Віддалена робота має багато переваг. Зокрема, можна самостійно будувати графік і в будні дні встигати займатися особистими справами. Але є зворотний бік такої роботи, який не менш важливий. Річ у тім, що щоденні відеодзвінки (наради, конференції, звичайні робочі зустрічі) можуть негативно впливати на здоровʼя, провокуючи хронічну втому, виснаження та дратівливість.

Чому так відбувається і як можна цьому зарадити?

Zoom-виснаження (Zoom fatigue) — це термін, що позначає психічну втому, яка виникла через відеодзвінки. А Zoom — одна з найпопулярніших та зручних платформ для відеозв’язку.

Чому відеодзвінки виснажують?

  • Зорова напруга

Спілкуючись із колегами в офісі, ми всю картинку (офіс, інтерʼєр, кімната для переговорів, нарад, колеги тощо) сприймаємо як одне ціле. Спілкуючись в Zoom, ми бачимо різні приміщення учасників відеоконференції, різне світло, якість зображення, чуємо на фоні якісь звуки тощо. У такій ситуації мозку важко зосередитись і щодня він витрачає багато сил, щоб, крім сприйняття інформації, сприймати ще різні фони.

Примітка: зорова напруга може виникнути ще й від того, що ви кожного дня працюєте в тому самому місці.

  • Мало невербальних сигналів

Сьогодні замість реальних людей ми бачимо перед собою їхні обличчя в компʼютері та чуємо голоси. І звісно, що невербальні сигнали будуть знижені, бо цьому сприяють: 

  • перебої зі звʼязком (обличчя колег буде розмите, голос нечіткий);
  • страх, дискомфорт перед камерою (міміка, жести будуть затиснені) тощо.

 Мозок витрачатиме багато часу, щоб зрозуміти ці невербальні сигнали та втрачатиме концентрацію.

  • Мультизадачність

Під час відеодзвінка, особливо, коли в ньому декілька учасників, дуже хочеться паралельно щось робити. Зокрема, подивитись новини, відписати комусь в чаті, переглянути, що нового на пошті чи в соціальних мережах, відволіктися на рідних тощо. Але така багатозадачність сильно виснажує організм.

  • Самотність

Якщо ви не інтроверт, то вам точно бракує повноцінного спілкування з колегами. Річ у тім, що Zoom ніколи не замінить реальних людей і емоцій. І через брак живого спілкування може виникати самотність, втома та депресія.

  • Віддзеркалення в камері

Під час живого спілкування ми не бачимо себе в очах співрозмовника, і це зменшує дискомфорт і створює сприятливі умови для розмови. Спілкуючись в Zoom, ми бачимо своє віддзеркалення на екрані компʼютера та час від часу відволікаємось на це. Чи гарна зачіска, чи нічого зайвого не видно на задньому фоні, чи гарно посміхаємось тощо. Таке спостерігання за собою створює комплекси та знижує засвоєння інформації.

  • Zoom – щоденний обовʼязок

Більшість людей перейшли на дистанційну роботу не з власної волі, а через обставини (коронавірус, війна). І через це відеодзвінки можуть сприйматись як тягар, який навис над ними. Окрім цього щоразу потрібно бути усміхненим, привітливим і мати гарний вигляд. І ще не забувати уважно слухати та сидіти на одному місці. Рано чи пізно така Zoom-маска набридне та ви почуватиметесь спустошеним.

Щоб згадані вище фактори не вплинули на ваше психоемоційне здоровʼя та не знижували продуктивність, рекомендуємо:

  • Скоротити кількість відеодзвінків

Для цього поговоріть з командою. Наведіть причини, чому їх кількість треба скоротити та запропонуйте альтернативні та більш ефективні варіанти (спільні документи, месенджери тощо). Формат відеодзвінків використовуйте для найважливіших обговорень.

  • Відмовитись від постійного увімкнення камери

Запропонуйте обов’язково вмикати камеру лише на початку зустрічі (на кілька хвилин), а далі — за бажанням. Будьте певні, що однодумців ви знайдете багато. І як альтернативу, замість відео зустрічі, особливо, якщо вона складається з двох осіб, можна запропонувати звичайний телефонний дзвінок. Так ви зможете почуватися більш вільно.

  • Проводити час на свіжому повітрі

Перебування за компʼютером, особливо протягом тривалого часу в одній позі, не тільки втомлює нас, а й шкодить здоровʼю (гострий біль у шиї, спині, проблеми зі сном тощо). Тому не забувайте виходити на свіже повітря (бажано щодня). Це може бути похід у магазин, прогулянка в парку чи зустріч з друзями.

  • Знаходити нові знайомства/бачитись наживо з колегами

Щоб не відчувати самотність, постійне відчуття якої може довести до хронічної депресії, рекомендуємо шукати спілкування віч-на-віч. Це можуть бути давні знайомі, друзі, однодумці з соціальних мереж або ж ваші колеги. Не бійтесь написати першими та домовитись про зустріч. Можливо, вони вже чекають на це давно. А живі розмови, тим більше у такий важкий час, допоможуть відволіктись і відчути, що життя продовжується.

  • Не виконувати завдання одночасно

Для цього спробуйте розподілити завдання. Наприклад, годину спілкуйтесь із колегами, далі впродовж двадцяти хвилин перевірте месенджери, потім виконайте завдання по роботі, ввечері прогуляйтесь, проведіть час з рідними тощо.

Zoom-виснаження заважає повноцінно працювати. Але не бійтесь вносити корективи та говорити з колегами про те, що турбує, адже від цього залежить ваше здоровʼя.

  Марія Приходько, авторка медіаплатформи budni

 

Читайте ще: Щекавиця проти стресу: як українці справляються з емоційним виснаженням?