Редакція медіаплатформи budni поставила юристам запитання про роботу, які зараз турбують багатьох наших співвітчизників. Якщо у вас є проблема/власне запитання  надішліть нам його на пошту budni.info@robota.ua і ми спробуємо вам допомогти разом з фахівцями з трудового права.

Світлана Тетеря, радниця ЮФ EVERLEGAL

Каріна Сагайдак, помічниця юриста ЮФ EVERLEGAL

Чи має право мати неповнолітніх дітей не виходити на роботу під час війни, якщо дитсадки не працюють/дитина навчається дистанційно? 

Це не може бути поважною причиною для припинення виконання працівницею своїх трудових обов’язків.

У такому випадку працедавцю та співробітниці варто знайти компромісний варіант виходу із ситуації – запровадити для неї дистанційну чи надомну роботу, якщо характер її роботи дозволяє виконання трудових обов’язків поза робочим місцем, або надати їй щорічну основну відпустку або відпустку без збереження зарплати.

Це також підтверджує і Державна служба України з питань праці у своєму роз’ясненні, розміщеному на її сайті.

Чи може працедавець примусово перевести працівників на дистанційну роботу під час війни?

Існує загальне правило – дистанційна робота можлива, якщо працедавець і співробітник дійшли взаємної згоди щодо цього питання та уклали трудовий договір про дистанційну роботу. 

Зауважимо, що в ч. 11 ст. 60-2 Кодексу передбачено, що працедавець може запроваджувати дистанційку, видавши наказ/розпорядження, і зовсім не обов’язково укладати письмовий трудовий договір про дистанційну роботу. Зокрема, це він це може зробити, якщо виникла загроза збройної агресії, що цілком підпадає під нинішню ситуацію в Україні. 

Отже, працедавець може перевести співробітників на дистанційку на період, коли діє воєнний стан. Алгоритм наступний:

  • працедавець видає наказ про запровадження дистанційки, в ньому визначає умови такого формату роботи (вони повинні бути визначені у договорі про дистанційку, згідно зі ст. 60-2 Кодексу);
  • працедавець ознайомлює співробітників із цим наказом впродовж 2 днів з дня, коли він прийнятий, але до дати запровадження дистанційки. Якщо співробітник відсутній на роботі, ознайомити його з наказом можна дистанційно: надіслати лист на e-mail або повідомлення у месенджери.

Співробітник  тимчасово непрацездатний або пішов у відпустку – чи має право працедавець розірвати з ним трудовий договір під час дії воєнного стану?

Як відомо, трудове законодавство забороняє працедавцям звільняти співробітників у період, коли вони тимчасово непрацездатні або у відпустці. Однак на час війни ст. 5 Закону спрощено порядок звільнення співробітників з ініціативи працедавця: в цей період можна звільняти співробітника, якщо він тимчасово непрацездатний або у відпустці (окрім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3-х р.). За таких обставин датою звільнення буде день, який є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, що зазначений у листку непрацездатності, або першим робочим днем після закінчення відпустки. 

 Читайте ще: Вихідна допомога та відповідальність за незаконне звільнення під час війни: коментують юристи