Інеса Летич, радниця Asters

29 липня 2023 року набрав чинності Закон №3238, який вніс зміни до ст. 178 Кодексу законів про працю України та деяких інших законів щодо порядку надання декретних відпусток.

До внесення змін жінкам надавалась оплачувана відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів – 70) календарних днів після пологів. В сумі така відпустка складала 126 (або, відповідно, 140) календарних днів. Проте змінити розподіл днів відпустки між часом до та після пологів можливості не було.

Змінами було передбачено, що за бажанням жінки та у разі відсутності медичних протипоказань частина відпустки тривалістю 70 календарних днів, передбачена до пологів, може бути перенесена та використана жінкою частково або повністю після пологів. При цьому загальна тривалість відпустки залишається такою ж, а саме – не може перевищувати сумарно 126 (або ж 140) календарних днів.

Такі зміни були очікуваними та дуже логічними. Непоодинокими є випадки, коли жінка почуває себе досить добре на останніх тижнях вагітності та може працювати довше, інколи практично до часу пологів. Натомість їй хотілося б мати більше часу декретної відпустки уже після пологів, коли малюк з’явиться на світ. Такий підхід до надання декретних відпусток є загальноприйнятим у багатьох іноземних державах, де закон надає жінці певну кількість днів декретної відпустки. Проте вирішувати, як близько до дати пологів цю відпустку починати, вирішує сама жінка.

Разом з тим, з набуттям чинності Закону №3238, використовувати зміни на практиці було складно, можна сказати, практично неможливо. Причина полягала в тому, що Наказ МОЗ України від 01.06.2021 року № 1066, яким затверджено Порядок формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я (Порядок), не було приведено у відповідність із змінами. Як відомо, право на відпуску у зв’язку з вагітністю та пологами виникає у жінки на підставі відповідного листка непрацездатності. Так ось, донедавна пункт 10 розділу III Порядку продовжував передбачати, що медичний висновок категорії «Вагітність та пологи» формується на 126 календарних днів з дати в 30 тижнів вагітності. Винятків з цього правила передбачено не було.

Тому виникала ситуація, за якої жінка теоретично могла змінювати дату початку декретної відпустки в силу закону. Разом з тим, отримати листок непрацездатності вона могла лише за попередніми правилами, тобто на 70 днів до та 56 днів після пологів.

Проте з 10 листопада набули чинності очікувані зміни до Порядку, якими ситуацію було виправлено.

Відтепер Порядок передбачає, що пацієнтка, за бажанням, може перенести формування медичного висновку категорії «Вагітність та пологи» на строк пізніше ніж початок 30 тижня вагітності аж до дати пологів.

Для цього вона повинна написати заяву за встановленою Порядком формою, де вказати дату початку формування лікарняного, а отже, і дати декретної відпустки. Будь-яких інших погоджень чи умов перенесення початку декретної відпустки Порядок не передбачає.

Читайте ще: Чи має право роботодавець відмовити працівнику у відпустці під час війни? Відповідають юристки