Громадська організація «ВСІМДІМ» надає внутрішньо переміщеним родинам гідне тимчасове житло, допомогу у працевлаштуванні та психологічну підтримку. Проєкт шукає людей у перше поселення у Згурівській громаді Київської області. Команда впевнена, що працевлаштування відіграє ключову роль у якісній адаптації, тому заселяє людей після того, як члени родини отримують офіційні пропозиції від роботодавців і погоджують дати виходу на робочі місця.

Україна зіткнулася з проблемою вимушеного переселення після початку війни 2014 року. Тоді за допомогою міжнародних фондів та урядів в Україні почали з’являтися тимчасові поселення — модульні містечка, кожне з яких на декілька десятків людей.

У 2023 році офіційна кількість ВПО сягнула вже більш як 4,8 мільйона громадян.

«Укрінформ» з посиланням на уповноваженого Верховної Ради із прав людини Дмитра Лубінця передавав, що понад 100 тисяч українців проживають у місцях компактного поселення: «Необхідно визначити період їх функціонування, бо деякі з них існують з 2014 року з незмінним складом мешканців». Він додав, що необхідно надавати людям гарантії та можливість відчути перспективу: «За даними опитувань і оцінок потреб ВПО, майже 40% не планують повертатися до своїх домівок, бо, зазвичай, їх вже немає, вони просто зруйновані».

Усвідомлення цієї проблематики підштовхнуло фонд «ВСІМДІМ» створити програму адаптації, де житло — лише один з інструментів на рівні з працевлаштуванням та психологічною підтримкою.

«У досліджені, яке ми провели, 86% зі 171 опитаної людини вказали, що зі втратою житла всі члени родини також втратили роботу, а значить, і будь-яку фінансову можливість орендувати чи накопичувати на нове помешкання», — коментує співзасновниця проєкту Таня Каменєва.

Програма адаптації «ВСІМДІМ»

Аби дати вимушено переселеним родинам відчуття безпеки та опори, команда «ВСІМДІМ» розробила програму адаптації з трьох кроків, якою прагне поділитися з іншими проєктами.

  • Крок перший — поселення в гідне житло на обмежений термін, що дає безпеку.
  • Крок другий — психосоціальна підтримка та інтеграція в громаду, що стабілізує стан родин.
  • Крок третій — допомога у працевлаштуванні, що надає родині самостійність.

Для реалізації першого кроку команда спроєктувала будинки, всередині кожного з яких є власні кухня, санвузол, підведені комунікації. Дизайн інтер’єру розробила професійна команда архітекторів. 

 

«У 2021 році ми створили стартап будинків «Світанок», натхненні мріями про вільні подорожі та бажанням залишатися наодинці з природою. Але з початком повномасштабного вторгнення були змушені адаптувати проєкт під нові реалії та зробили його придатним до швидкого масового виробництва», — розповідає другий співзасновник проєкту Кирило Ярко.

У межах другого кроку — психосоціальної підтримки — «ВСІМДІМ» разом з психологами розробили план заходів, який буде реалізований протягом всього терміну програми — від 6 до 12 місяців для кожної родини. У програмі заплановані точкові та групові зустрічі з психологом і коучем, а також загальноосвітні тематичні лекції.

Працевлаштування ж — найбільш комплексний етап, який можна розбити на окремі підпункти.

Етапи реалізації програми

  • Обрати громаду

«Однією з проблем перших мобільних поселень, що запускались з 2014 року, була їх віддаленість від потенційних робочих місць. Нам також відомі випадки, коли родини ВПО, переселившись вже після 24 лютого в більш безпечні регіони, вимушені їздити на роботу щонайменше дві години в один бік, оскільки робота є лише в обласному центрі», — коментує HR Coordinator проєкту «ВСІМДІМ» Олена Доценко.

Розуміючи важливість працевлаштування, перше, на що організація звертає увагу при виборі громади — це представленість роботодавців та наявність можливостей для працевлаштування членів родини.

Першою громадою для реалізації програми стала Згурівська громада Київської області. Команда зазначає, що хоча село Усівка переважно фермерське, громада пропонує широкий спектр відкритих позицій: тут шукають інженерів, медичний персонал, вчителів, сироварів, навіть художніх керівників вокальних колективів і бджоляра. Громада економічно активна та має потужні підприємства.

  • Встановити будиночки

На території Згурівської громади вже встановлено чотири будинки. У «ВСІМДІМ» вважають, що поселення мають складатися з декількох, а не десятків будинків, розташованих близько до інфраструктури, аби люди почувалися включеними в спільноту, діти могли ходити до садочка чи школи, а дорослі — зручно добиратися до роботи та відвідувати державні й комерційні установи.

Будинки, з підведеними комунікаціями та оснащені необхідною технікою, встановлюють незадовго до заселення родин. Оплата за проживання не стягується, але родини мають оплачувати комунальні послуги. У фонді зазначають, що це важливо для відчуття відповідальності: родини одразу мають невеликий обов’язок і не втрачають власної самостійності.

  • Знайти родини

На самому початку проєкту організація шукала родини, поширюючи інформацію та анкету участі серед психологів, які працюють з переселеними людьми, а також звертаючись у фонди та міжнародні організації, дотичні до проблем ВПО.

У травні в команди виникла гіпотеза щодо пошуку родин напряму через працевлаштування: команда звернулася до robota.ua й отримала можливість безкоштовно опублікувати 50 вакансій Згурівської громади. Одна з родин, яка вже незабаром оселиться у громаді, знайшла проєкт саме через такі оголошення.

У першій родині дружину беруть працювати вчителькою історії, а чоловіку запропонували змінити фах з комірника на сировара. Родина родом з Херсонщини виїхала з регіону в перші місяці після повномасштабного вторгнення. Буде мешкати в будиночку з підлітком — сестрою чоловіка.

Друга родина — з Маріуполя. Обоє працювали в гірничо-металургійній промисловості. Попри те, що громада переважно аграрна, вони змогли отримати пропозиції роботи за фахом.

Обидві родини шукали помешкання саме в сільській місцевості. Родина з Херсона — аби також мати сільськогосподарську діяльність і додатковий прибуток. Родина з Маріуполя — щоб мешкати в більш екологічно чистому регіоні.

«ВСІМДІМ» розповідає, що в будинку може проживати родина з 3-4 людей, де хоча б один дорослий буде працевлаштований у громаді, щоб у родини виходило робити заощадження на відбудову власного дому або оренду майбутнього житла після завершення програми адаптації. Якщо в родині є діти, фонд допомагає влаштувати їх у садочок або школу.

Якщо відкритих вакансій на бажану посаду в громаді поки немає, фонд заохочує залишити заявку в анкеті. Для людей з цінним фаховим досвідом «ВСІМДІМ» намагатиметься знайти посаду в сусідніх громадах, запропонувати роботодавцям відкрити позицію під конкретну людину, працевлаштувати та надати житло родині на більш пізніх стадіях проєкту або ж знайти роботу онлайн.

  • Супроводити

«Родини, з якими ми спілкувалися, говорили, що інколи роботодавці бояться вкладатися в навчання людей через те, що вони можуть повернутися додому або переїхати в інший регіон, — коментує HR Coordinator проєкту Олена Доценко, — окрім невпевненості, чи вдасться отримати роботу, переселені люди часто не мають резюме, практичних навичок пошуку роботи та проходження співбесід, бо вдома стабільно та безперервно працювали в одній і тій самій організації. Ми допомагаємо їм як подолати психологічні бар’єри, так і підтримуємо в практичних питаннях».

У фонді додають, що підтримки й інформації потребують не лише ВПО, а й самі громади.

«Ми запускаємо нашу програму адаптації з вірою в те, що це про win-win взаємодію, де родини отримують можливість знову стати на ноги, повернути собі фінансову стабільність, інтегруватися, а громада — нових чудових мешканців і затребуваних спеціалістів в актуальних для неї сферах, які дозволять місцевим підприємствам активно розвиватися», — коментує директорка з маркетингу проєкту «ВСІМДІМ» Ольга Костюченко.

Після працевлаштування «ВСІМДІМ» продовжує супроводжувати родини. Якщо доводиться змінити місце роботи, фонд шукає для людей нові кар’єрні можливості.

Станом на липень проєкт шукає ще дві родини для поселення у Згурівській громаді й запрошує родини ВПО заповнювати анкету участі в програмі адаптації. У Згурівській громаді відкриті позиції сімейних лікарів, лікарів-реабілітологів, рентгенологів із зарплатами від 20 000 гривень, вчительські та інженерні посади, є вакансії в аграрному секторі. Детальніше ознайомитися з усіма вакансіями та умовами роботи можна на сайті robota.ua, а дізнатися більше про проєкт — на сайті vsimdim.org.

Читайте ще: «Ми стали точкою опори для співробітників в умовах тотальної невизначеності». Як працює компанія «Лантманнен Акса» в умовах війни?