Складна економічна ситуація та перехід підприємств на віддалений формат ще у ковідні часи спонукали людей шукати паралельну зайнятість. Ремоут-формат звільнив кілька годин, які витрачалися на роботу чи обід, а також дав можливість приховувати виконання завдань для ще одного роботодавця або проведення з ним мітингів. Але завжди є ризик викриття такого подвійного професійного життя. Що станеться, якщо керівник дізнається про вашу додаткову зайнятість? Чи потрібно йому розказати, поки правда не випливла? Разом з експертами знаходили відповіді на ці запитання.

Фул-тайм чи за сумісництвом?

За словами Марʼяни Марчук, радниці київського офісу Baker McKenzie, законодавство України не містить заборон громадянам працювати на одній чи кількох роботах за сумісництвом на додачу до основної роботи, а також не забороняє одночасно і з роботою мати власний бізнес.

Сумісництво передбачає вашу професійну діяльність у вільний час від основної роботи. Тобто ваші графіки на двох чи трьох роботах ні в якому разі не повинні збігатися. Проте обмежень щодо кількості годин на додатковій роботі не передбачено для більшості професій. Так, лише для співробітників державних та комунальних організацій можна працювати не більше як 4 години на день. Також немає обмежень і щодо кількості трудових договорів за сумісництвом.

Це стосується лише працівників, які оформлені офіційно. Якщо мова йде про професії, які можуть виконувати свої обовʼязки на фрилансі, без привʼязки до трудової книжки, то їх робочий час контролювати важче. Але не поспішайте радіти, адже тут також є свої підводні камені.

Мінуси кількох робіт на фул-таймі:

  • нереальний план у 16 годин на день — з дня у день важко приділяти кожному роботодавцю по 8 годин, тому на ділі це виходить по 5-6 год для компанії;
  • постійний обман;
  • провали в командній роботі;
  • застій карʼєри;
  • високий ризик вигорання;
  • зіпсована репутація (якщо обман випливе).

Казати чи змовчати?

Ви зважили всі плюси та мінуси ще однієї чи кількох робіт, то як же бути з теперішнім роботодавцем — говорити йому про ще одну роботу чи приховувати цей факт?

У компанії Kushnir, Yakymyak & Partners переконані, що керівнику необхідно знати про підробітки підлеглих. 

  • «Це повʼязано з потенційним чи реальним конфліктом інтересів.  Неповідомлення про це, вважаю, недоброчесною поведінкою, яка унеможливлює подальшу співпрацю через втрату довіри», — говорить юрист компанії.

Серед роботодавців чіткої позиції щодо поєднань кількох робіт немає. Одні вважають ще одну роботу професійною зрадою, інші — дотримуються думки, що якщо кілька робіт не шкодить основній, то нічого поганого в цьому немає. 

З цього і витікає основне правило підробітку — він ніколи не повинен шкодити основній роботі. Адже якщо із додатковою діяльністю ви пропускаєте мітинги, зриваєте дедлайни, ігноруєте клієнтів чи забуваєте імена в колективі — це завжди викличе підозри та може стати причиною звільнення.

Щодо питання звільнення через поєднання кількох робіт, то в компанії Kushnir, Yakymyak & Partners наголошують, що сьогоднішній трудовий кодекс не регулює це питання. 

  • «Тому потрібно регулювати внутрішніми правилами, а звільняти — за порушення таких правил. Для прикладу, можна передбачити декларацію доброчесності та дисциплінарне стягнення за неправду в ній», — пропонує юрист.

Також він зазначає, що в кодексі є стаття, яка передбачає звільнення за втрату довіри роботодавця до працівника:

  • «Але вона складна дуже для практичного застосування. Відповідно судова практика неоднозначна під час таких спорів».

Як розказала Марʼяна Марчук, обмеження можуть виникнути виключно у приватному секторі економіки, хто є посадовими особами. 

  • «Зокрема, посадові особи не можуть діяти в ситуації конфлікту інтересів і зобов’язані як проінформувати про його наявність, так і вжити заходів для усунення такої ситуації. Відповідні правила встановлені законом, але можуть бути деталізовані у статуті чи інших внутрішніх документах роботодавця, а також і в трудовому договорі працівника», — каже юристка.

Марʼяна Марчук наголошує, що за порушення таких правил роботодавець може накладати дисциплінарні стягнення, а у деяких випадках і звільняти працівника.

  • «Наприклад, згідно з чинним законодавством, трудовий договір може як містити повну заборону працювати в іншого роботодавця, так і встановлювати вимогу всього лише отримати попередню згоду роботодавця на виконання роботи за сумісництвом.

Тому питання про можливість поєднання роботи із підприємницькою діяльністю або із роботою за сумісництвом, а також необхідність інформувати роботодавця або отримувати відповідну згоду залежить від того, де громадянин працює за основним місцем роботи, а також від займаної посади та від встановлених законом та роботодавцем правил. Залежно від кожної з цих обставин відповідь у кожному конкретному випадку може бути іншою, ніж у нібито схожому випадку», — підкреслює вона.

Серед мінусів, які називають роботодавці щодо своїх працівників з підробітками:

  • незадовільна робота з командою;
  • поганий приклад для інших співробітників;
  • знижена продуктивність;
  • моральний бік питання — ніхто не хоче мати справу з брехуном.

Памʼятайте, що навіть за ретельного приховування будь-яка брехня рано чи пізно стає відомою. Передбачити реакцію кожного конкретного роботодавця у такій ситуації важко. Тож слідуйте своїм моральним принципам та ще раз перегляньте ваш трудовий договір, якщо вирішили влаштуватися на ще одну роботу.

   Тетяна Ковальчук, авторка медіаплатформи budni

Читайте ще: Як досягти балансу між віддаленою та офісною роботою? Досвід корпорації Microsoft