Негативні новини з фронту, постійний страх повторного наступу на тилові міста, болісні втрати заганяють нас у глухий кут стресу. Зрозуміло, що після всього цього налаштувати себе на продуктивну працю дуже непросто. Але втратити роботу чи заробіток – не найкращий варіант у воєнний час. Тож розповідаємо, як перетравити насичений потік негативних новин та не втратити голову і мати змогу працювати ефективно попри все.

Зменшити фактори стресу

У мирний час психологи радять боротися із негативним впливом стресу на наше життя шляхом визначення факторів стресу (що саме не дає вам почуватися добре) та мінімізувати їх. В умовах війни фактор стресу у всіх спільний і обмежити його вплив важко.

Проте намагайтеся дозувати інформацію. Наприклад, не читати новини, коли ви на роботі або ж обмежувати час на це – виділяти хвилин 20 на день для скролінгу стрічки новин перевірених ЗМІ. Обмежитися краще і з обговоренням новин з колегами за перервою. Це не дасть вам отримати користі від перерви від роботи і лише збільшить втому та знизить продуктивність.

Створіть острівок безпеки

Ви ніяк не можете змінити ситуацію і знищити це джерело стресу. Проте ви можете створити для себе відчуття стабільності там, де на це є змога. Плануйте свій день-два покроково (на більш тривале планування зараз важко розраховувати). Так ви зможете уникнути невизначеності у тих сферах, на які можете вплинути. Відчуття впевненості, що все йде за планом, стабільності хоч десь дає змогу нівелювати стрес.

Дотримуйтеся режиму дня

В умовах стресу людям притаманно впадати в крайнощі – переїдати або голодувати, постійно лежати в ліжку або не могти зімкнути очі всю ніч. Потрібно пам’ятати, що нормальне функціонування психіки неможливе без здоров’я всього організму, для якого дуже важливо дотримуватися режиму сну, відпочинку та харчування.

Адже якщо ви прокинетеся із відчуттям втоми, то аналізувати інформацію, налаштуватися на стабільність у житті та працювати хоч якось буде дуже непросто. Щоб зменшити стрес для свого організму, не навантажуйте його негативною роботою з вашими переїданнями, зловживанням алкоголем чи переглядом військових експертів всю ніч.

Знайдіть собі додаткове заняття

Живіть не роботою та новинами єдиними. Згадайте про свої хобі та інтереси. Саме вони можуть вас підтримати у важких умовах, дати заряд позитивних емоцій та енергії, а також стати тим острівком стабільності, який ви так шукаєте.

Спілкуйтеся з друзями та рідними

По-перше, коли ви знаєте, що ваші близькі у безпеці та з ними все нормально, ви стресуєте менше. По-друге, соціальні зв’язки підтримують психічне здоров’я, тому зараз важливо зберігати та укріплювати стосунки із людьми (звісно, це не стосується знайомих з росії, на них вже давно поставлено хрест).

Лише намагайтеся під час спілкування з друзями менше говорити про події на фронті та зосередьтеся на ваших спільних інтересах, фільмах чи особистому житті.

Допомагайте

Щоб відчути свою причетність до перемог, розуміти, що ви не сидите, склавши руки та хоч якось намагаєтеся вплинути на ситуацію, не забувайте долучатися до допомоги ЗСУ. У план свого дня вписуйте плетіння сіток для військових чи збір гуманітарної допомоги для жителів звільнених від окупації населених пунктів. З кожної чашки кави – ще одну «чашку» відправте коштами на ЗСУ.

Допомога іншим як ніщо краще бореться із впливом стресу на наше життя, особливо в умовах війни.

Шукайте позитив

Насамкінець, намагайтеся повернути у своє життя все хороше, що можливо на цю мить. Згадайте, що приносило вам щастя у довоєнний час, як ви долали стресові ситуації раніше і спробуйте адаптувати це до нових реалій. Якщо поки нічого не можете вигадати, радимо підзарядитися «бавовною» у ворогів – хоч короткотривалий, але заряд позитиву гарантовано.