Хоча в наш час жінки мають значно більше можливостей для самореалізації, ніж колись, на жаль, досі існують стереотипи про те, що місце мами – вдома, а не на роботі.

Втім мами, що працюють – це не лише сильні та відповідальні особистості, а й цінні кадри для будь-якої компанії. Ділимося з вами натхненним досвідом та порадами чудових жінок, які щодня успішно поєднують материнство та кар’єру в компанії robota.ua.

Катерина Новікова

Катерина НовіковаHead of Field Sales Group, сину – 1 рік

«Ідеальних мам не існує» – так говорять всі. Але насправді ви – ідеальна мама. Кращої за вас для вашого малюка немає, навіть якщо ви обираєте поєднати особистий розвиток та материнство.

Рік і чотири місяці тому все моє життя поділилося на «до» і «після», зокрема і в роботі, до якої я повернулась через 3 місяці після пологів. У цей момент я зіштовхнулась з найбільшим викликом у своєму житті – поєднання роботи та ролі мами. Що допомогло мені? Це планування та оптимізація свого часу, а також допомога.

Як керівниця скажу, що планування – це 80% успіху на шляху до цілі. А як мама додам, що ви – крейзі вумен, якщо думаєте, що зможете планувати все похвилинно після появи малюка.

Проте місце організації часу в цьому цунамі материнства та роботі все ж таки є, але не так, як ви це звикли робити, коли дітей ще не було.

Я називаю це стратегічним плануванням. Без нього не вийде оптимізувати час та звільнитись від думок про побутові справи впродовж дня. Плануйте раціон сім’ї на тиждень або час на покупки. Купуйте онлайн чи, як в моєму випадку, придбати все за списком – задача мого чоловіка.

Відверто кажучи, я намагалась встигати все сама: прибирати, готувати тощо. Але за такого сценарію моя нервова система дала збій. Тому не раджу жити за принципом «якщо зроблю не я, то буде не так». Не всі мають можливість найняти собі помічницю у хатніх справах, тож варто звернутись до своїх близьких і обговорити зміни, які відбулися у вашому житті, та знайти шлях розподілу побутових обов’язків з урахуванням навантаження кожного.

Найголовніше, що я усвідомила в цьому поєднанні – це те, як мені пощастило з сім’єю, компанією та командою. На своєму шляху я отримала величезну підтримку та допомогу від колег. І зараз моє життя з дитиною та роботою вже на 100% адаптоване. Тому обирайте правильного роботодавця, для якого молода мама – це не тягар, а великий ресурс для реалізації цілей компанії через її бажання розвиватися.

Олександра Складана

Олександра СкладанаHead of Studio, доньці – 3 роки

Вагітність прийшла до мене в період пандемії. Тоді всі працювали з дому на рівних умовах і мене повністю влаштовувало, що я не є «білою вагітною вороною». Народила донечку і працювала, як-то кажуть, не відходячи від «виробництва»: сни доньки були довгими, і мені здавалось, що так буде завжди.

Коли дитинці виповнився 1 рік, життя вже потроху почало повертатися на свої рейки. Я планувала вийти в офіс, але в Україні почалась війна, тож ми змушені були виїхати з малечею за кордон. Ось тут і почалось найцікавіше: сон дитини скорочувався, додались обовʼязкові щоденні курси у мовній школі. Тому просила колег призначати всі онлайн-зустрічі з 14 до 16 години, щоб мати можливість у тиші поговорити з замовниками.

На корпоративних онлайн-зустрічах та стратегічних сесіях ми з донечкою майже завжди були присутні удвох: одна моя рука малювала сонечко і квіточки на папері, інша – старанно занотовувала моменти, що пропустила моя увага, які потрібно буде переслухати у записі.

Дякувати Богу, зараз дитина у трирічному віці може «залипнути» на якомусь пазлі або розмальовці поруч з мамою, яка робить макет сторінки роботодавця. Але пишаюсь собою, що за весь цей час не підсадила її на телефон та мультики, які вона дивиться максимум двічі на тиждень по 10 хвилин.

Вкрай важливо залишатися мамою, зацікавленою якісно проводити час зі своєю дитиною, і водночас не втрачати інформаційний потік у компанії, пам’ятаючи про власний розвиток.

Коли вам здається, що життя з дитиною – це постійні пелюшки та підгузки, то помиляєтесь! Виховуючи дітей, ми дорослішаємо самі, і навіть деякі робочі питання або ситуації тепер вирішуються інакше, більш якісно та виважено. Важливо привчати дитину до самостійної гри або малювання поруч з вами, показуючи їй свою залученість. Так вона буде відчувати себе частиною вашого спільного робочого процесу.

Дар'я Мусатова

Дар’я МусатоваL&D Lead, доньці – 5 років

У сучасному світі роль жінки неперервно еволюціонує, поєднуючи професійні амбіції з материнськими інстинктами.

Бути мамою, що працює, – це не просто виклик, це мистецтво балансування між кар’єрним ростом та сімейними зобов’язаннями.

Можливо, комусь здається нереальним – бути успішним на роботі та водночас бути турботливою мамою. Важливо розуміти, що образ «ідеальної мами» часто базується на суспільних стереотипах, які можуть бути нереалістичними та такими, що обмежують. Тому ділюсь своїми лайфхаками, як бути ідеальною мамою для своєї дитини, і при цьому не просто встигати виконувати свою роботу, а ще й навчатись, розвиватись і дбати про себе.

  1. Чіткий розподіл обов’язків між вами та чоловіком допоможе обом зберегти баланс між роботою та сімейним життям. Час від часу переглядайте, як ви розділяєте обов’язки, робіть корективи залежно від змін у вашому житті чи роботі.
  2. Планування робочого тижня родини, починаючи зі спільного підйому. Це допомагає не тільки все встигати, а ще й випрацьовувати дисциплінованість всіх членів родини.
  3. Щоденна «золота година» (окрім години, відведеної на обід) стане чудовим способом для мами відновити свої сили та підтримати особисті інтереси. Ви можете вивчати англійську, почитати книжку, відвідати кав’ярню і побути на самоті, поки тато проводить час з дитиною.
  4. Щоденна обов’язкова година з дитиною без ґаджетів та інших відволікань, щоб забезпечити цінний час на розвиток, розмови з дитиною та навіть просто обіймашки. Важливо питати про почуття дитини. Не просто запитати: «Що було сьогодні у садочку?», а уточнити: «Як ти себе почувала протягом дня?», «Що було найвеселіше в садочку?», «Що тобі найбільше запам’яталось?».
  5. Кожна остання субота або неділя місяця – день мами, коли вона відвідує салони краси або зустрічається із подругами.

Дуже круто, коли є час, натхнення та сили на спорт, але я – не ідеальна. Тому знаю, що спорт потрібен для мого здоров’я, але поки не можу до цього прийти.  

Лілія Демидова

Лілія ДемидоваBI Developer, доньці – 8 років

Отже, досвід і лайфхаки… Полягає в тому, що немає ніяких лайфхаків. Усі різні, а діти – тим більше. Вони так швидко змінюються, що весь «досвід» може нівелюватись наступного дня.

З філософського, до чого я прийшла, – потрібно позбутись будь-яких очікувань, особливо це стосується відпусток-поїздок-прогулянок.

Все може пройти чудово від початку до кінця (навіть якщо потяг затримали і ти проводиш з дітьми дві зайві години на вокзалі о першій ночі, а може підвищитись температура, початись нудота тощо). З цим потрібно просто змиритись.

Щодо допомагає мені поєднувати роботу та материнство:

  1. Підйом за 1,5 години до виходу. Моя дитина вранці дуже тяжко встає. Спочатку мені було дуже шкода її будити рано, тому я готувала сніданок, одяг тощо, а вже потім, десь за пів години, будила малу. У результаті, ми завжди запізнювались, але тепер практичним шляхом дійшли до того, що краще почати вставати раніше і спокійно збиратись.
  2. Не робимо уроки після 21:00, навіть якщо не встигли. Це моє правило, адже я втомлена і мені ліньки.
  3. Я намагаюсь усі моменти, які неможливо виконати одразу, записати в календар. Пишу все підряд, адже шкільні та батьківські чати бездонні, і все тримати в голові – нереально. Було таке, що на годиннику 23:00, а доньці на завтра треба білий і червоний картон, круглі паперові тарілки, синя повітряна кулька (вчителька тиждень тому повідомила про це). Де той смайл, в якого сіпається око?  

Для мене можливість віддалено працювати реально виручає, адже так легше пристосовуватись до швидких змін у житті.

Юлія Удалих

Юлія УдалихOffice Administrator, доньці – 11 років

Бути мамою – це, безумовно, складна задача в житті кожної жінки, але, з іншого боку, ми настільки вжилися в цю роль, що не усвідомлюємо всього масштабу задач. Якщо говорити про мам, які не тільки встигають виховувати дітей, підтримувати сімейний побут, а й працювати, то, на мою думку, – це супержінки з суперсилою.

Я в числі таких жінок, і тому пишаюся своїм статусом і тим, чого досягла. Пишаюся мамами, які встигають усе на світі 24/7. Інколи це непросто, але, якщо про це не замислюватись, то все можливо.

Завдяки robota.ua та лояльному відношенню керівництва компанії багато моментів даються легше. Адже ти знаєш, що завжди можеш отримати підтримку та допомогу від колег та умови, за яких і тобі, і твоїй дитині буде комфортно.

Дуже часто донечку не було на кого залишити, і вона проводила робочі дні разом зі мною в офісі. Для неї це завжди було чимось особливим, вона з радістю бігла зі мною на роботу. За день могла зібрати у всіх колег підписи та написати графік задач, які вони мають зробити, колеги писали математичні приклади, а Кіра їх рахувала. А потім всім розказувала, що вона буде колись директором, як її мама, бо саме так вона мене бачить в стінах офісу)). Тепер, коли вона вже подорослішала та стала більш самостійною, в офісі буває рідко, але наш простір менше любити не стала. Бо його неможливо не любити! 

Кожна історія мами, що працює, унікальна, адже поєднання материнства та кар’єри – це завжди індивідуальний шлях. Не існує універсальних рецептів чи лайфхаків, які б підійшли всім без винятку. Важливо пам’ятати, що роль мами й роль дитини також унікальні. Кожна дитина – це особистість з власними потребами та бажаннями, і мама має вчитися їх розуміти та реагувати на них. Найголовніше – це щира любов до дитини, бажання бути їй опорою та підтримкою, а також прагнення до саморозвитку та самореалізації. 

robota.ua щиро вірить, що кожна жінка може бути турботливо мамою та побудувати успішну кар’єру, адже має безмежні сили та можливості!

Читайте ще: Як бізнес (і держава) можуть повертати ветеранів до цивільної кар’єри?