Ольга Іванюта,
рекрутерка Ardis Group

Війна в країні та неспинна боротьба вже шостий місяць показує нам, якими сильними та незламними, вмотивованими й безстрашними є українці. За цей час багато підприємств закрилися й так і не відновили свою діяльність, а безліч людей виїхали за межі рідного міста й стали гостро потребувати працевлаштування на нову роботу. 

Процес рекрутингу за цей час також змінюється й набуває нових форм і форматів. Основним завданням для більшості компаній з початку війни стали — безпека та наявність зв’язку зі співробітниками. 

Безпека й турбота про внутрішнього клієнта

Те, що з першого дня допомагає нашій команді: щоденні Zoom-коли — основна комунікація й тригер того, що ми всі разом, наша компанія працює, а HR-департамент виступає гарантом зустрічей. 

Прості речі: посмішка, турбота про безпеку, привітання одне одного з днем народження та розмови про побут продовжують повертати наш психологічний стан до норми. 

«Нести відповідальність за власний психологічний стан перед командою та власним прикладом показувати стійкість» — кредо нашого HR-департаменту.

У процесі рекрутингу з самого початку війни був внутрішній дискомфорт від необхідності подбати про безпеку кандидатів та скасувати співбесіди, оскільки здавалося, що війна завтра закінчиться, але ми не зупиняли комунікацію з кандидатами, які напряму зверталися до компанії та інформували, що ми тимчасово призупинили відкриті вакансії. 

Вплив війни на кандидатів

Всі кандидати проживають цю кризу по-різному, це досі відчувається як на рівні відгуків, так і в процесі проведення співбесід. На психологічний стан кандидата вплинула втрата роботи й те, що багато компаній не турбуються про своїх співробітників. Кандидати зіштовхнулися з відсутністю оплати й пояснень зі сторони топ-менеджменту про подальші плани, неможливістю виплачувати заробітну плату й вимушене скорочення. 

Дуже відчувається зміна пріоритетів при виборі компанії.

Зараз кандидати шукають стабільну компанію, яка буде продовжувати працювати та здатна виплачувати заробітну плату вчасно й у повному обсязі.

Важливими пунктами стали: турбота про безпеку співробітників й місце розташування, можливість гнучкого та віддаленого графіка.

У деяких кандидатів відчувається тривожність та бажання знайти роботу просто, аби не залишитися без доходу. Це проявляється у неспроможності підтвердити свої компетенції під час співбесіди й відсутність концентрації, безініціативність та прояви негативу у подальшій роботі.

Зміни у рекрутингу та складнощі, які виникли

Головна складність — це відчути за тривожністю та страхом готовність кандидата працювати.

З боку рекрутерки, зараз, як і раніше, ціную структуроване та «охайне» (у відповідному порядку вказані місця роботи, розписані обов’язки, доречне фото) резюме. Важливими стали супровідні листи для розуміння мотивації, особливо при зміні напрямку діяльності. 

Щодо кандидатів, складність полягає у тому, що віддалено важко донести таку турботу, яка є зазвичай в компанії: запропонувати каву, поринути у робочу метушню й відчути ритм офісного життя.

Інша складність — завантаженість керівників та їх участь у Zoom-колах. Стало важче погодити комфортні години для кандидата та керівника для проведення співбесіди.

Спрощення процесів та перехід в online

Зараз не потрібно доводити кандидатів до офісу, стало легше домовлятися про зустріч, ніхто не витрачає час на дорогу, зберігається пунктуальність й зникають нервування та очікування при зустрічі. 

В Zoom все відбувається максимально органічно, диджиталізовано та комфортно для всіх учасників процесу, але екран часто стає онлайн-бар’єром. 

Тут вже виникають складнощі з модерацією, втрачається візуальний контакт і тому доводиться ставити більше питань, щоб пізнати кандидатів. Стало важче доносити візію до обраного кандидата, оскільки в стресі людина більш критично й гостро реагує та намагається зробити все, аби знайти роботу.

Вплив командних цінностей на рекрутинг

Однією із наших головних цінностей залишається командність.

Це відгукується як у рамках постійної роботи, так і у рамках пошуку кандидатів.

Більшість з кандидатів розуміють важливість команди, з якою вони будуть працювати. Нам це дуже допомагає, бо майже всі наші майбутні співробітники відчувають важливість працювати спільними зусиллями на єдиний крутий результат.

Навіть після закінчення співбесіди намагаємось поспілкуватися з керівниками не тільки про кандидата, а й про роботу, про особисте, підтримати й відчути необхідність допомоги, трохи відволіктися на теми, не пов’язані з роботою. 

Наше життя у воєнний час швидко змінюється, а отже виживають сміливі компанії, які зараз шукають сильних духом кандидатів, продовжують працювати й підтримувати Україну у важкі часи.

Читайте ще: Як «увійти в IT»: покрокова інструкція від рекрутера