З початком повномасштабного вторгнення рф в Україну та терористичних атак країни-окупанта на мирних людей, все більше українців не хочуть говорити мовою агресора та переходять на українську. Так, згідно з опитуванням соціологічної групи Рейтинг, яке проводилося через місяць після початку вторгнення, кількість людей, які в побуті послуговувалися російською мовою зменшилась у порівнянні з 2021 роком на 8% – з 26% до 18%. А вже в серпні 2022 опитування засвідчило, що російською в Україні розмовляють лише 13% населення.

Ви досі належите до тієї невеликої кількості українців, що не перейшли на державну мову, бо чекали поважного приводу? Такий день настав! До Дня української писемності та мови пропонуємо дієві поради, які допоможуть перейти самому на українську та перетягнути на цей світлий бік колектив.

Індивідуальні лайфхаки

Встановіть українську на ґаджетах

Першим кроком, який допоможе краще ввести українську у ваше життя, буде встановлення цієї мови як основної для телефона, комп’ютера, усіх додатків та соцмереж. Ґаджети завжди у нас перед очима і без докладання надмірних зусиль ви знаходитимете українські відповідники звичним словам. Ефект вас вразить.

Читайте українською

Раніше книжки українською дехто міг сприймати важко, бо виникали асоціації з непростими творами зі шкільної програми української літератури. Якщо це про вас, то почніть із прочитання новинних сайтів, Telegram-каналів чи сатиричних дописів українською. Після перечитайте улюблену художню книгу українською.

Читання найкраще допомагає поповнити словниковий запас, тому під час переходу на українську цим етапом не можна нехтувати.

Слухайте українську

На щастя, сьогодні на будь-якій радіостанції вже не почути російськомовних пісень. Артисти з українськими піснями, яких раніше мало хто знав, зараз збирають зали, яким можна позаздрити. Тому обирайте з усього різноманіття і насолоджуйтесь. А от топ-100 Apple Music для прослуховування не радимо.

Так само і для перегляду фільмів теж віддайте перевагу українському дубляжу. По-перше, він об’єктивно кращий, по-друге, таким чином найкраще можна зрозуміти інтонацію, наголоси і контекст для певних специфічних слів.

Вивчайте українську

Зараз є безліч курсів для вивчення державної мови – як платних, так і безкоштовних. Згадайте забуті знання зі школи, адже мало просто правильно говорити – потрібно й правильно писати українською. Це лайфхак підійде і для колективу. Запросіть колегу, який так само хоче перейти на українську, але довго вагається. Разом відвідувати курси завжди цікавіше. До того ж у вас буде додаткова мотивація не покинути їх на пів шляху.

Розмовляйте українською

Ви не зможете перейти на українську, якщо не почнете нею розмовляти.

Розпочніть зі звертань до водія маршрутки чи офіціанта у кафе, далі заговоріть солов’їною з україномовними друзями, потім почніть говорити так з дітьми та близькими. Далі ви й не помітите, як почнете формулювати думки українською.

Колективні лайфхаки

Напишіть диктант

Традиційно в Україні у День української писемності та мови проходить Всеукраїнський радіодиктант національної єдності, запропонуйте колегам долучитися до нього. 9 листопада об 11:00 увімкніть «Українське Радіо» чи «Радіо Культура», також диктант можна буде почути на телеканалах та діджитал-платформах «Суспільного Мовлення».

Додайте до написання диктанту конкуренції – той, хто зробить найменше помилок, отримає подарунок. Не переймайтеся, якщо пропустили Всеукраїнський радіодиктант національної єдності, адже ви можете провести унікальний диктант для вашої команди.

Створіть клуб за інтересами

Збирайтеся з колегами для обговорення прочитаних книг чи переглянутих фільмів українською.

У дискусії народжуються унікальні мовні конструкції, які закріплюються в пам’яті. Також можна проводити позаробочі зустрічі на каву для обговорення будь-чого, але з єдиною вимогою – лише українською.

Занурюйтеся в культуру

Мова буде засвоюватися простіше, якщо ви краще пізнаєте культуру та історію її творення. Проведіть у колективі день української культури зі смаколиками, вишиванками та українськими піснями. Так само можна влаштовувати дні історичних лекцій чи перегляд відповідних фільмів. Це допоможе всій команді усвідомити національну ідентичність та важливість української мови.

Головне у вивчені та освоєні української мови – не боятися помилок та не соромитися чітко заявити про свою позицію. Переконані, у вас точно все вийде.

   Тетяна Ковальчук, авторка медіаплатформи budni

 

Читайте ще: Зміни до правопису: що потрібно знати, щоб спілкуватися українською без помилок?

Читайте ще: Як вивчити та вдосконалити українську мову: 6 корисних сервісів