Коли повномасштабна війна триває вже майже два роки, важко думати про світле майбутнє та щось планувати далеко наперед. Не менш важко підбивати підсумки року, що минає. Подивитися на цілі, які ставили собі у грудні 2022 з вірою в краще і викреслювати їх левову частку через обставини, що не залежать від вас — ще те випробування. Тут легко можна впасти в депресію та зневіритися у житті. 

Проте не варто пропускати цей крок напередодні нового року, адже він дає змогу оцінити ваш потенціал, звірити годинники між бажаним та дійсним та окреслити вектор руху надалі. Тож сьогодні зібрали поради, які допоможуть підбити підсумки такого непростого 2023 року без шкоди для психічного здоровʼя.

Почніть з нематеріального

У війну важко спрогнозувати свій дохід, покупку нерухомості чи бажаної техніки. Тому не варто починати підбиття підсумків з того, що ви так і не купили собі будиночок на березі моря. Разом з тим будь-які нематеріальні досягнення більш цінні, адже назавжди залишаються з вами. Подумайте, що ви здобули у році, що минає, чого навчилися, як реагували на нестандартні події, які люди увійшли у ваше життя тощо. Сюди можна віднести підвищення рівня стресостійкості, уміння співпереживати та підтримувати, подолання психологічних барʼєрів, появу нових друзів чи колег тощо.

Пройдіться всіма сферами життя

Коли вам здається, що за рік нічого доброго не відбулося, то спробуйте проаналізувати всі сфери свого життя і ви помітите рух. Для цього випишіть у стовпчик важливе для вас, наприклад: робота, сімʼя/особисте життя, особистий розвиток, здоровʼя, відпочинок, фінанси тощо. Напроти кожного пункту поставте оцінку від 0 до 10, яка символізуватиме ступінь реалізації цієї сфери у 2023. Так само оцініть і кількість часу, який ви витрачали на кожну з них. Результати можна трактувати так: якщо кількість витрачених зусиль відповідає ступеню задоволення сферою життя, значить, ви рухаєтеся в правильному напрямку; якщо там є суттєві розбіжності, то у наступному році вам варто внести корективи.

Випишіть позитив

Розділіть аркуш паперу на 12 частин, кожна з яких буде відповідати календарному місяцю. Згадайте події, які з вами відбулися в кожному з них, та запишіть їх. Тут важливо зробити акцент на досягненнях та позитиві. Навіть коли в один із місяців вашим яскравим спогадом є негативна подія, подумайте, завдяки чому вдалося вийти з неї, який урок ви винесли та запишіть це.

Не забуваємо і про негатив

Підбиття підсумків не має вас вганяти в депресію, але і не повинно бути теплою ванною. Тож окремо запишіть події, які викликали негативні емоції, які принесли розчарування, запишіть ваші втрати та хибні вчинки. Але тут важливо не концентруватися на всьому негативі, прийняти його, прожити емоції та відпустити їх. Памʼятаєте типовий новорічний тост про «хай все погане залишиться у минулому році»? Щось схоже потрібно зробити і вам. Не тягніть весь вагон негативу в наступний рік та не будуйте свої цілі лише на його основі.

Створіть номінації

Щоб зрозуміти, що весь рік ви не сиділи на місці, вигадайте номінації та знайдіть серед подій переможця в кожній категорії. Це можуть бути: головне досягнення року, головний інсайт року, головне відкриття року, навичка року, людина року, головний виклик року, приємність року, свято року, відпочинок року, найяскравіша емоція року тощо. Ця техніка допоможе згадати яскраві моменти життя та проаналізувати, що не вдалося і потрібно зробити на цьому акцент наступного року.

Підходьте до підбиття підсумків тверезо та зважено. Памʼятайте, що в умовах війни не все залежить лише від вас. І нехай головна ціль на 2023 рік у всіх не збулась, але це не повинно зупиняти нас від руху у 2024.

   Тетяна Ковальчук, авторка медіаплатформи budni

Читайте ще: Як створити новорічну атмосферу в офісі: 19 святкових ідей