Робота, сімейні проблеми, війна, сирени, які лунають щодня, смерть ні в чому невинних людей, дітей… Все це дуже виснажує організм і як наслідок — звичайні речі перетворюються на тягар.

Щоб повернутись до звичайного життя, нам потрібно віднайти те, що даватиме й відновлюватиме сили (ресурси). Поспілкувавшись з дипломованою психологинею та психотерапевткою — Мирославою Третяк, розповідаємо, як це зробити.

«Ресурс є всюди. Це те, що крутиться навколо нас, це — енергія. Усі планети крутяться навколо Сонця, що є потужним джерелом енергії для Всесвіту. Ніщо не може прожити без ресурсу Сонця. Так само, щоб працювала техніка, потрібні ресурси. Щоб працював телефон, його треба заряджати.

У людини закладена потужна сила, яка дає можливість фізично та емоційно здійснювати роботу. І саме емоційний компонент у психології позначає поняття ресурсу. Люди часто кажуть «я не в ресурсі», що значить «я не маю сил щось робити». 

У людей немає необмежених ресурсів, всі вичерпуються, якщо не поновлювати. І в кожного своя межа вичерпання. Але, щоб бути в тонусі, та, зрештою, жити — ресурси треба поновлювати щоразу», — говорить Мирослава.

Ознаки того, що ваша ресурсність вже майже на нулі:

  • проблеми зі сном;
  • дратівливість;
  • порушена концентрація уваги;
  • проблеми з памʼяттю (якщо такого раніше не було);
  • знесиленість (навіть тоді, коли ви прокидаєтесь);
  • апатія (зникає мотивація щось робити);
  • втрата апетиту.

Все починається зі звичайного виснаження. Якщо людина нічого з цим не робить, то знемога може перейти у значно гірші стани (депресія, хронічна втома тощо). Тому дуже важливо вчасно побачити й зрозуміти, що у вас не просто втома, а брак ресурсів.

Як працювати з ресурсністю?

Крок 1. Визначте, куди витрачаєте ресурс

У кожного є причина, з якої ресурс витрачається нерівномірно. Отож подумайте, на що у вас найбільше йде енергії та сил. Можливо, це негативні та тривожні думки, міркування про майбутнє чи нерівномірне балансування, розподілення дня. Таке визначення допоможе зберегти власну ресурсність.

 Крок 2. Визначте, як можете це змінити

Якщо джерелом є думки — працюйте з ними. Для цього:

  • зафіксуйте та запишіть думку на аркуші паперу;
  • запитайте в себе: «Звідки мені відомо, що це правда?», «Чи траплялось це раніше?», «Чи траплялось це з іншими людьми?», «Чи існує інший спосіб дивитись на цю ситуацію?», «Чи існує інша причина, через яку це могло статись?».  

Якщо ця думка правдива, то подумайте, який найгірший та найкращий варіант розвитку подій. І знову запитайте в себе: «Який розвиток подій є найочевиднішим?».

Якщо неорганізованість — найкращим варіантом є списки справ. Заведіть блокнот, в якому записуватимете всі свої справи (від найменших до найбільших). Також сюди відносьте відпочинок. Після кожного виконаного завдання – ставте галочку. 

Крок 3. Знайдіть джерела для поповнення ресурсів

У кожного є свої джерела. Щоб їх віднайти, пригадайте, в яких ситуаціях ви почували себе піднесено та щасливо, були задоволені життям, мали багато позитивних емоцій, захоплювались певним видом діяльності. Так ви знайдете заняття чи хобі, яке даруватиме відчуття сили. Це може бути малювання, танці, вокал, готування їжі, прогулянки в парку, будь-що! 

У такий стресовий період, період війни, джерел ресурсів має бути у кілька разів більше, ніж раніше.

«Бажано кожного дня давати собі маленькі порції джерела сили (по 10 – 15 хв, якщо є можливість — можна більше). І щоразу збільшувати їх (щотижня, щомісяця, щопівроку, щороку). Таким чином організм не виснажуватиметься і ви будете почуватися краще.

Але якщо не поповнювати ресурси періодично, доведеться витрачати дуже багато часу на відновлення», — говорить Мирослава.

Тож не доводьте себе до критичного стану та шукайте те, що надихатиме, мотивуватиме й заряджатиме енергією, адже від цього залежить ваше самопочуття та здоров’я.

  Марія Приходько, авторка медіаплатформи budni

 

Читайте ще: Рятувальний жилет. Що робити, якщо помітили у колеги симптоми вигорання?