Коли йдеться про брехню на співбесіді, то відразу виникають асоціації з кандидатами, що за будь-яку ціну намагаються сподобатися роботодавцю. Проте і самі рекрутери чи потенційні керівники не святі та свідомо можуть замовчувати інформацію або ж прикрашати її, щоб швидше закрити вакансію гідним кандидатом. Менеджери з найму, що зізнаються у невеликій брехні на співбесіді, стверджують, що понад 90% кандидатів, які не знали всю правду, приймали офер. 

Якщо пошукач отримує хибне уявлення про роботу в компанії, то потім його очікує розчарування та відчуття безвиході. Зібрали поради, які допоможуть розпізнати обман з боку роботодавця та вивести його на чисту воду.

Коли роботодавці можуть говорити неправду?

  • Карʼєрний ріст. Для багатьох кандидатів важливо не затримуватися довго на одному місці та мати можливості для кар’єрного росту, якщо не вертикального, то хоча б горизонтального. Тому під час пошуку роботи вони наголошують на цьому. Якщо в компанії не впевнені, що зможуть дати ріст фахівцеві, інформацію можуть прикрасити. Адже, можливо, колись посада керівника відділу звільниться і саме ви зможете її обійняти.
  • Зарплата і компенсації. Другий за частотою вид обману стосується фінансової складової роботи. Рекрутер може сказати неправду щодо розміру премії за виконаними КРІ, яку працівник не отримає ніколи, назвати суму зарплати до вирахування податків, пообіцяти компенсації (наприклад, медична страховка, знижки у партнерів, робочу техніку тощо), які насправді будуть доступні вам не в повному обсязі або доступні лише деяким працівникам компанії, в перелік яких ви не входите.
  • Посадові обовʼязки та зона відповідальності. Також рекрутери можуть не до кінця окреслити специфіку вашої роботи або рівень посади. Вже під час адаптаційного періоду кандидат зрозуміє, що насправді має виконувати не лише свої обовʼязки, а й обовʼязки суміжної посади. Можуть промовчати і про складнощі роботи, з якими ви стикнетеся вже коли працевлаштуєтеся.
  • Умови роботи. Не розповідають роботодавці і про ненормований робочий день, постійні перепрацювання, роботу у вихідні чи графік, який вам не підійде. Сюди ж варто віднести формат роботи – коли вам обіцяють віддалену зайнятість, але потім постійно знаходяться приводи для виїзду в офіс.

Як розпізнати обман?

Ніхто не хоче розчаровуватися в роботі вже після працевлаштування. Адже після проходження всіх етапів і звільнятися не хочеться, і залишатися з розумінням, що ваші потреби не задовільнили – теж не вихід. Тому потрібно запамʼятати червоні прапорці, що вкажуть на брехню роботодавця.

Зайві слова

Якщо рекрутер свою розповідь про будь-що з вище наведеного розбавляє зайвими словами на кшталт «можливо», «якщо вийде», «але» тощо, то це підкреслює його сумніви у сказаному. Також він може по колу розповідати про одне і те ж, але водночас не давати ніякої конкретики, переходити на іншу тему та відповідати запитанням на запитання.

Уникнення відповідей

Зазвичай рекрутер не лише ставить запитання, але й дає таку можливість кандидату. Якщо на співбесіді ви не можете поставити питання або ставите їх та не отримуєте чіткої відповіді, то це дуже тривожний сигнал. У компанії або непрофесійно підходять до наймання нових співробітників, або ж точно щось приховують.

Небажання знайомити зі співробітниками

Якщо ви запідозрили роботодавця в нечесності, то проявіть бажання познайомитися з теперішніми працівниками. Якщо рекрутер відмовить, то це може свідчити про недовіру до працівників, нездорову робочу культуру та приховування дійсності.

Використовуйте для себе всі можливі способи дізнатися більше про роботу в компанії, перевірте роботодавця та зважте всю інформацію, аби потім не шкодувати.

   Тетяна Ковальчук, авторка медіаплатформи budni

Читайте ще: Стати своїм у колективі й не втратити авторитет. Як керівнику вийти на нову роботу?