Робота є важливою сферою життя, адже крім грошей ще приносить задоволення, стабільність, відчуття того, що ми робимо корисну справу та звичайно — карʼєрний й особистісний ріст. Але буває так, що з часом ми втрачаємо інтерес до того, чим займаємось, і починаємо сприймати роботу як тягар. 

Щоб зрозуміти причини такої поведінки та збагнути, як усе-таки повернути інтерес до роботи, поспілкувались з дипломованою психологинею та психотерапевткою — Мирославою Третяк

Чому зникає інтерес до роботи?

  1. Рутина. «Наш мозок — це такий організм, який завжди прагне яскравих і нових емоцій. Тож, якщо у житті щось відбувається однотонно та рутинно, мозок втрачає захоплення. Буває навіть так, що речі чи події, які стабільно колись приносили нові й позитивні емоції, з плином часу сприймаються вже як щось нецікаве. Так само з роботою. Виконуючи довгий проміжок часу одні й ті самі функції, ми будемо наближатися до втрати будь-якого інтересу та емоційного вигорання», — говорить Мирослава.
  2. Перепрацювання. «Робота може бути настільки цікавою, важливою та приємною, що ми можемо поринути в неї головою, втратити баланс з іншими сферами (наприклад, забути про друзів, сімʼю, хобі) та, відповідно, вигоріти. А це відбувається через те, що психіка хоче захистити нас, сказати, що тут небезпечно, адже робота забирає багато сил і ресурсів», — розмірковує психологиня.
  3. Робота-стеля. «Цей фактор є дуже поширеним. Він говорить про те, що людина вже досягла та навчилася всього необхідного і більше немає жодних перспектив. Але, розуміючи це, хоче й надалі залишитись працювати».

Як повернути інтерес?

  1. Відшукати нові можливості. Для цього варто подумати, як можна урізноманітнити роботу. Можливо, вам варто піти на курси з підвищення кваліфікації, змінити трохи напрям (наприклад, попросити, аби доручили інші завдання) чи запустити новий проєкт. Це потрібно для того, аби мозок побачив ефект новизни, певних змін.
  2. Зробити паузу. Це може бути звичайна відпустка, яка допоможе налагодити баланс у житті, відпочити, переосмислити те, що відбувається, зрозуміти, куди дівається ресурс. Для цього, можливо, потрібно буде врегулювати робочий графік, аби менше працювати на вихідних (або зовсім не працювати), не брати додаткову роботу додому тощо.
  3. Звільнитися з роботи (якщо йдеться про третю причину). Якщо ви розумієте, що досягли свого максимуму та робота більше не приносить розвитку, нових знань, навичок, то розвивати інтерес не потрібно. Адже немає нічого поганого в тому, щоб рухатися далі.
  4. Слідкувати за своїм оточенням. Буває так, що втрата інтересу буває суто навіяною, тому що хтось з колективу, наприклад, має такі відчуття і може їх висловлювати. А ми, відповідно, можемо переймати їх на себе. Тому важливо фільтрувати оточення та спілкуватись з людьми, які зацікавлені в розвитку, мотивації, в тому, аби щось змінювати в житті. Це буде нас надихати та спонукатиме до урізноманітнення своєї діяльності.

«Кожен з нас значну кількість свого життя проводить саме на роботі. Тож дуже важливо, щоб вона приносила позитивні емоції та допомагала нам розвиватися», — говорить Мирослава Третяк.

  Марія Приходько, авторка медіаплатформи budni

Читайте ще: Як працювати з власною ресурсністю? Рекомендації від психолога