Звіт Національного бюро економічних досліджень показує, що більшість часу, зекономленого завдяки роботі з дому та відмови від поїздок до офісу, призводить до підвищення продуктивності. Розказуємо ключові інсайти світового досвіду, спираючись на глобальні опитування та дослідження зі статті Study: When employees don’t have to commute, they work.

Коли членам команди дозволено працювати віддалено, вони найчастіше продуктивно використовують час, який витратили б на поїздку до офісу.

Згідно з дослідженням Global Survey of Work Arrangements (G-SWA), проведеним Національним бюро економічних досліджень, у середньому співробітники економлять 72 хвилини в дорозі щодня, коли їм дозволено працювати з дому.

«Це велика економія часу, особливо якщо помножити цей показник на сотні мільйонів фахівців по всьому світу», — зазначається в дослідженні. «Ці результати показують, що більшість зекономленого часу повертається до роботодавців, і що всі з цього отримують вигоду».

У середньому ті, хто працюють з дому, витрачають 40% часу, зекономленого на дорозі, на основні та додаткові робочі завдання, 34% – на відпочинок і 11% – на домашні справи. Не дивно, що співробітники з дітьми витрачають більше часу на догляд за ними.

Дані були зібрані шляхом опитування від 19 000 до 35 000 співробітників на основі двох періодів. Опитування G-SWA проводилося в 15 країнах наприкінці липня та на початку серпня 2021 року, а також серед групи респондентів із 25 країн наприкінці січня та на початку лютого 2022 року. Опитаним працівникам було від 20 до 59 років. Окрім основних питань про демографію та результати на ринку праці, в опитуванні ставилися запитання про поточні та заплановані рівні роботи вдома, час у дорозі тощо.

Інші недавні дослідження дійшли аналогічних висновків.

За даними Gartner Research, ключовою перевагою віддаленої роботи є те, що співробітники економлять час на поїздках на роботу, що дозволяє їм проводити більше часу з друзями та сім’єю, відпочивати чи займатися інтересами поза роботою. За даними Gartner, поїздка туди й назад до офісу «вартує» спеціалістам приблизно години інших занять, які вони цінують.

В цілому дослідження Gartner показало, що гнучкі гібридні моделі роботи перевершують інші з точки зору результатів співробітників, таких як намір залишитися в компанії, стомлюваність і продуктивність. Усе це переводиться безпосередньо в чистий прибуток організації.

«Прогресивні бізнеси визнають це; вони не тільки зможуть отримати вигоду з переваг гібридної роботи, але й стануть кращими роботодавцями на ринку талантів», — зазначила директорка відділу кадрів Gartner Research Кейтлін Даффі

«Співробітники хочуть автономії, гнучкості та свободи, щоб інтегрувати роботу у своє життя так, як це найкраще для них, і організації можуть надати таку можливість, перейшовши на моделі гібридної та віддаленої роботи».

За останній рік деякі світові компанії вимагали від співробітників повертатися до офісу хоча б кілька разів на тиждень, тоді як інші вимагали повернення до офісу на повний робочий день. Недавнє опитування, проведене Resume Builder, показало, що цього року 90% компаній вимагатимуть, щоб фахівці поверталися до офісу хоча б на частину тижня. І п’ята частина цих компаній заявила, що звільнить співробітників, які відмовляться.

Інші дослідження, однак, показали, що немає помітного покращення продуктивності, коли працівник знаходиться в офісі порівняно з роботою з дому. За даними Owl Labs, виробника пристроїв для відеоконференцій, 62% співробітників почувають себе значно продуктивніше, коли працюють віддалено, а 51% зізнаються, що робота з дому є найбільш продуктивною для творчого мислення. Тільки 30% вважають роботу в офісі більш ефективною для такого ж виду завдань.

«У міру того, як наростають страхи перед рецесією, багато лідерів стикаються з інстинктом взяти на себе більший контроль над роботою, зокрема шляхом жорсткого та примусового повернення до офісу. Це було б великою помилкою», — сказала Даффі.

Хоча більшість організацій були змушені перейти на віддалену роботу через необхідність охорони здоров’я та безпеки працівників, а також безперервність бізнесу під час пандемії COVID-19, цей перехід виявив численні переваги моделей гібридної роботи для членів команди та компаній, зокрема підвищення продуктивності та гнучкості співробітників.

Дослідження Gartner демонструє, що спеціалісти, яким дозволено вирішувати, коли їм працювати, у 2,3 раза частіше досягають вищих результатів, ніж працівники, які не мають такої самостійності.

Автономія також знижує стомлюваність співробітників майже вдвічі (що вкрай важливо для підтримки продуктивності) та підвищує ймовірність того, що люди залишаться в організації більш ніж удвічі. Згідно з Gartner, у той час, коли технічних фахівців не вистачає, утримання працівників має важливе значення для забезпечення повної укомплектованості штату.

«Гібридна та віддалена робота забезпечують більш орієнтовану на людину концепцію організації робочих процесів, яка ставить людей у центр, а не розглядає їх як другорядні компоненти робочого середовища», — зазначила Даффі. «Ключовий основоположний принцип дизайну роботи, орієнтованого на людину, — надання командам автономії щодо того, як вони виконують свої завдання та як досягають своїх результатів, при цьому покладаючи на них відповідальність».

Згідно з іншим дослідженням, проведеним Forrester Research, 37% американських роботодавців проводять в офісі від одного до чотирьох днів, тоді як 14% проводять в офісі менше часу або взагалі не працюють там. А це означає, що принаймні 51% лідерів надають перевагу політиці «роботи будь-де».

Згідно з даними дослідницької групи Work From Home (WFH), кількість робочих днів у США, проведених удома, стабілізувалася на рівні близько 30% з лютого 2021 року, порівняно з 5% днів, проведених удома до пандемії. Плани роботодавців щодо політики віддаленої роботи в майбутньому залишаються стабільними та становлять близько 2,3 дня на тиждень.

Проте, за словами Дж. П. Гаундера, віцепрезидента та головного аналітика Forrester Research, очікується, що суперечки про політику повернення до офісу продовжаться й у 2023 році.

«Організації переглянули свої стратегії та почали застосовувати правила, але їхнє дотримання досі залишається проблемою», — сказав Гаундер.

Згідно з даними опитування Owl Labs, 60% менеджерів, як і раніше, стурбовані тим, що співробітники менш продуктивні при віддаленій роботі. «Можливо, саме тому більше третини (37%) роботодавців додали або розширили використання програмного забезпечення для відстеження активності співробітників», — зазначають представники Owl Labs.

Цього року Forrester прогнозує, що 40% компаній, які проводять політику «роботи будь-де», спробують перейти від відсутності мінімальної кількості днів у офісі до двох днів на тиждень, а від двох днів у офісі — до трьох або чотирьох.

«Ми також прогнозуємо, що половина цих зусиль зазнає невдачі, тому що співробітники висловлюватимуть своє невдоволення, не дотримуватимуться правил або звільняться», — додав Гаундер.

За даними WFH Research, за четвертий квартал 2022 року, у США 13% штатних фахівців працюють повністю віддалено, 58% працюють повний робочий день на місці, а 29% працюють на гібридних робочих місцях.

Під час жовтневого глобального опитування NBER співробітники в середньому працювали з дому приблизно 1,7 дня на тиждень. Так, віддалена робота заощадила приблизно дві години на тиждень на кожного працівника у 2021 та 2022 роках. Оскільки очікується, що роботодавці скоротять політику роботи вдома, ця кількість часу зменшиться приблизно до однієї години на тиждень на одного працівника.

«Це еквівалентно 2,2% 46-годинного робочого тижня, сумі 40 оплачуваних годин і шести годин поїздок на роботу», — йдеться у дослідженні NBER.

Щоденна економія часу на дорогу до роботи для членів команди, які працюють із дому, залежить від країни. США були на нижньому рівні із середнім часом 55 хвилин, заощадженим без поїздок до офісу. Економія часу в дорозі варіювалася від 51 хвилини в Сербії та 54 хвилин у Польщі до 99 хвилин в Індії, 100 хвилин у Японії та 102 хвилин у Китаї. У більшості країн час у дорозі перевищує годину на день.

Дослідження також показують, що робота вдома знижує споживання енергії та забруднення навколишнього середовища в масштабах усієї світової економіки.

За даними Федерального управління громадського транспорту, у США кількість щомісячних поїздок до офісів і назад на громадському транспорті також різко скоротилася під час пандемії та, як і раніше, становить близько 62% від того, що було до пандемії.

«Віддалена робота та пов’язане з цим скорочення поїздок до офісу також впливають на людей і суспільство багатьма іншими каналами», — йдеться у дослідженні. «Більше роботи з дому також означає менше навантаження на транспортні системи та, зокрема, меншу кількість заторів у години пік».

Читайте ще: Фриланс чи в офіс на повну зайнятість: яку роботу обрати для себе?