У світі безмежних можливостей та стрімкого розвитку ключовим завданням стає не лише адаптація до змін, але й вплив на своє майбутнє. І одним із найефективніших підходів до планування життя є використання принципів, сформованих американським діячем і вченим — Бенджаміном Франкліном.

Розповідаємо детальніше про принципи.

Визначення цілей на основі цінностей

Визначення цілей є ключовим етапом у процесі створення майбутнього, за принципами Франкліна. Це процес, під час якого ви визначаєте, чого саме хочете досягти у житті, які результати важливі та які цілі стануть орієнтирами на шляху.

Щоб визначити такі цінності, потрібно:

  • Подумати про те, що є найважливішим у житті, про те, що віддзеркалює істинні прагнення (наприклад, сім’я, кар’єра, гроші, творчість, самореалізація, допомога іншим тощо).
  • Виявити риси, які об’єднують різні аспекти вашого життя (тобто цінності) та згрупувати їх (наприклад, обʼєднати творчість та самореалізацію).
  • Формувати цілі (якщо для вас важливі сімейні відносини, ціль може полягати в тому, щоб приділяти більше часу родині).

Визначення цілей допомагає створити систематичний та ефективний план досягнення успіху.

Створення мети

Це те, до чого ми маємо дійти завдяки поставленим цілям. Вчений підкреслював необхідність чіткого визначення мети та постійного прагнення до її досягнення.

Наприклад. Метою для тих, хто вибрав карʼєру, буде реалізація в ній (наприклад, для карʼєри співака метою буде перемога на Євробаченні, для спортсмена — перемога на Олімпійських іграх). 

Глобальна мета, за поглядом Бенджаміна Франкліна, створює основу для систематичного розвитку та досягнення успіху. Вона визначає курс дій, спрямований на особисте зростання та задоволення, а також забезпечує гармонію зі своїми цінностями та життєвими прагненнями.

Плани

Згідно з пірамідою Франкліна (комплексна система постановки і досягнення цілей, яка розрахована на все життя), розрізняють генеральний, довгостроковий, короткостроковий та план на тиждень (або на день). 

Генеральний. Це покрокова інструкція, що визначає курс досягнення глобальної мети, яку сформовано на основі принципів самовдосконалення, ефективного використання часу та самодисципліни. 

Наприклад. Ви вибрали карʼєру та бажаєте надалі в ній розвиватись. У генеральний план входитиме саме те, що будете робити для отримання бажаних результатів. Для спортсмена першим кроком буде знайти хорошого тренера, далі – участь у молодіжних збірних. Для підприємця — освіта, проходження різних тренінгів, знайомство з потрібними людьми. На шляху до карʼєри успішного хірурга буде також освіта, фізична підготовка та дуже багато практики.

Довгостроковий. На цьому етапі життя визначається конкретний маршрут для досягнення цілей. Це перехід до більш конкретних дій (акцент на частинах генерального плану), щоб усвідомити мрію та зробити її реальністю. 

Наприклад. Щоб побудувати карʼєру підприємця, подумайте, що вам для цього треба. Спочатку можна вибрати потрібний ВНЗ або ж курс, запланувати скільки часу на це піде (створіть план). Далі варто подумати про те, з ким потрібно познайомитися, яким чином це будете робити.

Короткостроковий. Це конкретні кроки, які призначені для наближення до мети, які варто виконувати впродовж кількох місяців чи тижнів. 

Наприклад. Щоб вступити до ВНЗ, потрібно вивчити вимоги університетів та скласти план підготовки до вступних випробувань. Далі — активно готуватись до іспитів і скласти їх. Якщо розвивати карʼєру спортсмена — короткостроковим планом буде підготовка до тренувань.

План на тиждень (або день). Це те, що робить наш життєвий шлях значущим. Він відображає глобальну мету, якої ми прагнемо досягти завдяки систематичним зусиллям і ретельному плануванню.

Так, для футболіста це може бути щоденне тренування, а для політика — вивчення ключових аспектів політичної теорії та практики.

Плануйте свій день і дотримуйтесь плану для оптимізації розпорядку дня, забезпечуючи достатньо часу для роботи, відпочинку і самовдосконалення.

Кожна людина має унікальний шлях до свого майбутнього. Потрібно вивчати досвід інших і водночас розробляти індивідуальний план. І пам’ятайте, що ваше життя – це ваша книга, і ви самі автори свого майбутнього.

  Марія Приходько, авторка медіаплатформи budni

Читайте ще: Як навчитися турбуватися про себе? 10 порад від психологині