Хто такий фахівець зі сталого розвитку та який шлях потрібно пройти, щоб ним стати, чим займається команда в Україні, та яким бізнесам допомагає найчастіше. Що змінилось з початком війни та які виклики довелось подолати?

Андрій Кітура, старший менеджер послуг у галузі сталого розвитку, EY в Україні

Фахівець зі сталого розвитку — хто це такий? Розкажіть про те, чим займається команда?

Якщо намагатись описати діяльність нашої команди однією фразою, то вона звучала б так — «Ми допомагаємо урядам та бізнесу вести свою діяльність свідомо та відповідально». Під цим розуміється відповідність глобальним тенденціям, нормативним документам та стандартам, які так чи інакше сприяють досягненню цілей сталого розвитку (SDG).

Кожен член нашої команди, як аналітик, уважно слухає клієнта, ставить правильні питання та виявляє потреби та проблеми його бізнесу. Потім аналізує, як вплинуть питання, пов’язані зі зміною клімату, сталим розвитком, ESG-стратегією тощо, як на ризики для бізнесу, так і на можливості для його розвитку. Він опрацьовує і пропонує заходи, направлені на адаптацію бізнесу до змін у політиках і законодавстві у сферах сталого розвитку і боротьби зі змінами клімату, проводить дослідження та аналіз політик і процедур бізнесу по цих питаннях.

Яким бізнесам ви найчастіше допомагаєте та які послуги надаєте?

Насправді серед наших приватних клієнтів не простежується певна галузь діяльності, яка переважає над іншими. Зараз ми надаємо послуги компаніям зі сфер металургії, видобування нафти та газу, сільського господарства, а за весь час ми працювали з представниками, мабуть, будь-якої галузі економіки. Спільною рисою наших клієнтів є те, що це зазвичай компанії з великим масштабом бізнесу, кількістю персоналу та фінансовими потоками, які є лідерами на ринку України та часто продають свою продукцію або надають послуги за її межами. Перш за все, це обумовлено тим, що такі компанії та їх діяльність потрапляє під національні та/або міжнародні регулювання, пов’язані зі сталим розвитком. Також наші клієнти прагнуть збудувати стійкий бізнес, який принесе цінність не тільки акціонерам, а й суспільству і країні.

Варто також зазначити, що ми співпрацюємо також з некомерційними організаціями. Чимало проєктів було реалізовано для уряду України, наприклад, для Міністерства енергетики та інших країн, а також для міжнародних неурядових організацій, наприклад, Програми розвитку ООН або Світового банку.

Ми пропонуємо нашим клієнтам повний спектр консалтингових послуг у сфері Climate Change and Sustainability (CCaSS) — послуги нефінансового аудиту та звітності, розробки заходів і стратегій сталого розвитку, ESG, декарбонізації тощо.

Перш ніж ви потрапили в команду CCaSS, який шлях пройшли й чого навчились?

Члени нашої команди мають різну освіту та різний бекграунд. За освітою — екологи, економісти, менеджери, юристи, енергетики. У команді є як досвідчені фахівці, які перед тим, як приєднатись до EY, мали досвід роботи у сферах освіти та науки, консалтингу, інжинірингу, державного управління, юридичної практики, політики; так і талановиті випускники кращих ВНЗ, які розпочали свою кар’єру в EY. У такій різноманітності компетенцій наш потужний потенціал — можливість кваліфіковано, змістовно та якісно надавати клієнтам з різних галузей економіки повний спектр послуг EY. Ми можемо одночасно розробляти політику і правила організації благодійного фонду, розробляти заходи зі зменшення енергоспоживання від зерносушилок та вапнякових печей, будувати макроекономічну модель економіки країни, або розробляти систему корпоративного управління та КPI у сфері декарбонізації для топ-менеджерів.

Робота в CCaSS — це постійне навчання і розвиток.

Необхідність швидких і масштабних змін для забезпечення сталого розвитку спонукає до швидкої та масштабної трансформації законодавства, стандартів, норм і правил ведення бізнесу, функціонування міжнародних ринків, відповідальності виробників і споживачів тощо. Тож ми відстежуємо всі ці зміни, здобуваємо необхідні нові знання, щоб забезпечити надання послуг нашим клієнтам.

Боротьба зі зміною клімату — справа кожного?

Найбільшим джерелом викидів парникових газів і, як наслідок, головним рушієм зміни клімату є великі енергомісткі підприємства. Тому уряди країн постійно працюють над законодавчими та регуляторними ініціативами, які сприяють переходу операційної діяльності компаній до більш екологічної її форми.

За оцінкою ООН, 15 листопада 2022 року кількість населення нашої планети перевищила відмітку 8 млрд. Кожна людина з цих мільярдів є споживачем різних видів енергії, ресурсів і продуктів із них, для видобутку, переробки та виробництва яких також була використана енергія.

Тож кожен з нас, так або інакше, причетний і відповідальний за зміну клімату. Ступінь глобальних кліматичних змін не буде залежати від кордонів держав та величини їх економік, він буде визначатись рішучістю, своєчасністю, достатністю та консолідованістю зусиль людства по зниженню свого антропогенного впливу.

Безумовно, боротьба зі зміною клімату — це справа кожного. Хтось вже достатньо обізнаний з цього, у когось це знайомство ще попереду. Можливо, когось надихне кінофільм Before the flood, у якому автори шукають відповіді на питання, що саме потрібно робити людині, щоб зберегти нашу планету, і чи людство ще не запізнилось з цим.

Що для вас найприємніше в роботі?

Для нас, як для бізнесу — це усвідомлення того, що результати нашої роботи лягають в основу позитивних змін наших клієнтів, допомагають стати їм сучаснішими, стійкішими та відповідальними, створюють для них додаткову цінність.

Для нас особисто — це шанс зробити наш персональний внесок у цю трансформацію, а також можливість вчитись і рости.

Окрім того, що люди з різними бекграундами часто отримують задачі, які прямо не відповідають їхньому досвіду, так ще й сама сфера є дуже динамічною. Буквально кожного кварталу виходять оновлення/доповнення документів та нормативів, з якими ми працюємо, а також з’являються нові методики та регулювання.

Які виклики подолала ваша команда минулого року? З початком війни роботи стало більше/менше, як змінились задачі, чи з’явились нові проєкти?

Безумовно, війна негативно вплинула і на нас, і на наших клієнтів. Минулий рік і початок цього року видались дуже важкими насамперед морально — всі ми переживаємо за безпеку та здоров’я наших рідних, близьких, колег і друзів, наших співгромадян, наших Захисників. Ми працюємо на економічному фронті, бо без бізнесу, що функціонує, економіка не вистоїть і, звичайно, донатимо на ЗСУ.

Доволі неочікувано, але вже після початку війни почали з’являтись нові проєкти та навіть клієнти. Послуги, які надає наша команда, не є першочерговими та вкрай необхідними для українських бізнесів, тому очікувалось суттєве падіння кількості проєктів. Проте на практиці, навіть попри війну, роботи точно не стало менше. Окрім клієнтів, з якими ми працюємо з року в рік, або тими клієнтами, для яких ми вже надавали послуги, почали з’являтись нові, які зацікавлені в плідній співпраці з EY.

Ми вдячні нашим клієнтам, які попри війну не призупинили наявні контракти, не відклали підписання нових, і довірили нам в такий важкий час опрацьовувати рішення для їх бізнесу, а, отже, як і ми, дивляться вперед із надією на нашу перемогу.

Звичайно, робота ускладнюється перебоями з електропостачанням, зв’язком та доступом до інтернету, більшість зустрічей перейшли в онлайн — але, на жаль, це сьогоденні реалії чи не кожної компанії в нашій країні. Для забезпечення безперервності бізнесу, збереженню робочих місць, виконанню всіх зобов’язань перед нашими клієнтами, EY створила для нас всі умови, критично необхідні для ефективної роботи в поточній ситуації. Отже, ми адаптувались, а наша команда навіть розширилась — до нас приєднались декілька молодих талановитих співробітників. Слідкувати за актуальними вакансіями відділу можна тут.

Читайте ще: Хто такі спеціалісти з трансфертного ціноутворення і як це – працювати в такій команді?