Світлана Кравець, професійний педагог з вищою освітою, спеціаліст вищої категорії, зі званням «Старший вчитель», завуч онлайн-школи Mathema

Дистанційне навчання під час війни змінило освіту в Україні. Тепер вчителі частіше шукають можливість працювати онлайн. Разом з онлайн-школою математики Mathema ми зібрали підбірку порад, як стати репетитором онлайн.

Які особливості дистанційного навчання під час війни: як ці умови впливають на роботу репетитора?

З початком пандемії коронавірусу навчання в українських школах вперше так масштабно перейшло в онлайн. За даними досліджень 2020 року, лише 1% вчителів не стикалися з проблемами у цей період. Близько 73% опитаних педагогів зізналися, що діти не завжди виходили на звʼязок чи ігнорували домашні завдання. Три роки тому проблем справді було багато.

Однак тривалий карантин, а потім повномасштабна війна, змусили вчителів, батьків та учнів адаптуватися до нових реалій. 15 березня 2022 року в Україні ухвалили Закон, який гарантує педагогам збереження робочих місць і середнього заробітку. А також можливість працювати з будь-якого місця, де вони тимчасово мешкають, у тому числі з-за кордону.

Сфера онлайн-освіти в Україні розвивається надалі, попри складні часи для освіти. В МОН заявляють, що станом на вересень 2022 року в Україні функціонували 12 906 шкіл. З них 3 539 розпочали свою роботу в очному режимі, 3 867 – у змішаному і 5 497 – у дистанційному. Тобто велика кількість учнів продовжує займатися онлайн, або міксувати живі та дистанційні заняття.

Реальної статистики щодо кількості репетиторів в Україні немає. Однак за даними платформ, які займаються пошуком репетиторів, кількість педагогів постійно росте. У школі Mathema в період з вересня 2022 року до березня 2023 кількість репетиторів збільшилась удвічі. Це загальна тенденція на ринку сьогодні, яка також говорить про збільшення довіри до онлайн-навчання.

У 2022 році війна зачепила не тільки регіони, де тривають бойові дії. Через обстріли по енергетичній інфраструктурі, велика частина населення відчула проблеми з електропостачанням. У цій ситуації заняття в онлайні виявилися більш гнучким інструментом, адже дозволяли репетиторам та учням адаптувати уроки до графіків відключень світла. Ось кілька порад про те, як стати репетитором у війну.

Оцініть сьогоднішній ринок праці: які основні вимоги у вакансіях?

На платформі robota.ua сьогодні відкриті понад 900 вакансій репетитора. Близько половини з них – за спеціальністю «англійська мова». Цей предмет завжди був одним із найпопулярніших у сфері позашкільного навчання.

Щоб розпочати пошук роботи репетитором, уважно проаналізуйте вакансії та резюме конкурентів на таких сайтах, як robota.ua. Спробуйте для кожної із вакансій поставити кілька однакових запитань. Вони дозволять зрозуміти, кого саме зараз шукають на ринку.

  1. Що частіше цікавить роботодавця: повна чи часткова зайнятість?
  2. Чи є можливість працювати віддалено?
  3. Як вираховується гонорар, чи передбачені бонуси?
  4. Чи можете ви впливати на розклад занять?

Найчастіше зараз шукають педагогів, які працюватимуть онлайн та отримуватимуть ставку за один урок. Такі вакансії дозволяють об’єднувати основну роботу із додатковим заробітком на репетиторстві. Також зверніть увагу на вимоги, які описані у вакансіях:

  1. Вік дітей, з якими доведеться працювати.
  2. Групові чи індивідуальні заняття?
  3. Який досвід потрібен для роботи?
  4. Чи вимагають від кандидата знання конкретних комп’ютерних програм для роботи?

На співбесіді розкажіть про свій досвід і результати. Говоріть про здобутки та чесно поясніть чому вирішили займатись репетиторством. Якщо досвіду у вас ще немає — це нормально. Багато компаній готові брати практикантів та навчати їх на майбутнє. Така модель давно запроваджена в онлайн-школі Mathema, де сьогодні працює більше десятка стажистів. Стати частиною команди Mathema можна за посиланням.

Сформулюйте свої слабкі та сильні сторони

Щоб розуміти, яка робота вам підходить, опишіть свої переваги та недоліки. Їх необовʼязково показувати роботодавцю, але це хороший спосіб оцінити власні навички і зробити правильну ставку.

Можливо, вам краще дається комунікувати з молодшими дітьми, або готувати абітурієнтів до ЗНО. Якщо ви добре справляєтеся з психологічною підтримкою, то можете мотивувати учнів перед іспитами чи важливими контрольними. Якщо ні — зізнайтесь собі у цьому і зосередьтеся на інших процесах. Усі репетитори різні та мають різну методику, не вміти всього — нормально.

Ознайомтесь із зарплатним діапазоном та визначте свою вартість як спеціаліста

На порталі robota.ua можна приблизно оцінити зарплатний діапазон для репетиторів з вашим досвідом і спеціальністю. Зазвичай про винагороду там пишуть від мінімального до максимального значення: 15 000 грн-30 000 грн. У таких випадках детально про зарплату ви зможете дізнатися на співбесіді. Або ж максимальна сума означає урахування усіх можливих бонусів, які репетиторам дають за успішну роботу.

Сьогодні в Україні немає перевірених даних про середню зарплату репетитора. Цей ринок досить важко досліджувати через його специфіку. Багато педагогів домовляються напряму з батьками, можуть отримувати бонуси і різні гонорари в залежності від спеціалізації.

Розпочніть пошук сайтів для репетиторів, які відповідають вашим вимогам

Окрім агрегаторів вакансій, в мережі є багато інших сайтів, де можна знайти клієнтів. Ви можете влаштуватися в компанію, яка є посередником між батьками та викладачами. Це такі онлайн-школи, як Mathema. Їхні переваги у стабільності роботи, постійному пошуку нових учнів і забезпечені підтримки з боку менеджерів. Велику частину операційної роботи бере на себе школа, тому ви можете зосередитись на викладанні.

Для прикладу, команда Mathema обирає вчителя спеціально під запит учня після першого уроку-діагностики. Це означає, що викладачі вже під час знайомства з дітьми чітко розуміють, які цілі перед ними стоять і якого результату від них вимагають. Менеджери також працюють з батьками та обробляють скарги. Це не знімає з викладачів відповідальність за їхню роботу, але значно зменшує стрес.

Компанія працює вже понад два роки. За цей час Mathema пережила складний для України 2022 рік, змогла забезпечити роботу для вчителів у час війни і не припинила заняття для учнів. Цей досвід допомагає сьогодні залучати нових репетиторів і відповідати на нові виклики.

Найкраща порада для того, щоб стати репетитором звучить дуже банально: просто почніть. Шукайте інформацію в інтернеті, переглядайте вакансії, залишайте власні резюме. Запит на якісні кадри серед онлайн-репетиторів сьогодні досить великий, тому труднощів буде небагато.

Читайте ще: 11 лекцій TED, що надихнуть вас на нові кар’єрні звершення