Наприкінці року ми звикли підбивати підсумки та будувати плани на новий. Безумовно цьогоріч досягнення всіх цілей не залежало виключно від вас і на наступний рік всі мають спільне бажання. Проте все ж радимо провести повне обстеження вашого життя та визначити, що саме вас у ньому не влаштовує та чи можете ви покращити це власними силами. Виокремили поради, які допоможуть краще проаналізувати цілі, визначити вектори руху та наблизити вас до досягнення.

Психологи говорять, що нам потрібне відчуття завершеності та виміру власних цілей. Саме це мотивує та дозволяє рухатися вперед. Тож у війну не потрібно ставити на паузу самоаналіз та підбиття підсумків. Особливо, варто відзначити ваші досягнення. Попри обставини, що склалися ви змогли отримати результат, який був запланований раніше.

Індивідуальний підхід

Чекап свого життя розпочніть зі сфер, які найбільше мають для вас значення та рухайтеся по низхідній. Наприклад, вам було найбільш цінно отримати нові знання. Проаналізуйте, з якими людьми ви знайомилися, які книги читали, які фільми дивилися, які навчальні програми відвідували тощо. Що з цього вам запамʼяталося, з чого ви змогли винести користь, а що виявилося марною тратою часу. Викресліть такі пожирачі часу з вашого життя, а тому, що допомогло у досягненні ціннісних цілей – приділіть більше уваги наступного року.

Напрями, які варто проаналізувати

  1. Ритм життя. Наскільки він відповідає вашим бажанням – хочете його сповільнити чи навпаки занадто багато часу і нудно.
  2. Стосунки. Подумайте, чи є у вас друзі та які вони – чи прийдуть на допомогу, щиро радіють за вас або лише спілкуються з вигоди. Так само проаналізуйте взаємини зі своїм партнером – наскільки вони відповідають вашим очікуванням і роблять вас щасливими.
  3. Робота. Наскільки вона задовольняє вашу потребу у розвитку, фінансах, реалізації планів. Одне з головних запитань тут – чи подобається вам те, чим ви займаєтеся.
  4. Час. Як ви розпоряджаєтеся власним часом, чи маєте ресурс для занять хобі, відпочинку чи зустрічі з друзями. Скільки часу ви витрачаєте на важливі для вас сфери життя.
  5. Настрій. Як часто ви почувалися задоволеним, без тривожності та напруженості. Що здатне викликати поганий настрій, окрім ворожих обстрілів та відсутності світла.
  6. Ідеальне життя. Насамкінець проаналізуйте, яким ви бачите своє ідеальне життя та чого вам не вистачає для нього. Якщо лише перемоги, то все не так погано у ваших підсумках 2022.

Звертайте увагу на емоції

Не аналізуйте лише дії, окремо від емоцій, які ви відчували у цей час. Якщо ви досягли цілі, заплановані минулого року, але в той час не відчули радості, то, можливо, ціль насправді була не ваша, а навʼязана зовні. Так, можливо, вам навʼязало суспільство чи близькі, що ви повинні отримати підвищення, але ви не любите бути лідером, не знаєте, як себе поводити з колегами, які стали тепер вашими підлеглими тощо. Досягнення цієї цілі не зробило вас щасливішим, а навпаки може викликати вигорання.

На наступний рік краще відмовитися від подібних цілей та надати перевагу тим, які дійсно вам потрібні.

Колесо життєвого балансу

Ця практика допомагає визначити, наскільки ви задоволені усіма сферами свого життя. Для цього потрібно намалювати діаграму у вигляді колеса та розділити її на 8 секторів, які відображатимуть сфери вашого життя. Далі позначте від 0 до 10 або замалюйте кольором, наскільки вони були присутні у вашому житті. Так ви побачите, яка сфера у вас провисає, яка навпаки задоволена найкраще – де потрібно пропрацювати, де можна розслабитися.

Щоб покращити задоволеність усіма сферами, пропишіть конкретні кроки для задоволення кожної з них.

Памʼятайте, що підбиття підсумків – це не лише про фізичні досягнення, якими можна похвалитися, це про внутрішні зміни, які роблять вас кращими. Під час аналізу та постановки цілей має бути мета зняти своє життя з автопілота та визначити кроки для покращення кожної його сфери.

Читайте ще: Як стрес впливає на ваш сон і що допоможе зменшити рівень тривоги?