Чим займається фахівець з бухгалтерського обліку та фінансової звітності і які знання та навички потрібні, аби розпочати кар’єру в цій сфері? Ми запитали у спеціалістки компанії Ernst & Young в Україні.

Оксана Ваньоні, керівниця напряму Accounting Compliance and Reporting EY в Україні

– Розкажіть про свій професійний шлях до посади керівниці напряму ACR (Accounting Compliance and Reporting) в EY в Україні?

– Я закінчила Київський національний економічний університет імені В. Гетьмана за спеціальністю «Облік та аудит» та розпочала свій професійний шлях понад 20 років тому з посади інтерна відділу аутсорсингу бухгалтерського обліку та звітності однієї з компаній «Великої четвірки».

16 років тому я приєдналася до компанії EY. Саме у цей період в EY започатковувався окремий відділ аутсорсингу бухгалтерського обліку, складання бухгалтерської та податкової звітності. Спочатку в нашому відділі була невелика кількість співробітників і клієнтів. За роки роботи відділ ACR суттєво зміцнився і розширилась наша клієнтська база. Зараз відділ налічує понад 40 професіоналів. Частина колег розпочала свій кар’єрний шлях саме в EY, дехто приєднався вже маючи досвід роботи в бухгалтерії, але всіх нас об’єднує те, що ми любимо нашу нелегку справу та намагаємось її робити з виключною якістю.

– Які основні завдання вашого відділу зараз, хто є вашими клієнтами?

– Особливістю відділу є те, що в багатьох випадках ми замінюємо для наших клієнтів внутрішню бухгалтерію, і тому досить сильно інтегруємось з клієнтом. Наші клієнти з нами з початку існування відділу і ми дуже цінуємо їх лояльність.

На глобальному рівні ACR практика динамічно розвивається, тому серед наших клієнтів досить суттєву частину складають глобальні клієнти EY, які мають дочірні компанії в Україні. Це великі міжнародні компанії, імена яких всім добре відомі.

Спектр послуг, які ми надаємо клієнтам в Україні, є досить різноманітним. Це може бути компіляція фінансової звітності на даних клієнта, допомога з одним чи кількома бухгалтерськими процесами, або ж повний аутсорсинг ведення бухгалтерського обліку, розрахунку заробітної плати та підготовки податкової та фінансової звітності, підготовка статистичної та управлінської звітності.

– З якими викликами стикався ваш відділ?

– За роки роботи відділу відбулося багато змін в наших підходах до надання послуг клієнтам. Вони були викликані як змінами в українському законодавстві, так і змінами в організаційних структурах фінансових служб наших клієнтів, змінами в глобальних процедурах і ІТ-системах EY. Також значний вплив на наші підходи до надання послуг мали пандемія COVID-19 і війна.

Бухгалтерський облік в Україні ґрунтується на первинних документах, які, ще до недавнього часу, були переважно в паперовому вигляді. Тому пандемія COVID-19 стала для нашого відділу великим викликом, але нам вдалося досить швидко скоординуватися з клієнтами, щоб змінити підходи до роботи і перейти на обробку документів в електронному вигляді, а наші колеги з ІТ-підтримки допомогли налагодити віддалений доступ до облікових систем, що надало можливість безперебійно працювати у віддаленому режимі.

Завдяки цим змінам, але в першу чергу, завдяки самовідданій та злагодженій роботі всіх співробітників відділу, з початку воєнного нападу росії на Україну ми жодного дня не припиняли підтримувати наших клієнтів, вчасно проводячи виплату зарплати їх співробітникам, сплату податків і рахунків їх постачальників, забезпечуючи безперебійне ведення обліку та складання бухгалтерської та податкової звітності. Клієнти високо цінують нашу надійність, безперервність і якість роботи, що дозволило нам не тільки зберегти їх, а й розширити обсяг послуг.

– Які головні тенденції у сфері бухгалтерського обліку та звітності в Україні ви спостерігаєте зараз?

– Зважаючи на те, що Україна працює над євроінтеграцією законодавства та діджиталізацією, ми очікуємо, що бухгалтерський облік в Україні буде менш зарегульованим та бюрократизованим і наблизиться до європейських стандартів, що дозволить нам ще більше оптимізувати процеси та менше часу витрачати на рутинні завдання, наприклад, обробка документів.

Значна частина співробітників нашого відділу має сертифікацію АССА або DipIFR. Наразі серед клієнтів немає компаній, які б застосовували міжнародні стандарти фінансової звітності, але сподіваємось, що ця ситуація з часом зміниться і ми зможемо запропонувати свої послуги таким компаніям.

– Які рекомендації ви могли б надати молодим професіоналам, які хочуть розвиватися в галузі бухгалтерського обліку та звітності?

– Робота бухгалтера – це важка праця, яка вимагає постійного саморозвитку та вдосконалення. Тому я рекомендую молодим професіоналам, які хочуть розвиватися в галузі бухгалтерського обліку та звітності, вкладати в себе знання змолоду, вивчати англійську мову, законодавство, стандарти обліку, опановувати нові ІТ-системи та не зупинятись на досягнутому.

Актуальні вакансії компанії, зокрема і напряму Accounting Compliance and Reporting EY в Україні, можна знайти тут.

Читайте ще: Особливості роботи спеціаліста з реструктуризації: як допомогти бізнесу в складних умовах?