З початком повномасштабного вторгнення наші земляки, які перебувають в Україні та за кордоном, живуть у стресі. Попри все дбати про своє психічне здоров’я українцям потрібно, адже в нас ще багато роботи – потрібно відновлювати найкращу країну на Землі. Давайте детальніше розглянемо взаємозв’язок між стресом і сном, а також як, покращивши сон, ми можемо покращити наше психічне здоров’я.

Як стрес впливає на сон

Сон дуже сильно впливає на психічне здоров’я людини, а стрес і тривога заважають нам спати. Це може призвести до розвитку безсоння. 

Хронічний стрес негативно впливає на сон. Намагатися добре виспатися під час стресу – це все одно, що намагатися забити гол з середини поля у ворота із зав’язаними очима. Це можливо, але насправді важко зробити.

Біологічне пояснення

Під час стресу наше тіло виділяє кортизол, основний гормон стресу. Це збігається з надходженням цукру або глюкози у кров, що підвищує артеріальний тиск. Незабаром наші м’язи напружуються, серце б’ється, а мозок працює понаднормово. Ця реакція найбільш відома як реакція «бийся або біжи» – вроджений механізм виживання, який наше тіло активує, коли ми потрапляємо в біду.

Через цю реакцію важко заснути. Наше тіло налаштоване на те, щоб не дати нам спати, коли ми переживаємо стрес. З цією проблемою регулярно стикаються мільйони людей.

Коли стрес триває кілька тижнів, саме тоді він стає хронічним (а війна в Україні триває майже 10 місяців). У цей момент організм починає звикати до вищого рівня кортизолу. Це не тільки продовжує заважати якісному сну, але може призвести до більш серйозних проблем зі здоров’ям, зокрема, хвороби серця, гіпертонії, діабету та депресії.

Як самотність посилює стрес?

Наразі багато українських родин роз’єднані (хтось захищає країну, хтось виїхав за кордон, рятуючи себе), відтак ми менше спілкуємося із родиною та друзями, що також може призвести до проблем зі сном.

Як це працює?

Виявляється, самотність є ключовим джерелом як гострого, так і хронічного стресу. Вона тісно пов’язана з поганим сном, а також денною втомою, яка може порушити звичний графік сну.

Щоб уберегтися від цього, особливо якщо ви живете самі, знайдіть час поговорити зі своїми друзями та родичами. Телефонні/відеодзвінки – це чудовий спосіб поспілкуватися з тими, кого давно не бачили. Попри все докладіть додаткових зусиль, щоб залишатися на зв’язку з тими, кого любите та цінуєте.

Поганий сон ще більше стресу

Сон відіграє вирішальну роль у регулюванні нашого настрою та допомагає ефективно працювати. Поганий сон може призвести до підвищеного стресу та занепокоєння. Коли ми не отримуємо його в достатній кількості, тілу важче правильно справлятися зі стресом.

Якщо останнім часом ви відчуваєте більше стресу, ніж зазвичай, подумайте:

  • Чи змінився ваш розпорядок дня?
  • О котрій ви засинаєте?
  • Чи прокидаєтеся серед ночі?

Пам’ятайте, що хороший нічний сон – це основа психічного здоров’я: він допомагає функціонувати імунній системі краще, допомагає мозку та пам’яті краще функціонувати, а також допомагає зменшити стрес.

Зараз непростий час, але пріоритетом має бути пошук способу розслабитися та звільнитися від денного стресу. Регулярні фізичні вправи та дотримання здорового харчування є двома чудовими способами зняти напругу і налаштуватися на якісний сон. Два інших простих кроки, які варто розглянути: прийом мелатоніну перед сном і зменшення впливу штучного світла вночі.

Читайте ще: Як підвищити свою стресостійкість? Рекомендації психологині