Анна Скребнєва, менеджерка практики EY People Advisory Services/лідерка Академії управління людьми EY в Україні

– Хто такий спеціаліст у сфері HR-консалтингу? Чи потрібно мати профільну освіту? Якими навичками треба володіти?

– Спеціаліст у сфері HR-консалтингу – це допитлива та небайдужа людина з баченням на 360°. Для будь-якого роботодавця люди завжди є головною цінністю компанії. Недарма кілька років тому існував тренд на використання словосполучення «людський капітал» («human capital»), що підкреслював важливість співробітника для досягнення фінансового добробуту компанії. Наразі фокус змінився з функції людини на її особистість, тому управління персоналом усе більше опікується питанням талантів, а це вже історія про допомогу щодо пошуку, залучення та утримання найкращих.

Моя історія показує те, що не обов’язково мати профільну освіту, щоб стати HR-консультантом, бо ця сфера, як на мене, не має кордонів, адже охоплює цілий спектр навичок та вмінь.

Звичайно, сьогодні в Україні вже можна здобути профільну освіту за фахом «Управління персоналом». Проте такі спеціальності як соціологія, статистика, економіка, філологія, психологія, математика, бухгалтерський облік та аудит, фінанси та право також можуть допомогти розпочати кар’єру саме в HR-консалтингу.

Поруч з професійними знаннями завжди йдуть soft skills, а робота консультанта безперервно випробовує вас на стійкість, гнучкість, вміння швидко реагувати на запити та ухвалювати рішення. Сьогодні вже не варто зайвий раз нагадувати про володіння англійською мовою, особливо, якщо хочеш влаштуватися до міжнародної компанії. Так само для будь-якої подібної роботи критичними є цифрові навички, тайм-менеджмент та комунікабельність. А прагнення до безперервного навчання та розвитку лідерських навичок буде завжди приносити приємні «бонуси» у вигляді професійного зростання та визнання.

За більше ніж 7 років роботи у відділі People Advisory Services компанії EY в Україні я отримала величезний досвід роботи за різними HR-напрямками, а найбільшим професійним викликом для мене став проєкт з трансформації однієї міжнародної компанії, у якому ми з командою працювали за напрямком навчання та розвитку персоналу. Спочатку було важко переключитися з українського ринку на міжнародний, проте далі пандемія та повномасштабне вторгнення в Україну розмили кордони між країнами у цифровому просторі та допомогли нам зрозуміти, що не існує професійних обмежень у можливостях, вони є лише у вашій уяві.

– Як розвиваються спеціалісти з HR-консалтингу? Що для цього потрібно? Чи є професійна «стеля»?

– HR-консалтинг є дуже об’ємним та диверсифікованим напрямком, який містить у собі велику кількість сегментів спеціалізації та не стоїть на місці, бо навколишнє середовище і технології дуже швидко змінюються і постійно потребують нових навичок і знань, підходів, методології, політик та практик, оглядів тощо. Тому я бачу в ньому кілька варіантів розвитку: горизонтальний, вертикальний та комбінований. Усе залежить від індивідуальних вподобань, досвіду та цілей розвитку.

Якщо подивитися на модель професійних компетенцій HR, що була розроблена нашою командою, то вона містить 4 кластери:

  • професійні знання HR;
  • особисті компетенції HR;
  • компетенції бізнес-кмітливості;
  • компетенції бізнес-діяльності.

Візьмемо, наприклад, перший кластер професійних знань. До нього входять планування чисельності персоналу, підбір та адаптація, навчання та розвиток, управління ефективністю, винагорода та визнання, кар’єра та планування наступництва, нарахування зарплат та трудове законодавство.

Як бачите, кожна з галузей знань потребує навчання та набуття практичного досвіду, без якого стати HR-консультантом практично неможливо. Це є прикладом горизонтального зростання у HR, тобто коли розвиток відбувається одночасно по різних напрямках.

Щодо вертикального зростання, то тут планування кар’єри відбувається всередині одного з напрямків та полягає в постійному вдосконаленні та поглибленні експертизи в певному професійному сегменті.

На мою думку, найцікавішим є шлях комбінованого опанування сфери HR-консалтингу: це коли ти обираєш спочатку щось одне, в чому поступово здобуваєш знання та досвід, а потім охоплюєш ще одну суміжну галузь знань, як то, наприклад, управління винагородою та управління ефективністю чи навчання й розвиток та планування наступництва.

У будь-якому разі, в HR-консалтингу не буває однакових проєктів та ніколи не буває сумно.

– У чому полягає цінність навчання та сертифікації для HR-фахівця?

– Безперервне навчання забезпечує ваш персональний розвиток як професіонала, а також вашу цінність та актуальність для роботодавця. Адже ми живемо у дуже швидкоплинному середовищі, тож виграє той, хто слідкує за трендами та швидко запроваджує їх у своїй компанії. 

Сертифікація також відіграє важливу роль, коли необхідно надати підтвердження вашої експертизи з певних галузей знань або засвідчити вашу професійну перевагу перед колегами для нової роботи чи посади. У будь-якому випадку, сертифікація допоможе структурувати ваші знання та визначити сильні сторони і напрямки для розвитку.

– Чому важливо інвестувати у HR-кар’єру?

– Ми знаємо, що частина професій поступово зникає за рахунок розвитку технологій. Навіть HR-ам пророкують нові види робіт у найближчому майбутньому.

Але HR – це завжди про людей. А вони, разом з процесами та технологіями, все одно залишаються одним з трьох китів для побудови та функціонування будь-якої компанії чи організації. Тому, чим би не займався HR-відділ, він буде відповідати на запити та потреби співробітників.

Наразі діапазон питань у порядку денному тільки збільшується, адже виникають потреби у дослідженні психічного здоров’я та дотримання норм DEI (різноманіття, рівності та інклюзії) на робочому місці. HR-консалтинг не обмежується лише рутинними процесами та завданнями. А дослідження досвіду співробітників є основою для побудови великих екосистем та перегляду організаційних структур і бізнес-процесів.

Інвестуючи у HR-кар’єру, ви погоджуєтесь з тим, що чим більше дізнаєтесь про управління персоналом, тим більш неосяжним стає для вас увесь HR та суміжний до HR світ.

– Які основні цілі та переваги проходження курсу «HR-сертифікація» від EY для професіоналів у сфері  управління персоналом?

– Метою програми з EY HR сертифікації є комплексний практичний підхід до розуміння філософії управління персоналом. Перевагою є те, що програма побудована за модульним принципом та охоплює всі сучасні професійні компетенції HR, оскільки ґрунтується на моделі інтегрованого управління талантами EY, а також на моделях компетенцій найкращих світових практик (CIPD, SHRM, ATD, HRCI).

Таким чином, не обов’язково проходити усі модулі, можна обрати лише ті, яких потребують ваші персональні цілі щодо навчання. Програма є максимально адаптованою під український ринок та містить лише ті знання, які є необхідними та застосовними на практиці.

У результаті учасники та учасниці:

  • Знайомляться з інтегрованою системою управління талантами та її складовими.
  • Отримують теоретичні моделі та практичні інструменти управління людьми в кожному напрямку роботи HR.
  • Мають можливість отримання зворотного зв’язку від тренерів після проходження кожного модуля.
  • Отримують підтвердження експертизи та підвищення цінності як професіонала.
  • Окрім того, після складання тесту учасники отримують сертифікат про проходження програми або ж окремого тренінгу від EY.

– Яка експертна команда веде курс «HR-сертифікація»?

– Оскільки цілями програми є формування цілісної картини системи управління персоналом та її місця в загальній системі управління бізнесом, розгляд сучасних світових практик у сфері інтегрованого управління талантами та набуття практичних навичок щодо роботи з окремими інструментами, до команди експертів «HR-сертифікації» входять фахівці EY, що реалізують HR-консалтингові проєкти для України та світу, професійні тренери та, за потреби, запрошені експерти.

Наразі програма HR-сертифікації знаходиться у процесі переформатування та незабаром буде доступною у форматі електронних курсів.

Програма HR-сертифікації від EY

Читайте ще: HR-аналітика та прогностика: як компаніям ухвалювати рішення на основі даних