонь відсутності work-life балансу. А економічні наслідки пандемії зменшили кількість компаній, які можуть підвищити працівникам зарплатню.

В українських реаліях з початком війни це стало відчуватися ще більше. Компанії змушені були скорочувати співробітників, урізати зарплати тим, хто залишився, а роботи у деяких спеціалістів стало навпаки більше.

Усі ці умови стали причиною появи руху, який протистоїть так званій культурі метушні.

Що таке «тихе звільнення»?

Quiet quitting – це не звільнення у прямому розумінні цього слова. Це підхід до роботи, коли працівник відмовляється виконувати щось більше, ніж прописано у його посадових інструкціях і не працює понаднормово.

Тренд тихого звільнення закликає працівників не перевіряти робочу пошту чи чати у вихідні, не нехтувати відпусткою, не допомагати колегам із їх надмірною роботою та відмовлятися виконувати завдання скороченого співробітника. Натомість людей закликають звернути увагу на зовнішній світ та здобути життєвий баланс.

Наталія, 26 років: «Можу назвати себе трудоголіком, особливо коли люблю свою роботу. Я ніколи не відмовлялася від додаткових завдань, працювала понаднормово та рідко мала вихідні. Через деякий час зрозуміла, що попри те, що працюю у компанії давно та сумлінно виконую свою роботу, не отримувала підвищення і звернулася з цим проханням до начальника. Після нарад із вищим керівництвом у підвищені зарплатні мені відмовили, пославшись на важке економічне становище. Після цього я вирішила не брати роботу понаднормово та виконували лише свої прямі обов’язки. Ще через рік після такої роботи я звільнилася і знайшла кращу. Виявляється, жила за трендом тихого звільнення, ще поки це не стало мейнстрімом».

Підводні камені тихого звільнення

Робота у режимі такого енергозбереження без надмірних зусиль, можливо, і стане для вас корисною, допоможе відпочити та побачити, що відбувається поза стінами робочого місця. Проте цей підхід точно не підходить тим, хто хоче досягти успіху.

Тихе звільнення – це досягнення плану мінімум. Тож про кар’єрний ріст чи підвищення зарплати думати не потрібно.

А в сучасних умовах воєнного стану такого працівника може торкнутися і скорочення, які вже пів року проходять в українських компаніях.

Більшість експертів та кар’єрних коучів говорять, що тихе звільнення працівники здебільшого обирають для себе концепцією на певний відрізок часу. Здебільшого це пов’язано з образою на роботодавця, втому чи емоційне вигорання. Але після такої роботи у більшості виникає бажання розвиватися і роблять вони це частіше вже в іншій компанії.

Читайте ще: Як звільнити співробітника без докорів сумління: розбираємо із психологом

Читайте ще: Як захистити свої права та що робити, якщо компанія хоче вас звільнити?