Часто люди не вміють радіти успіхам, не знають, як хвалити себе і завжди у всьому шукають негатив. Відтак почуваються пригніченими та нещасними. Однак вміння відзначати свої успіхи допомагає підвищити емоційний стан і сприяє психологічному добробуту. 

Щоб зрозуміти, як же навчитися визнавати свої досягнення, ми звернулись за порадами до психологині та психотерапевти Мирослави Третяк

Що таке знецінення?

Знецінення — це токсичний механізм, який людина застосовує до себе для того, щоб начебто мотивувати та розвиватися. Проте, це так не працює. Людина, яка постійно знецінює себе та не визнає успіхів, почувається нещасливою та спустошеною. Зрештою така особа може перестати чогось досягати (бо ніхто її досягнень не визнає). «Люди, які не визнають своїх досягнень, часто очікують цього від інших людей. Коли так не стається, вони розчаровуються», — зазначає Мирослава. 

Причини знецінення

Минуле, дитинство

Можливо, дитину знецінювали вчителі, батьки чи вихователі в садочку. «Дорослі показували дитині світ через призму негативу, і відтак в неї  сформувалась думка, що визнавати досягнення не потрібно, бо це станеться саме по собі», — каже психологиня.

Перфекціонізм

Люди часто мають високі вимоги до себе та надмірно критикують досягнення. Навіть тоді, коли вони досягли успіху, вважають, що цього не достатньо.

Порівняння

Можуть призвести до відчуття, що власні досягнення не є настільки значущими та важливими, як досягнення інших людей. Відтак виникає знецінення своїх успіхів.

Внутрішні перешкоди

Страх провалу та успіху може пригнічувати впевненість у собі та знижувати оцінку власних досягнень.

Низька самооцінка

Люди з низькою самооцінкою не вірять у себе. Вони вважають, що будь-які досягнення — це випадковість, а не результат їх праці.

Страх невдачі або успіху

Через страх критики, змін та відповідальності люди часто закриваються в собі та недооцінюють можливості.

Як навчитися визнавати свої досягнення?

Записуйте свої успіхи

Заведіть щоденник, в якому будете записувати дії, які зробили впродовж дня. «Це не обовʼязково має бути щось вагоме, адже не кожного дня ми “рятуємо світ”. У щоденник можна записувати наступне: «Я сьогодні прокинулася/вся, випила/в води, поснідав/ла, привіталась/вся з …, усміхнулася/вся тощо», — розповідає експертка.

Зосереджуйтесь на своїх позитивних сторонах і на тих зусиллях, які докладаєте, коли щось робите

 «Досягненням зазвичай вважають певний результат. Але й зусилля — це досягнення, тому дуже важливо звертати увагу на їх і сприймати старання як досягнення», — говорить Мирослава.

Ставте реалістичні цілі

Дуже часто люди не бачать досягнень не тому, що з ними щось не так і вони їх справді не можуть досягнути, а тому, що вони забагато запланували або ця ціль зараз є нереалістичною. «Варто ставити маленькі та реалістичні цілі, які відповідають вашим можливостям і бажанням. Наприклад, якщо від однорічної дитини очікувати, що вона зачитає віршик, то ви дуже розчаруєтесь, коли вона це не зробить. Тому в цьому випадку така ціль буде нереалістичною», — зауважує психологиня.

Приймайте компліменти

Компліменти — це підказки, які допомагають побачити досягнення. «Якщо інші люди за щось вас хвалять, то в жодному разі не заперечуйте це, адже таким чином ви знецінюєте себе та людину, яка зробила комплімент. Натомість прийміть похвалу та подякуйте за те, що вам нагадали (або ж помітили) про ваші успіхи», — звертає увагу Мирослава.

Примітка. Щоб отримати компліменти та підтримку, спробуйте поділитись своїми маленькими перемогами з друзями, родиною або колегами.

Не порівнюйте себе з іншими

Кожна людина унікальна. Порівняння себе з іншими призведе до заниження самооцінки. Тому намагайтесь зосереджуватись на своїх успіхах (навіть якщо вони незначні).

Приймайте свої невдачі

Не плутайте невдачі з провалами. Адже кожна ваша поразка — це також велике досягнення. «Намагайтеся під такою призмою дивитися на свої невдачі. Так вам буде легше пробачати та приймати себе. Відтак ви не будете боятись помилятися, адже поразка — це також крок до успіху», — стверджує психологиня.

Визнання своїх досягнень — важлива частина здорового психологічного стану. Будьте терплячими, вірте у себе та цінуйте досягнення, незалежно від їх обсягу чи значення.

  Марія Приходько, авторка медіаплатформи budni

Читайте ще: Забути про соромʼязливість: як шукати роботу скромним кандидатам?