Уже наприкінці цього місяця Україна перейде на зимовий час. Стрілку годинника на годину назад ми переводимо традиційно в останню неділю жовтня, цьогоріч це 29 жовтня. Перехід на інший час відбувається у вихідний, щоб у тих, хто працює чи навчається була можливість налаштуватися на новий ритм. Проте часто одного дня нам замало: заснути вчасно не вдається, від цього ранкове пробудження стає ще важчим, робочий день закінчується вже вночі і все навколо кличе лише до ліжка під плед, аж ніяк не до продуктивної роботи. Зібрали поради, які допоможуть пережити переведення годинника легше та без втрати ефективності на роботі.

Негативні наслідки переходу на зимовий час

Ідея переведення годинників восени та навесні зʼявилася у Великій Британії у 1908 році. Метою такого експерименту була економія енергоресурсів. З того моменту перехід на зимовий та літній час поширився на інші країни, став правилом та отримав своїх прихильників і противників. У деяких країнах вже відмовилися від переведення годинників, але в Україні поки не збираються цього робити. Тож потрібно навчитися нівелювати негативні наслідки від такого переходу.

Переведення годинників на зимовий час може викликати:

  • депресії чи загострення таких симптомів;
  • збій біологічних ритмів, особливо у дітей;
  • недосип;
  • відсутність енергії;
  • дратівливість;
  • зниження продуктивності та погіршення концентрації уваги.

Всі ці симптоми негативно відбиваються на роботі. Ви приходите сонними на роботу, не маєте бажання братися за нові проєкти, не можете концентруватися на інформації, постійно відволікаєтеся на щось «важливіше», пʼєте багато кави, вас дратують колеги, а додому ви повертаєтеся, коли вже темно і з відсутністю будь-яких планів на вечір. 

Якщо ви тішите себе думкою, що перехід на зимовий час — це прекрасна можливість виспатися, бо додається одна година для сну, то хочемо вас засмутити. На практиці все інакше. Додаткову годину для сну ви отримуєте лише в день переведення годинника, яка навпаки негативно вплине на змогу виспатися у подальші дні. Бо лягти спати у звичний час за новим годинником у неділю для вас буде проблематично, відтак «привіт» важкому сонному понеділку.

Як підготуватися до переходу на зимовий час

Найкраще боротися зі стресом від переходу на зимовий час, попередивши його правильною підготовкою.

Лягайте і прокидайтеся раніше. Приблизно за тиждень до переведення годинника намагайтеся підготувати свій організм до іншого режиму сну. Для цього лягайте спати і прокидайтеся раніше. Спочатку ідіть до сну на 15 хв раніше, потім збільште цей час до 30 хв, а за два дні до переведення — до години.

Завершіть важливі справи. Намагайтеся не залишати важливі робочі справи на перший тиждень після переведення стрілок годинника. Якщо такі завдання зʼявляться, то, якщо є така можливість, відкладіть їх на потім, коли ваш організм призвичаїться до нового графіка і повернеться продуктивність.

Відмовтеся від енергетичних напоїв. Енергетичні напої та кофеїн, які допомагають вам бути в тонусі, після переведення годинника можуть навпаки підсилювати відчуття втоми, тому краще відмовитися від них напередодні переходу.

Як зменшити негативний вплив від переходу на зимовий час

Прогулянки. Гуляйте вдень, бо сонячне світло у цей період важливе, саме воно дає потрібну енергію. Також можете гуляти перед сном, так буде легше розслабитися та налаштуватися на відпочинок.

Уникайте стресу та перевтоми. Не виснажуйте себе занадто у спортзалі, намагайтеся зберігати спокій та уникайте робочих завдань, які потребують значних енергозатрат, перепрацювань чи спілкування зі складними клієнтами.

Налаштовуйтеся на сон правильно. Провітрюйте спальню за годину до сну, прийміть теплу ванну, не користуйтеся гаджетами перед сном, вимкніть все світло, зволожте кімнату та спіть у тиші. Саме так, без відволікань на подразники, організм зможе відновитися повністю.

Харчуйтеся правильно. Здорова їжа, відсутність жирної вечері перед сном чи надлишку кофеїну допоможуть вам легше пройти цей період та краще виспатися.

Як би ви не ставилися до традиції переведення годинників, намагайтеся допомогти своєму організму пройти цей період легше і зробити свою зиму продуктивною.

   Тетяна Ковальчук, авторка медіаплатформи budni

Читайте ще: Як залишатися організованими, працюючи віддалено? 20 дієвих порад