За сьогоднішніх обставин (навіть перебуваючи в безпеці) важко звично себе поводити, мріяти та думати про майбутнє, адже пронизує невимовний біль за свою країну, за вбивство невинних людей та дітей, в яких росіяни вгледіли «військові обʼєкти». 

І цей біль у багатьох провокує різкі перепади емоцій (навіть через елементарні ситуації), через які виникає психологічна втомаЩоб допомогти вам зрозуміти, що це таке, та впоратися із цим явищем, ми поспілкувалися із Мирославою Третяк (дипломованою психологинею) та зібрали ефективні поради.

 

Що таке психологічна втома?

На відміну від фізіологічної, яка може бути викликана обʼєктивними причинами (розумове перепрацювання, недосипання, важка фізична робота тощо), психологічна втома — не завжди помітна та виникає не від роботи. Люди з вашого оточення можуть не розуміти, що діється та запитувати, що сталося, адже ви, наприклад, не перепрацювались або взагалі нічого не робили.

На психологічну втому важливо звертати увагу, адже, якщо її не побороти на початковому етапі, потім вона може перейти в психологічне виснаження, емоційне вигорання чи емоційні розлади.

Основні ознаки цього явища:

  • погіршення сну;
  • зміна типової поведінки людини (наприклад, раніше відчували задоволення від спілкування з певними людьми, а зараз хочете бути на самоті, замкнутися);
  • тривожність;
  • страхи (особливо перед майбутнім);
  • негативні думки;
  • проблеми з харчуванням (хочеться нічого не їсти або багато їсти).

«Психологічна втома зʼявляється тоді, коли закінчуються ресурси та сили на долання труднощів і тяжка ситуація не вирішується» — каже Мирослава.

Сьогодні вона може виникати від того, що ми просто втомилися від війни, втомилися від негативних новин, сирен, які лунають щодня, від труднощів і болю, яких завдала війна, від того, що рідні в небезпеці чи на війні.

Як впоратися з цим явищем?

Прийняти. Не потрібно картати себе за те, чому ви так себе почуваєте. Нереалістичними є очікування, в яких 24/7 маєте бути сильними, продуктивними, оптимістичними та завжди позитивними. Нормально, що ви втомилися і знемога — це лише захисний механізм організму, який вказує на те, що потрібно прислухатися до свого тіла та відпочити (психологічно). 

Для цього потрібно:  

  • взяти інформаційну паузу (зокрема, від новин);
  • побути наодинці (якщо цього хочеться);
  • за бажанням поговорити з кимось, виговоритися про те, що турбує;
  • зайнятися улюбленою справою;
  • погуляти на вулиці (якщо є можливість і бажання);
  • послухати музику, почитати книгу.

«У кінці важкого фізично навантаженого дня ми лягаємо спати для того, щоб організм відпочив. Так само психологічний відпочинок допоможе тілу відновитися» — говорить психологиня — «І він не повинен викликати почуття провини, адже ми – не роботи, а живі люди, які інколи втомлюються, і відпочинок — це потреба, яка допоможе набратись сил і далі бути продуктивними».

Виконувати практичні техніки

  • Виписувати емоції на листок. Психологічна втома — це, певною мірою, накопичення негативних емоцій. Щоб їх позбутись, психологиня радить спробувати записати думки на папір, а потім його спалити.
  • Уявити себе у місці сили. Для когось таким місцем може бути море, гори, ліс, річка, для когось — будиночок в селі. Дайте волю фантазії, заплющіть очі та подумайте, де б вам зараз хотілося бути найбільше. Уявіть, які відчуття викликає це місце, розслабтесь і отримуйте задоволення (приділяйте техніці 5-10 хвилин).

Емоції, які ми проживаємо сьогодні — нормальні. Але не дозвольте їм керувати вами та завжди дослухайтесь до потреб свого тіла.