На жаль, сьогодні багато старших людей зіштовхуються з проблемою працевлаштування. На основі хибних уявлень роботодавці не хочуть мати справу з працівниками віком 50+ та всіляко обмежують їх (звільняють, скорочують зарплату, не приймають на роботу тощо).

Згідно з соціологічним дослідженням, яке провела на замовлення компанії «1+1 media» у рамках проєкту #забутипровік, агенція Info Sapiens, зʼясовано наступне:

  • Кожен третій опитуваний був очевидцем того, як роботодавець гірше ставився до старших працівників.
  • 48% респондентів гадають, що компанії, в яких працює молодь, можуть досягти значно більших успіхів.
  • 43% людей думають, що вік негативно впливає на творче мислення.
  • 2/3 вважають, що існує той вік (50+), коли вже пізно щось робити.

Також пізніше було проведено дослідження, яке ініціювала перша леді — Олена Зеленська та Офіс Президента. Згідно з опитуванням, понад 40% людей вважають, що співробітники віком від 55 років є однією з найвразливіших груп, що зіштовхується з перешкодами. І головною перепоною є небажання роботодавців працювати з людьми, які мають інвалідність і старший вік.

Але вік — це останнє, що повинно турбувати роботодавців і пересічних людей. Тож, як доповнення до вищезгаданого проєкту, хочемо спростувати поширені стереотипи про співробітників віком 50 +. 

Отож, на думку багатьох людей старші працівники:

  • Чинять опір змінам та інноваціям. Те, що це покоління народилося в часи, коли технології не були настільки розвинені, як сьогодні, не означає те, що вони протестують проти інновацій. Ці люди здатні прийняти зміни та спроможні співіснувати з ними не гірше покоління Y та зумерів. 
  • Повільніше вчаться. Повільніше навчатися може кожен. І тут справа не у віці, а у складності самого навчання, наявності навичок, звичок, досвіду тощо. Хтось може все життя бути повільним, адже звик більше обмірковувати, занотовувати, а хтось навпаки — звик завжди швидко справлятись з усім. 
  • Часто беруть лікарняний. Стереотип, який зовсім не відповідає реальності. Хворіти можуть усі, адже хворобі байдуже на ваш вік. Просто старші люди можуть бути в більшій зоні ризику, коли йдеться про вірусні (грип, кір) чи інфекційні захворювання (коронавірус). Але знову ж таки, у цій зоні ризику є й молоді люди зі зниженим імунітетом чи супутніми хворобами.
  • Менш продуктивні та стресостійкі. Цей міф повʼязаний із попереднім. Через нібито часті захворювання роботодавці вважають, що старші працівники мають знижену працездатність і не можуть впоратися зі стресом. Але все навпаки — через великий досвід співробітники віком 50+ набагато краще справляються з потрясіннями та є витривалішими, енергійнішими та морально сильнішими.

Цікаво! Дослідження професійного товариства, що спеціалізується на людському розвитку, показало, що мозок старшої людини за своєю роботою не поступається мозку молодої.

  • Складніше освоюються в колективі. Те, наскільки добре людина освоюється в новому колективі, комунікує з колегами, будує дружні й теплі відносини, залежить тільки від її типу особистості (інтроверт, екстраверт, амбіверт). Вік тут немає ніякого значення. Інше питання, коли молоді колеги не хочуть комунікувати зі старшими через хибні уявлення про вік.
  • Менш творчі та креативні. Творчість властива абсолютно всім, незалежно від віку, освіти чи статі людини. Просто потрібно розвивати та підтримувати її, як в принципі, й всі інші навички. 

Цікаво! Дослідження, що опубліковано на вебсайті медичної інформації та новин, яскраво показує, що з віком можуть покращуватися багато навичок і функцій людини.

  • Не мають мотивації до роботи. Це повʼязано з хибними уявленнями, що старші працівники не хочуть розвиватися в карʼєрі. Але карʼєрний ріст не є основною ознакою мотивації. На мотивацію співробітників також впливає трудовий стаж, комфортні умови праці, гарна заробітна плата тощо. Та й твердження, що працівникам віком 50+ не потрібне карʼєрне зростання, теж не відповідає дійсності. Навпаки — вони хочуть працювати та розвиватися по карʼєрних сходах, адже мають вдосталь часу для цього, та й на одну пенсію прожити непросто.
  • Дуже консервативні. Частково можна погодитися з цим переконанням. Адже, справді, старші співробітники прихильні до усталених норм. Але разом з цим вони більш розсудливі, відповідальні, обережні, стабільні та надійні. Тож ця риса не є недоліком.

Сподіваємось, вищезгадані твердження допоможуть вам позбутись хибних уявлень про співробітників 50+, адже у бажанні працювати немає і не може бути жодних перешкод.      

  Марія Приходько, авторка медіаплатформи budni

Читайте ще: Відстояти власні кордони: як на співбесіді відповідати на питання з ознаками дискримінації?