Які можливості та перспективи відкриваються перед тими, хто обирає кар’єрний шлях у сфері бізнес-освіти? Які знання та навички потрібні, аби стати тренером, та що почитати, аби розвиватися професійно? Ми запитали про це у спеціаліста Академії бізнесу Ernst & Young в Україні.

Олена Струкова, менеджерка Академії бізнесу EY в Україні

– Як ви знайшли себе у бізнес-освіті? 

– Моє знайомство з психологією та педагогікою розпочалось ще в коледжі: дуже подобались ці предмети та викладачі, у яких мені пощастило навчатись. Мабуть, саме тому я вирішила продовжувати вивчати практичну психологію в університеті та розвиватися професійно у сфері освіти та психології.

Свій шлях у бізнес-освіті я знайшла завдяки бажанню поєднати практичний досвід із систематизованою теорією. Це дало мені можливість краще розуміти глибокі принципи бізнесу, ефективніше вирішувати робочі та управлінські завдання, підбирати «правильних» кандидатів на відповідні посади. Був момент, коли я помітила та почала відстежувати взаємозв’язок між людськими якостями та робочими завданнями, які ми виконуємо. Пізніше я дізналась, що є низка психометричних інструментів, які допомагають оцінити власні здібності та навчитись краще розуміти інших.

З одного боку, правильно підібраний функціонал на робочому місці може зробити людину щасливою, і кардинально інша картина, коли тобі щодня доводитися робити речі під примусом «ламаючи себе», та працюючи в команді людей, які тебе не розуміють та не розділяють твої цінності. З іншого боку, розуміння інших людей та розвиток емпатії є важливим на всіх посадах, де ми взаємодіємо з іншими людьми, будь-то клієнти, підрядники, партнери або колеги.

Моя цікавість до психології підкріплена великою кількістю прочитаних книг та наукових робіт на цю тему, крім того, я – сертифікований практик MBTI®, Assessment and Development Centers, OPQ32. Окрім менеджерської ролі, яку я виконую в Академії, я також відповідаю за організацію та проведення корпоративних тренінгів для наших клієнтів. Я – прихильниця культури постійного навчання протягом всього життя і тому щаслива, що допомагаю нашим клієнтам у запроваджені та/або реалізації системного та постійного розвитку.

– Як проходить навчання в Академії бізнесу EY?

– Вчити професіоналів – це, з одного боку, завжди певний виклик, адже навчатись до нас приходять часто експерти з великим практичним досвідом, а наше завдання зробити так, щоб вони отримали нові знання, інструменти та практики, які будуть для них корисними та вони одразу ж зможуть їх застосувати у своїй діяльності. З гордістю можу сказати, що ми, як провайдер, є лідером у сфері підготовки професіоналів для бізнес-середовища, про що свідчать досягнення наших студентів та розвиток їх професійної кар’єри. Академія бізнесу EY впроваджує комплексний підхід до навчання, об’єднуючи академічну експертизу з практичними навичками та досвідом, необхідними для сучасних викликів у світі бізнесу.

Однією з ключових переваг Академії є те, що наші експерти мають доступ до кращих світових практик та методологій, які є надбанням ЕY як глобальної організації.

У нас працюють фахівці з різних галузей бізнесу, вони не лише діляться своїми теоретичними знаннями, а й пропонують унікальні інсайти з власного досвіду, допомагаючи нашим студентам зрозуміти, як застосовувати здобуті знання на практиці.

У своїй практиці ми використовуємо не лише звичний для всіх академічний формат, а й інноваційні методи навчання. Наприклад, інтерактивні онлайн-курси, віртуальні вебінари, дискусії та майстер-класи з експертами з усього світу; використання VR та AR технологій. Завдяки широкому спектру можливостей наші студенти можуть планувати навчання відповідно до власного графіка, розширювати власні горизонти в розумінні міжнародного контексту бізнесу. Крім того, ми є партнерами та співпрацюємо з провідними компаніями та організаціями для забезпечення практичного навчання. Наші студенти можуть брати участь у реальних кейс-стаді, досліджувати актуальні проблеми бізнесу та розробляти рекомендації для вирішення цих викликів.

Загалом, ми пропонуємо нашим студентам не лише теоретичні знання, а й допомагаємо сформувати практичні навички та мислення, необхідні для досягнення успіху в сучасному бізнес-середовищі.

– Які напрямки бізнес-освіти (тренінги та курси) сьогодні найпопулярніші серед клієнтів? Як змінилась ситуація за останніх півтора року?

– Популярністю серед наших клієнтів користуються різноманітні тренінги та курси, що відповідають найактуальнішим вимогам сучасного бізнес-світу. Одним з найпопулярніших напрямків для навчання, за яким нас обирають клієнти – це фінансові тренінги, такі як: «Фінанси для нефінансових менеджерів», вивчення стандартів міжнародної фінансової звітності «Школа МСФЗ» та підготовка до здачі кваліфікаційних іспитів АССА та DipIFR. Ми пишаємось, що всі наші студенти, які складали іспит за програмою DipIFR минулої сесії, пройшли його успішно, декілька учасників мають дуже високі бали за результатами іспиту. Результат однієї студентки є одним з найкращих в Україні та світі.

Актуальним залишається попит на наш курс для менеджерів та управлінців «Міні МВА», який надає учасникам глибоке розуміння ключових аспектів бізнесу: стратегічне та проєктне управління, фінанси, ризик-менеджмент, а також допомагає підвищити власну та командну ефективність.

Не менш популярним є курс «Академія фінансового директора» для фінансових фахівців та керівників фінансових відділів. Цей курс допомагає оцінити фінансову стратегію, аналізувати фінансові показники, впроваджувати ефективний фінансовий контроль та взаємодіяти з внутрішніми та зовнішніми стейкхолдерами.

Зміна у ситуації ведення бізнесу протягом останніх двох років, зростання фінансової нестабільності та економічних ризиків мала вплив на попит на курси з управління ризиками та кризового управління, навички онлайн-комунікації та віртуального лідерства, оскільки дистанційна робота стала новою реальністю для багатьох компаній.

Особливий інтерес у наших клієнтів є до тренінгів для підтримки ресурсного стану, стресостійкості та профілактики вигоранню.

Зараз, як ніколи раніше, роботодавці приділяють багато уваги підтримці психологічного та емоційного стану працівників. Наші курси для підтримки ресурсного стану допомагають учасникам розібратися з емоційним стресом, освоїти методи релаксації, зосередженості та збереження енергії. Крім того, такі тренінги спрямовані на розвиток особистої стійкості, адаптації до змін та вмінню ефективно справлятися з труднощами.

– Розкажіть про свою команду. Що потрібно, щоб стати тренером Академії EY?

– Я з величезною гордістю та любов’ю розповідаю про своїх колег. Вважаю цих людей величезною цінністю та надбанням, це – люди-професіонали з великою кількістю років практичного досвіду роботи у своїй сфері, окрім того, вони на високому рівні володіють софтовими навичками.

Наші тренери – це люди, які постійно займаються саморозвитком, вивчають сотні джерел та використовують безліч доступних ресурсів для підготовки тренінгу. Окрім професійного досвіду у певних сферах тренери Академії бізнесу EY мають великий досвід саме тренерської роботи, і мені приємно розповідати, що більшість цих років вони працюють саме в ролі тренера у нас.

Окрім тренерів, у нас є команда кваліфікованих sales-спеціалістів, ці люди відповідальні за те, щоб наші клієнти у найкоротший термін отримали відповідь на запит, щоб пропозиція для клієнта була максимально релевантною та відповідала запиту і потребам. Також саме ці колеги завжди відповідають на питання замовника та учасників, організовують адміністративну підтримку на найвищому рівні, що часто проходить просто непомітно саме через відсутність непорозумінь.

Також у нашій команді працюють люди, які часто не спілкується напряму з клієнтами, але виконують дуже важливу роботу: оновлення інформації на нашому сайті, створення та публікація постів у соціальних мережах, розробка та реалізація рекламної стратегії наших івентів, технічна підтримка під час підготовки та надання послуг та багато іншого.

Кандидатам, які хочуть стати частиною нашої команди, я б порадила розвивати глибокі знання у конкретній сфері бізнесу або експертизи, де вони хотіли б надавати послуги з навчання.

Бути готовим адаптуватися до змін в бізнес-середовищі та підлаштовувати свої програми навчання під нові тенденції та вимоги. У своїх програмах слід ставити акцент на практичний досвід та реальні сценарії. Бути сприятливим до зворотного зв’язку від колег та учасників тренінгу та готовим постійно вчитись у власних студентів, щоб спільно вдосконалювати навчальний процес. Розуміти, розділяти та підтримувати цінності та стандарти ЕY, адже вони є основою нашого підходу до навчання та розвитку. Звісно ж, слід володіти на високому рівні презентаційними та навичками публічних виступів, створювати цікавий та змістовний контент презентацій. І наостанок я б додала, що потрібно приділяти особливу увагу саморозвитку, досліджувати нові підходи до навчання та вдосконалювати свої власні навички.

На мою думку, ці поради можуть допомогти підготуватися до роботи та кар’єрного зростання в ролі тренера Академії бізнесу EY.

 – Що порадите прочитати з бізнес-літератури, щоб розвиватись професійно?

– Таких книг та джерел є дуже багато, я б порекомендувала для розвитку професійної кар’єри прочитати такі книги: «Мислити швидко і повільно» Деніела Канемана, «Вплив: Психологія впливу» Роберта Чалдині, «Сила звичок» Чарльза Дюгга, «Скільки робить ваша вакуумна лампочка? Інновації, які змінять життя» Стіва Джонсона.

Читайте ще: Навіщо вивчати математику в дорослому віці і як це може вплинути на вашу кар’єру?