Ергофобія – ірраціональний, екстремальний, а іноді й сильний страх перед роботою та повязаними з нею особливостями. Цей страх роботи включає в себе повязані з роботою завдання, соціальні відносини або публічні виступи.

Існує кілька причин, чому люди можуть відчувати ергофобію, наприклад, травматичний досвід на робочому місці в минулому. Важливо зазначити, що ергофобія це не стандартна тривога перед роботою, яку багато людей відчувають у неділю або після відпустки. Ергофобія це виснажливий страх перед роботою, який призводить до того, що люди не шукають роботу, а в багатьох випадках відмовляються від заробітку заради комфортного повсякденного життя. У статті All About Ergophobia: The Fear of Working, з блогу Луїса Лейвз-Вебба, описано все, що потрібно знати про ергофобію, включаючи причини, симптоми та лікування. 

Що викликає ергофобію? 

У більшості випадків фобії виникають внаслідок негативного або травматичного досвіду, повязаного з певним стимулом, наприклад, токсичним робочим середовищем.

Ті, хто страждають на ергофобію, ймовірно, пережили страшну або негативну подію на робочому місці.

Збентеження колегою або начальником, емоційно значуща помилка або сексуальні домагання  ось приклади подій, які можуть викликати стійкий страх перед роботою. Крім того, дізнатися або почути про конкретний негативний досвід роботи, наприклад, про насильство або знущання, також може призвести до ергофобії. Коли хтось уникає роботи через цей страх, як правило, він вщухає. Це створює асоціацію між уникненням роботи і відчуттям безпеки та комфорту. Чим більше людина уникає страшної ситуації, в даному випадку – роботи, тим глибшим стає зв’язок між тим, що вона не ходить на роботу, і тим, що вона почувається комфортно. 

Які симптоми ергофобії? 

Симптоми ергофобії схожі на симптоми тривожного розладу. Це стосується практично будь-якої фобії. Ергофобія може призвести до частої зміни роботи, тривалих перерв між роботами, регулярних пропусків роботи та ірраціонального страху щодо взаємодії з начальником або колегами. Інші симптоми ергофобії включають:

  • неконтрольоване потовиділення
  • підвищене або прискорене серцебиття 
  • утруднене дихання 
  • панічні атаки 
  • нездатність виконувати робочі обов’язки, дотримуватися дедлайнів
  • труднощі з тривалим утриманням роботи 
  • тривалі періоди відсутності роботи 
  • уникнення додаткових обовязків, повязаних з роботою 
  • неповна зайнятість

Це найпоширеніші симптоми ергофобії, багато з яких збігаються з симптомами тривожного розладу. Тому лікування ергофобії багато в чому схоже на лікування тривожного розладу. 

‍Як лікується ергофобія? 

Лікування ергофобії схоже на лікування інших тривожних розладів. Це означає, що замість того, щоб лікувати ваш справжній страх перед роботою, психотерапевт буде лікувати тривогу, яка викликана вашим страхом перед роботою.

Методи лікування ергофобії:

  • Експозиційна терапія. Важається найефективнішим методом лікування фобій, зокрема, ергофобії. У багатьох випадках експозиційна терапія ергофобії буде стимулювати досвід, схожий на роботу, включаючи проведення презентації на нараді, щоб викликати тривогу, яку викликає ця ситуація. Потім психотерапевт надасть пацієнтові техніки подолання в реальному часі, які допоможуть йому пройти через цей процес. Зрештою, це спрацює у більш реалістичних ситуаціях, наприклад, співбесіда на роботу або інші види діяльності, що викликають страх, щоб людина змогла повністю подолати його. 
  • Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ). Ще один популярний метод лікування фобій, який допомагає людям навчитися керувати негативними страхами, повязаними з роботою. Психотерапевти просять клієнтів подумати про найменш страшні аспекти роботи, а потім переходять до найстрашніших, весь цей час навчаючи їх різних способів управління цими нав’язливими думками.
  • Медикаментозне лікування. У найважчих випадках ергофобії психотерапевти можуть порекомендувати медикаментозне лікування як спосіб подолання тривоги, повязаної з роботою. Ці ліки будуть такими ж, як і ті, що використовуються для лікування тривожного розладу. 

Читайте ще: 5 лайфхаків з TikTok, які допоможуть вам краще справлятися з роботою