Марія Приходько

Усі мріють про роботу, заради якої хотілося б прокидатися зранку, працювати, за потреби, допізна, на вихідних і щоразу йти в офіс, як на свято. Але коли знайдете таку, інколи виникають сумніви та відчуття, що ви у клітці, з якої немає виходу.

Щоб не стати заручниками роботи мрії та через надмірну відданість їй, не підірвати своє здоровʼя, зібрали ефективні поради, які допоможуть цього уникнути.

Розставте пріоритети

Яке прекрасне відчуття, коли ви знайшли своє покликання та працюєте на улюбленій роботі. Але, присвячуючи їй весь свій час, можна швидко вигоріти та відчути роздратування, втому й знесилення. Також від того, що 24/7 працюватимете, страждатимуть рідні та друзі, адже їм так сильно вас бракуватиме. Тому завжди правильно намагайтеся розставляти цінності та памʼятайте, що є важливішим — робота, гроші, репутація та проблеми зі здоровʼям чи сімʼя.

Товаришуйте з колегами

Яким би інтровертом ви не були, дружні відносини з колегами — запорука хорошого настрою та продуктивної роботи. Але це не значить, що треба всім розповідати свої секрети, жалітися на проблеми в сімʼї тощо.

Передусім комунікувати з колегами потрібно для того, щоб створити комфортне середовище, в якому можна просити про допомогу, радитися, вільно говорити на будь-які теми чи разом випити кави, пообідати.

Такі взаємини знизять ризик стресу та зарядять вас енергією.

Відмовтеся від багатозадачності

Виконувати одночасно кілька завдань можливо, але не потрібно. Адже краще зосередитись на одному та довести його до ладу, аніж взятися за десять справ і кожну виконати погано. Але також буває, що багатозадачність не впливає на результат і ви все одно добре виконуєте завдання. Однак через великий потік інформації ви втратите концентрацію, енергію та сили. І в результаті — втома, яка може перерости в постійну, моральне виснаження, напруга.  Тому не перенавантажуйте організм і робіть завдання поступово. 

Не бійтеся говорити «ні»

Дуже часто причиною того, що робота перетворилася на тягар, є виконання завдань, проєктів, які вам не під силу (або складно) зробити, постійне догоджання керівництву та боязнь з чимось не погодитись. На жаль, такою поведінкою ви швидше нашкодите собі, ніж завоюєте прихильність.

Тому перед тим, як погодитись на якусь пропозицію та сказати «так», подумайте, що вами керує  страх чи згода.

Якщо перше, то ввічливо відмовте. Бути собою та відстоювати свої позиції — це нормально. 

Робіть паузи та відпочивайте

Безупинно працювати важко, адже ми не роботи, а живі люди, яким треба час від часу відпочивати, щоб залишатися продуктивними. Відкладіть робочі справи хоча б на вихідні та займіться тим, що приносить задоволення: прогулянка з друзями, читання книг, заняття спортом, поїздка в Карпати тощо. Також було б добре, якби під час роботи ви робили невеликі паузи (5-10 хв), щоб видихнути, поспілкуватись з колегами, рідними, прогулятись тощо. Це допоможе вам зняти напругу та краще почуватись.

Примітка: щоб відпочиваючи, ви не думали про роботу, сплануйте все заздалегідь.

Розвивайтеся поза роботою

Навіть улюблена робота з часом може набриднути. Все тому, що ми втомлюємося від буденності, обовʼязків, людей тощо. Спробуйте знайти заняття поза роботою. Це може бути, наприклад, проходження онлайн-курсів для освоєння нових навичок чи вдосконалення професійних. Навчатись потрібно впродовж життя, тому не зациклюйтесь на чомусь одному та розвивайтесь.

Знайдіть сенс у тому, що робите

Ходити кожного дня на роботу мрії, але не знати для чого — приведе вас до емоційного вигорання, депресії. Тому спершу подумайте, чому це робите: для підвищення, похвали колег, кращого майбутнього тощо. Якщо вам не вистачає фідбеку від співробітників, відверто скажіть їм про це.

Знайти улюблене заняття — справжнє щастя. Однак воно може затьмаритися, якщо крім роботи ви не бачитимете нічого іншого. 

Читайте ще: Як навчитися делегувати обов’язки? Інструкція від психолога