Людмила Чорноморець, заступниця генерального директора «ЕКО маркет» з управління персоналу

Не секрет, що через повномасштабне вторгнення ринок праці кардинально змінився. Мільйони українців були змушені покинути свої домівки та переїхати в більш безпечні регіони країни або за кордон. Додатковий вплив на зміну структуру ринку мали мобілізаційні процеси. Все це вплинуло на структуру ринку праці – за даними опитування, у 2023 році майже 30% з усіх опитаних змінили місце роботи.

Крім цього, ми також спостерігаємо активну маятникову міграцію: після масштабних ракетних обстрілів певних міст люди покидають їх, переїжджаючи у більш безпечні місця. З часом, коли ситуація стабілізується, повертаються. Як результат – доволі висока плинність кадрів не тільки у сфері ритейлу, але й у всіх галузях економіки. Саме тут стає в пригоді кадровий резерв.

Кадровий резерв

Передбачити всі сценарії розвитку в поточних умовах неможливо, проте в наших силах бути завжди напоготові.

Щоб оперативно закривати вакансії, ми активно розвиваємо кадровий резерв компанії.

Варто розуміти, що зараз тримати окрему дублювальну посаду під кожну вакансію практично неможливо – це «з’їсть» всі ресурси компанії. Крім того, це також нераціонально з точки зору мотивації працівника. Якщо людину готують під вищу посаду, то у випадку тривалої затримки з переходом на неї працівник просто почне шукати нове місце роботи відповідно до вже отриманих знань. В результаті ми можемо отримати ситуацію, що умовний дубль пішов працювати на тій посаді, до якої його підготувала компанія, але вже в іншому місці.

У цьому випадку найкраще спрацьовує не вертикальне, а горизонтальне розширення компетенцій. В «ЕКО маркет» ми активно займаємось саме цим напрямком, проводячи внутрішні тренінги з багатопрофільності. Що це означає?

Умовно, ми навчаємо пакувальника не тільки працювати на складі, але й на касі, в торговому залі, відділах кулінарії. Тож це дозволяє працівникам, особливо низькокваліфікованим (де, зазвичай, і є найвища плинність кадрів), швидко замінювати вакантні посади. І коли, наприклад, звільняється касир, інша людина з компанії вже має розуміння його роботи та потребує менше часу на навчання. А це означає, що вона зможе набагато оперативніше закрити цю вакансію.

Ще одним шляхом подолання кадрового голоду є створення робочих місць для людей з інвалідністю. Але тут є багато підводних каменів, про які потрібно говорити.

Інтеграція людей з інвалідністю

Сьогодні ще одним способом розв’язувати питання нестачі кадрів могло б стати створення більшої кількості робочих місць для людей з інвалідністю. На жаль, війна, яку розпочала проти нас росія ще у 2014 році, принесла багато горя. Число людей з інвалідністю кратно збільшилось. Серед них майже всі – це люди працездатного віку, які за певних умов можуть бути інтегровані до робочих процесів у приватному секторі.

Компанія вже працює над тим, щоб збільшувати кількість робочих місць для людей з інвалідністю.

У майбутньому плануємо масштабувати цей напрямок – компанія вже розпочала співпрацю з громадською організацією «Доступно.UA», яка фахово займається питаннями доступності та безбар’єрності. ГО братиме участь у розробці тренінгів, порад, внутрішніх документів щодо кращої організації робочого простору, графіку та умов праці для людей з інвалідністю. Крім того, вони також допомагатимуть нам з впровадженням безбар’єрності в наших маркетах, щоб всі магазини нашої мережі були по-справжньому доступними кожному.

Проте в питанні створення робочих місць для людей з інвалідністю без підтримки держави нам не обійтись. Зараз цей процес дуже ресурсомісткий та забюрократизований. Потрібно спеціалізовано підготувати робоче місце – будь то каса чи склад, провести додаткові тренінги для персоналу, зробити простір в та біля магазину доступним, підготувати кімнати для відпочинку, найняти в штат психолога тощо. А якщо ми беремо, наприклад, роботу в магазинах, то в кожному магазині мають відбутись такі зміни. Все це ресурси, і не малі. Тому без стимулів з боку влади процес створення робочих місць для людей з інвалідністю має всі шанси так і залишитись на рівні окремих ініціатив певних компаній, а не всього бізнесу в цілому.

Як один з дієвих варіантів допомоги – звільнення заробітних плат людей з інвалідністю від оподаткування, надання компаніям податкових пільг чи виплат. В ідеалі має бути створений окремий орган влади, який би займався цією сферою та активно комунікував з бізнесом. Тобто, має бути стимул для цього, а не лише примус. Адже тільки за активного залучення держави ми матимемо шанс масово створювати робочі місця для людей з інвалідністю та допомагати їм забезпечувати себе. Крім того, робота, крім заробітку, також є інструментом додаткової соціалізації людини.

Це наш спільний обов’язок – влади, бізнесу, суспільства, створити такі умови в країні, щоб жодна людина не відчувала себе покинутою чи непотрібною. Особливо наші захисники, які втратили здоров’я, захищаючи нас та нашу країну.

Читайте ще: Немає НЕ ваших співробітників. Як працювати з потенційними, поточними, колишніми та перехідними працівниками?