Деякі формати співбесід є дуже вдалими, деякі – неефективними, а деякі – деструктивними. У цій статті ми розглянемо чотири формати співбесід, які викликають найбільше занепокоєння серед кандидатів з огляду на їхнє широке використання.

Групові співбесіди

Що відбувається, коли з кандидатом зустрічаються одразу кілька інтервʼюерів (представників компанії)?

Так дуже важко налагодити звʼязок тет-а-тет, щоб вільно обмінюватися інформацією.

За таких обставин красномовні кандидати досягають успіху, тоді як інші опиняються у невигідному становищі. Ба більше, коли залучено так багато людей, компанія витрачає кошти у вигляді зарплати та часу учасників дискусії.

Панельні співбесіди – це природний результат того, що компанія ухвалює рішення про найм на інтуїтивних відчуттях, а не на фактах. Якщо у представників компанії склалося абсолютно різне враження про кандидата, то є ймовірність, що вони зустрінуться знову для обговорення. Але якщо інтерв’юери збирають факти під час індивідуальної співбесіди з кандидатом і роблять нотатки (що дуже важливо) – у цьому немає потреби.

Стресові співбесіди

Деякі HR-менеджери вважають, що це гарна ідея – навмисно тиснути на кандидатів під час співбесіди або «виводити їх з рівноваги». Вони вважають, що такий підхід точно імітує реальний робочий тиск, дозволяючи HR-менеджерам побачити «справжнього» кандидата.

На жаль, стрес-інтервʼю ненадійні. Більшість дорослих людей можуть контролювати свою поведінку під час короткої, штучної взаємодії – навіть якщо вони можуть опинитися під реальним тиском.

Але ще важливіше те, що стрес-інтервʼю вкрай негативно впливають на кандидатів, змушуючи їх асоціювати майбутню роботу з негативними емоційними станами.

Головоломки

Багато технологічних компаній люблять давати кандидатам нестандартні головоломки. Це нормально – ставити кандидатам на співбесіді бізнес або технічну проблему, яку потрібно вирішити, особливо якщо майбутня робота є інтелектуально складною. Але якщо ви використовуєте цю тактику, переконайтеся, що вона доречна для тих завдань, з якими кандидати насправді стикатимуться на роботі. 

Завдання додому

Зрозуміло, що є велика спокуса дати кандидатам зразок проєкту або робочого завдання, яке вони зможуть виконати у вільний час.

Із завданнями додому не все так просто. Вони притягують пасивних кандидатів з високими показниками, які мають обмежений час і багато карʼєрних альтернатив.

Завдання додому також знеособлені, що позбавляє обидві сторони можливості дізнатися більше одне про одного.

А ще вони, як відомо, схильні до маніпуляцій та їх навіть можна знайти в інтернеті.

А який формат співбесіди ви вважаєте кращими за ті, які ми описали вище? Намагайтеся побудувати особистий звʼязок з кандидатами. Дізнайтеся про важливі моменти (позитивні та негативні) в їхній карʼєрі. Ставте прості та відкриті запитання, щоб дізнатися більше про кандидатів, так збільшите шанси отримати чесні відповіді та невимушену розмову.

Читайте ще: Співбесіда на роль Project Manager. На які питання очікувати та як підготуватися?